Facebook Pixel Euroleague: "Τρένο" η Φενέρμπαχστε - Ισοπέδωσε τη Χίμκι στη Μόσχα (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-01-28 21:23:00

"Τρένο" η Φενέρμπαχστε - Ισοπέδωσε τη Χίμκι στη Μόσχα - Τραγικός Σβεντ! (ΒΙΝΤΕΟ)

Euroleague: Η Φενέρμπαχτσε του Ιγκόρ Κοκόσκοφ μοιάζει με τρένο δίχως... στάσεις και πέρασε για δεύτερη φορά μέσα σε έναν μήνα από την Μόσχα, αυτή τη φορά «διαλύοντας» τη Χίμκι (107-76). Όγδοη σερί νίκη για τους Τούρκους, που μπαίνουν για τα καλά στο κόλπο των πλέι οφ. Ακόμα... σουτάρει τρίποντα και κάνει λάθη ο Σβεντ (5/17 3π., 7λ.)!

Η Φενέρμπαχτσε δεν είχε όρεξη για... αστεία στην Μόσχα και «καθάρισε» τη Χίμκι, ανεβαίνοντας στο 13-10. Αυτή ήταν η 8η διαδοχική νίκη της ομάδας του Ιγκόρ Κοκόσκοφ, που έχει παρουσίασει μεγάλη βελτίωση το τελευταίο δίμηνο και βρίσκεται πια σταθερά σε τροχιά πλέι οφ. Αντιθέτως, η χειρότερη ομάδα της φετινής Euroleague (2-21 ρεκόρ), που αγωνίστηκε ξανά δίχως τους Ντέβιν Μπούκερ, Τζόρνταν Μίκι και Σεργκέι Καράσεφ, δεν μπόρεσε να προβληματίσει τους Τούρκους (με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο) και συνέχισε τις κακές εμφανίσεις της.

Οι νικητές είχαν πολλούς πρωταγωνιστές, αφού ο Σέρβος προπονητής τους μοίρασε τους χρόνους και τις... επιθέσεις στους διαθέσιμους παίκτες του ρόστερ. Ο Νάντο ντε Κολό ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών (18 πόντοι), ενώ τον ακολούθησαν οι Λορένζο Μπράουν (17π., 6ασ.), Γιαν Βέσελι (15π., 4ρ., 4ασ.), Μάρκο Γκούντουριτς (14π.), Νταϊσόν Πιερ (14π.) και Τζάρελ Έντι (10π.). Στην αντίπερα όχθη, ο Αλεξέι Σβεντ έμεινε στο παρκέ για 36 λεπτά, πήρε 26 προσπάθειες (6/9 δίποντα, 5/17 τρίποντα) και τελείωσε το ματς με 29 πόντους, 6 ασίστ και 7 λάθη.

Παρά τις απουσίες η ομάδα του Αντρέι Μάλτσεφ εμφανίστηκε... απροσδόκη ανταγωνιστική στο ξεκίνημα, ύστερα από μία μοιρασμένη 1η περίοδο (22-23 στο 10'). Στη συνέχεια, όμως, ο Λορένζο Μπράουν (8π., 4ασ.) ανέβασε την ένταση των Τούρκων και σε συνδυασμό με τα 0/6 3π. του Αλεξέι Σβεντ μέχρι το 15' οι φιλοξενούμενοι πήραν τον απόλυτο έλεγχο (32-43). Το ημίχρονο «έκλεισε» με τη Φενέρ στο +9 (44-53) και τον Γιαν Βέσελι διψήφιο (10π.). Από την άλλη πλευρά, ο Σβεντ δεν είχε σταματήσει να σουτάρει και σε 19' στο παρκέ είχε 16 πόντους (4/4 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 2/2 βολές), 4 ασίστ και 3 λάθη.

Στην επανάληψη το σύνολο του Ιγκόρ Κοκόσκοφ μπήκε με διάθεση να «καθαρίσει» το ματς και οι Ρώσοι (για άλλη μια φορά) «κατέρρευσαν». Ο Νάντο ντε Κολό σκόραρε όπως ήθελε και με το επιβλητικό 21-5 σε 6' η Φενέρμπαχτσε «ξέφυγε» για τα καλά με +25 (49-74 στο 26'). Στην ουσία, από την 3η περίοδο οι Τούρκοι είχαν... τελειώσει το ματς (57-83 στο 30'), έχοντας ήδη πέντε παίκτες διψήφιους. Έτσι, το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και τα μόνα που έμενε να φανούν ήταν το τελικό σκορ (76-107) και το... πότε θα σταματούσε να σουτάρει ο Σβεντ. Η κατάσταση δεν άλλαξε ιδιαίτερα και η φορμαρισμένη ομάδα από την Κωνσταντινούπολη συνέχισε το σπουδαίο σερί της.

Τα Δεκάλεπτα: 22-23, 44-53, 57-83, 76-107.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

ΠΗΓΗ: sdna.gr