Facebook Pixel Sportdog.gr | Το πάλεψε αλλά... λύγισε - "Πικρός" αποκλεισμός για Περιστέρι με τρελό καλάθι στο φινάλε (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-01-26 21:38:00

Το Περιστέρι έκανε μεγάλη προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο, κόντρα στην Ρίγα, κατάφερε να ισοφαρίσει, όμως η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε, με την ομάδα της Λετονίας να παίρνει τη νίκη (60-57) σχεδόν στην εκπνοή, αφήνοντας εκτός συνέχειας τους παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη.

Ο Κάιλ Άλμαν ήταν ορεξάτος από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και η Ρίγα πήρε τα ηνία, εκμεταλλευόμενη την αστοχία του Περιστερίου (14-4, 7'). Ο Πινιέιρο πλαισίωσε τον Αμερικανό άσο και η διαφορά αυξήθηκε στη συνέχεια (20-6, 8'). Ο Μπουρούσης φώναξε παρών και το Περιστέρι μείωσε σε 22-10 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον ρυθμό τους σε υψηλά επίπεδα και ανέβασαν το προβάδισμά τους με Σκέλε και Άτε (31-13, 14'). Οι παίκτες του Πεδουλάκη ανέβασαν την ένταση στην άμυνά τους και μείωσαν με Μπουρούση και Καράμπελα (31-19, 16'). Ζόρικς και Σκέλε όμως κράτησαν σε διψήφια επίπεδα το προβάδισμα της Ρίγα, η οποία έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα της τάξεως των 13 πόντων (40-27).

Ο Πινιέιρο συνέχισε να σκοράρει και η Ρίγα διατήρησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (44-29, 22'). Το Περιστέρι ανέβασε την ένταση στην άμυνα. Ο Γιάννης Μπουρούσης βγήκε μπροστά και με δικές του προσπάθειες μείωσε (46-38, 26'). Ο Σαλούστρος ακολούθησε τον Έλληνα σέντερ και το Περιστέρι μείωσε στο τέλος του δεκαλέπτου σε 48-43.

Η καλή άμυνα των παικτών του Πεδουλάκη έδωσε ώθηση και στην επίθεση και με τον Καράμπελα να φωνάζει παρών η διαφορά έφτασε στο καλάθι (50-48, 33'). Οι παίκτες της Ρίγα είχαν μπλοκάρει στην άμυνα του Περιστερίου, με τον Κρόκετ να ισοφαρίζει (52-52, 36'). Τζόουνς και Πέτεγουεϊ έβρισκαν σίδερο στις προσπάθειές τους και η Ρίγα επανήλθε σε θέση οδηγού με τον Μάντσεν (57-52, 38'). Το Περιστέρι δεν κατέθεσε τα όπλα.

Ο Σαλούστρος μείωσε αρχικά σε 57-55 με τρίποντο. Στη συνέχεια οι παίκτες του Πεδουλάκη έπαιξαν καλή άμυνα και ο Μπουρούσης ισοφάρισε σε 57-57, μετά από πάσα του Καράμπελα στα 4'' για το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 40-27, 48-43, 60-57.