Facebook Pixel Euroleague: Ο Ερυθρός Αστέρας "ξέρανε" τη Ρεάλ μέσα στη Μαδρίτη! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-01-18 22:11:00

Μπαμ! Τρέλανε κόσμο ο Ερυθρός Αστέρας - "Ξέρανε" τη Ρεάλ μέσα στη Μαδρίτη! (ΒΙΝΤΕΟ)

Euroleague: Τεράστιο διπλό πήρε ο Ερυθρός Αστέρας στη Μαδρίτη! Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς «πάγωσε» την ισπανική πρωτεύουσα, νικώντας με 79-77 τη Ρεάλ.

Το ματς:

Η Ρεάλ ήταν πολύ άστοχη και νευρική στο ξεκίνημα, έχοντας μόλις ένα καλάθι στα τέσσερα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 3-8. Ο Ερυθρός Αστέρας, από την άλλη, μπήκε με απίστευτη συγκέντρωση στην άμυνα και με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Γουόλντεν (10π.) διατηρούσε το προβάδισμα (9-16 στο 6’). Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι βρήκαν καλύτερη ισορροπία μεταξύ άμυνας και επίθεσης και κατάφεραν να μειώσουν σε 21-23 στο τέλος της περιόδου.

Με τη βελτίωση των ποσοστών και τη μεγαλύτερη συγκέντρωση στα ριμπάουντ, η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να περάσει μπροστά 27-25 με το καλάθι του Τάιους. Παρά την πίεση, ο Ερυθρός Αστέρας δεν λύγισε, αφού ξαναπήρε προβάδισμα με 31-32 και το διατηρούσε με «νύχια και δόντια». Ο Γουόλντεν «έκοβε» στην επίθεση, ο Κούζμιτς «έραβε» στην άμυνα και οι Σέρβοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 40-45.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι Σέρβοι ξέφυγαν για δεύτερη φορά στο παιχνίδι με 7 πόντους (43-50), δείχνοντας αποφασισμένοι να διεκδικήσουν μέχρι τέλους τη νίκη. Ο Ντεκ ήταν ο πρώτος παίκτης των Ισπανών, που έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων (10), μειώνοντας σε 58-60 στο 28’. Ο Ερυθρός Αστέρας παρότι είχε κακή αναλογία ασίστ/λαθών (7-7), εντούτοις, είχε εξαιρετικό ποσοστό 50% στα σουτ τριών πόντων (9/18) και κάπως έτσι έφτασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (58-66) στο 30’.

Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο είχαν εγκλωβιστεί και δεν μπορούσαν να λύσουν τον… γρίφο του Ντέγιαν Ράντονιτς και των παικτών του Ερυθρού Αστέρα. Βέβαια, με 11/30 δίποντα και 8/18 τρίποντα δεν μπορούσαν να προσδοκούν σε ανατροπή. Πόσω μάλλον, όταν έμειναν χωρίς πόντο στα πρώτα τριάμισι λεπτά της τέταρτης περιόδου. Οι Σέρβοι ήταν επίσης άστοχοι, εξ ου και το… παιδικό σκορ 4-0, με το σκορ να γίνεται 58-70.

Οι Ισπανοί έκαναν την αντεπίθεσή τους στα τελευταία έξι λεπτά και κατάφεραν να μειώσουν στους 3 πόντους (73-76), ένα λεπτό πριν το τέλος. Το ματς, όπως ήταν φυσικό, πήγε στη «ρώσικη ρουλέτα» των ελευθέρων βολών. Με 5,6’’ να απομένουν, η Ρεάλ είχε την τελευταία επίθεση με το σκορ στο 77-79, μετά τη 1/2 βολές του Κόλομ. Η βασίλισσα έκανε τραγική επιλογή με τον Κάρολ, που αστόχησε από δύσκολη θέση κι έτσι ο Ερυθρός Αστέρας πήρε μια τεράστια νίκη με τελικό σκορ 77-79.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 40-45, 58-66, 77-79.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 2, Ρούντι 11 (3/6 τρίποντα), Αμπάλντε 2, Τάιους 4 (3 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 10 (2/7 τρίποντα, 10 ασίστ), Αλοθέν, Ντεκ 10, Γκαρούμπα 2, Κάρολ 7, Ταβάρες 9 (9 ριμπάουντ), Τόμπκινς 10, Τέιλορ 10

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ο' Μπράιαντ 8 (5 ριμπάουντ), Χολ, Γουόλντεν 18 (3/6 τρίποντα, 3ριμπάουντ), Ουσκόκοβιτς, Νταβίντοβατς 2, Λάζιτς 7, Ράντανοβ 6, Ντόμπριτς 13 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιάγκοντιτς - Κούριτζα 3, Κούζμιτς 4 (9 ριμπάουντ), Κολόμ 8 (4 λάθη)

ΠΗΓΗ: sport-fm.gr