Facebook Pixel Euroleague: Νίκη-θρίλερ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κόντρα στην Άλμπα (ΒΙΝΤΕΟ
| 2021-01-27 23:25:00

Τα... χρειάστηκε χωρίς τον Τζέιμς - Νίκη-θρίλερ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κόντρα στην Άλμπα

Euroleague: Η εξαιρετική Άλμπα πίεσε μέχρι τέλους την ΤΣΣΚΑ, όμως ο Τόκο Σενγκέλια ντύθηκε... Μάικ Τζέιμς και με 20 πόντους οδήγησε τους Ρώσους σε μία σημαντική νίκη (71-68).

Πραγματικό θρίλερ στην Γερμανία. Παρά την βαθμολογική και ποιοτική διαφορά, η Άλμπα πίεσε μέχρι τέλους την ΤΣΣΚΑ, όμως στο τέλος... μίλησε η ποιότητα και οι Ρώσοι έφυγαν με διπλό από την Γερμανία (71-68). Για να συμβεί αυτό χρειάστηκε η εξαιρετική παρουσία τους στην τέταρτη περίοδο (19-12), ο καθοριστικός Τόκο Σενγκέλια (20 πόντοι, 3 ασίστ) και οι βοήθειες από τους Νίκολα Μιλουτίνοφ (10 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και Ντάνιελ Χάκετ (13 πόντοι), που κάλυψαν τα μεγάλα κενά των Μάικ Τζέιμς (τιμωρημένος) και Ουίλ Κλάιμπερν (τραυματίας). Στο 16-6 πλέον η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, έπεσε στο 8-14 η μαχητική Άλμπα, που είχε σε πρώτο πλάνο τον Πέιτον Σίβα (15 πόντοι, 4 ασίστ).

Με οδηγούς τους Σενγκέλια και Κουρμπάνοφ, η ΤΣΣΚΑ έθεσε το τέμπο με βάση τα δικά της «θέλω» στην πρώτη περίοδο. Αυτό αποτυπώθηκε και στο σκορ, αφού οι Ρώσοι έκλεισαν το δεκάλεπτο με προβάδισμα πέντε πόντων (15-20).

H Άλμπα αντέδρασε στην δεύτερη περίοδο και ο ρυθμός του αγώνα της επέτρεψε να βρει σκορ και να φέρει το ματς στα ίσια (31-31, 15'). Φοντέκιο και Γκρέιντζερ πρωταγωνίστησαν στην... μίνι-ανατροπή (37-32, 18'), που τελικά οδήγησαν τους γηπεδούχους στο +3 (37-34) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Μέσω της ρακέτας και των Μιλουτίνοφ - Σενγκέλια, η ΤΣΣΚΑ βρήκε ρυθμό στην επίθεση και πήρε ξανά τα ηνία του αγώνα (43-46, 25'). Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Σίβα και η Άλμπα πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (56-52).

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με επιμέρους 9-2 από την πλευρά της ΤΣΣΚΑ, που πήρε ξανά τα ηνία (58-61) πέντε λεπτά πριν το τέλος. Ο Γκρέιντζερ μείωσε στους δύο στο 38' (65-67) και το θρίλερ έφτασε στην κορύφωσή του. Ο Σενγκέλια ευστόχησε σε μεγάλο καλάθι (65-69), όμως ο Λο απάντησε με μεγάλο τρίποντο, 28" πριν την λήξη (68-69). Στη συνέχεια, ο Σίκμα έκανε φάουλ στον Σενγκέλια, ο Γεωργιανός είχε 2/2 (68-71) και ο Έρικσον αστόχησε στο σουτ της... ισοφάρισης.

Δεκάλεπτα: 15-20, 37-34, 56-52, 68-71