Facebook Pixel Τεράστια νίκη για Κολοσσό και... πλώρη για οκτάδα!
| 2021-01-23 18:49:00

Τεράστια νίκη για Κολοσσό και... πλώρη για οκτάδα! (ΒΙΝΤΕΟ)

Την πέμπτη νίκη στη Basket League πανηγύρισε ο εντυπωσιακός Κολοσσός. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη επικράτησε εντός έδρας του Περιστερίου με 80-65 για την πρώτη αγωνιστική του δευτέρου γύρου του πρωταθλήματος κι έβαλε πλώρη για οκτάδα. Αντίθετα, οι Περιστεριώτες υποχώρησαν στο 7-5 κι έχασαν πολύ σημαντικό έδαφος στη μάχη που δίνουν για την κατάκτηση μίας θέσης στην πρώτη τετράδα.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Καντέρ, με τον Τούρκο ψηλό να κάνει double-double με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ. Απολαυστικότερος, όμως, ήταν ο βραχύσωμος Άρτις, ο οποίος έκανε τα πάντα στο παρκέ, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ. 6 πόντους και 3 ριμπάουντ μέτρησε ο Σπάισερ, στο ντεμπούτο του στη Basket League.

Από πλευράς ηττημένων, κορυφαίος ήταν ο Τζόουνς με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ. Το ντεμπούτο τους με τη φανέλα του Περιστερίου έκαναν οι Γκουτιέρεζ και Γκούταρντ, οι οποίοι δεν κατάφεραν να κάνουν ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία τους.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε στο Περιστέρι, το οποίο προηγήθηκε με 13-19. Στη δεύτερη περίοδο ο Κολοσσός έκανε πάρτι και κατάφερε να σημειώσει 29 πόντους, πηγαίνοντας με διψήφιο προβάδισμα (42-30) στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το Περιστέρι αντέδρασε και μείωσε στο σκορ, ενώ στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με 58-60. Κάπου εκεί, εξαφανίστηκε από το παρκέ, με τον Κρόκετ να κάνει ένα τραγικό λάθος και να χρεώνεται με αντιαθλητικό φάουλ σε μαρκάρισμα πάνω στον Γκόινς.

Ο Κολοσσός πήρε ψυχολογία, εκτέλεσε από παντού το Περιστέρι, ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα κι έφτασε άνετα στη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-18, 42-30, 56-52, 80-65

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Καμαριανός 2, Άρτις 16 (2/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο), Άντριτς 3 (1/7 σουτ), Ζάρας 13 (1), Γκόινς 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος 10 (2 τρίποντα, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λιάπης, Καντέρ 22 (6/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπιλής, Σπάισερ 6 (3/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Πέτεγουεϊ 10 (3/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καράμπελας 3 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΜακΛίν 16 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Τζόουνς 14 (4/5 δίποντα, 6/6 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Κρόκετ 7 (1), Σκορδίλης 2, Γούνταρντ 5 (2/7 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σαλούστρος, Βασιλόπουλος, Γκουτιέρεζ 8 (3/10 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Πηγή: ebasket.gr