Facebook Pixel Νίκησε τον ΠΑΟΚ το Λαύριο - Εύκολες νίκες για Περιστέρι και Μεσολόγγι (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-01-30 20:05:00

Νίκησε τον ΠΑΟΚ το Λαύριο - Εύκολες νίκες για Περιστέρι και Μεσολόγγι (ΒΙΝΤΕΟ)

Λαύριο – ΠΑΟΚ 84-77

Επιστροφή στις νίκες για το Λαύριο, το οποίο αν και δυσκολεύτηκε αρκετά επικράτησε με 84-77 του ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ενώ είχε χτίσει διαφορές μέχρι και 14 πόντων στο πρώτο μέρος κατάφερε να τις απωλέσει κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι, ωστόσο η συνέπεια του Κόζι από την γραμμή των βολών και ένα λάθος του Λαβ στο τελευταίο λεπτο ήταν αρκετά για να της χαρίσει την νίκη.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Το Λαύριο κατάφερε δύο φορές στο πρώτο πεντάλεπτο να πάρει αέρα 6 πόντων, ωστόσο η υπεροχή των φιλοξενούμενων στα ριμπάουντ τους έδινε δεύτερες ευκαιρίες και τους κράταγε κοντά στο σκορ. Το Λαύριο ανέβασε στροφές στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου και κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά (25-12) τρέχοντας ένα σερί 11-0.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το διψήφιο προβάδισμα τους και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με την διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ των 12 και δεκατεσσάρων πόντων για αρκετή ώρα. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να τρέξει ένα 9-0 σερί μειώνοντας στους 5 πόντους (33-28), με το παιχνίδι να γίνεται ντέρμπι για γερά νεύρα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο βρήκε το Λαύριο να προηγείται με 44-37.

Tο Λαύριο μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη και με συνεχόμενα τρίποντα κατάφερε να πάει ξανά το παιχνίδι στους 13 πόντους (50-37), με τον ΠΑΟΚ ωστόσο να βρίσκει λύσεις στην επίθεση και να μένει κοντά στο σκορ και να καταφέρνει να μειώσει στους 4 πόντους μετά από συνεχόμενα τρίποντα του Μπιτς (56-52). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο με βολές του Λαβ τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου (59-58), μετατρέποντας το παιχνίδι σε ντέρμπι, το οποίο έμεινε στην μια κατοχή μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (62-60).

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να περάσει μπροστά μετά το αρχικό 3-0 με τρίποντο του Καμπερίδη στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (62-63), Ένα επιθετικό φάουλ και μια τεχνική ποινή ήταν αρκετά για να περάσει και πάλι μπροστά με 6 το Λαύριο (71-65). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 84-77.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 44-37, 62-60, 84-77

Μεσολόγγι – Κολοσσός Ρόδου 87-77

Ύστερα από συνεχόμενες ήττες το Μεσολόγγι επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, καθώς επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου με 87-77. Μετά το αρχικό 7-15 οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο στο ματς και πανηγύρισαν το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Κολοσσός Ρόδου ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και γρήγορα προηγήθηκε με τέσσερις πόντους (5-9). Μεγάλος πρωταγωνιστής στο ξεκίνημα ήταν ο Σπάισερ, ο οποίος είχε τους οχτώ από τους 17 πόντους των φιλοξενουμένων (7-15). Το Μεσολόγγι είχε φανερό πρόβλημα στην επίθεση του και δεν μπορούσε να βρει με τίποτα τον δρόμο προς το καλάθι (7-16).

Ο Χατζηνικόλας ξεκόλλησε τους γηπεδούχους και κατάφερε να βάλει ξανά στο παιχνίδι την ομάδα του κόουτς Καλαμπάκου (13-16). Ο Έλληνας καλαθοσφαιριστής ήταν η μόνη αξιόπιστη επιθετική λύση για το Μεσολόγγι, όπως το ίδιο ίσχυε και για τον Σπάισερ (10 πόντοι) του Κολοσσού (15-18). Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και έφεραν το ματς στα ίσια ύστερα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης (18-18).

Ο Γκριν πήρε την σκυτάλη από τον Χατζηνικόλα και με συνεχόμενες βολές έφερε τούμπα το ματς (19-18). To Mεσολόγγι ήταν εξαιρετικό στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου και έκανε ότι ήθελε στο παρκέ. Ο Κολοσσός έπαθε blackout και η διαφορά για πρώτη φορά έφτασε τους εφτά πόντους υπέρ της ομάδας του Ντίνου Καλαμπάκου (25-18).

To εντυπωσιακό σερί του Μεσολογγίου συνεχίστηκε (14-0) και εκτόξευσε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (29-18). Ο Κολοσσός είχε μεγάλο πρόβλημα στην επίθεση και έμεινε χωρίς σκορ για έξι λεπτά! Οι Νησιώτες κατάφεραν να βρουν τον τρόπο να σκοράρουν με μακρινά σουτ, καθώς σημείωσαν δύο συνεχόμενα τρίποντα και έδειξαν σημάδια ζωής (31-24).

Στη συνέχεια, το Μεσολόγγι απάντησε άμεσα και με δικό του σερί αποκατέστησε τη διαφορά των έξι πόντων (37-24). Το σερί συνεχίστηκε και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 17 πόντους (41-24). Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 43-29 υπέρ του.

Το Μεσολόγγι είχε τον πλήρη έλεγχο στο ματς και στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Κολοσσός δεν κατάφερε να πλησιάσει και η διαφορά έμεινε σταθερή πάνω από τους 10 πόντους (49-35). Oι Νησιώτες δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να έχουν τα ηνία στο σκορ (64-51).

Ο Κολοσσός πίεζε για την ανατροπή, αλλά το Μεσολόγγι κράταγε διψήφιο προβάδισμα (75-65). Ο Χατζηνικόλας και πάλι ήταν καθοριστικός για τους γηπεδούχους και δεν επέτρεψε στους παίκτες του Καντζούρη να πλησιάσουν περεταίρω (80-67).

Ο Κολοσσός έκανε την τελευταία του αντεπίθεση και 57” πριν το τέλος μείωσε σε 83-77 με τρίποντο του Ξανθόπουλου. Mέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και το Μεσολόγγι πήρε τη νίκη με 87-77.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 43-29, 64-51, 87-77

Μεσολόγγι (Καλαμπάκος): Λόρενς 8, Γκότσερ 14 (2), Μοτσενίγγος, Γραβάς 5, Πουαριέ 17 (7ριμπ.), Γκριν 10 (2), Ντέιβις, Λάνγκφορντ 8 (1), Ναούμης, Σαχπατζίδης 13, Χατζηνικόλας 12 (1), Σταματογιάννης

Κολοσσός Ρόδου (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 11 (3), Άρτις 15 (10ριμπ.), Άντριτς 12 (2), Σπάισερ 12, Γκόινς 1, Καμαριανός, Λιάπης, Αρσενόπουλος, Καντέρ 16 (2), Μπιλής, Ζάρας 10 (2).

Περιστέρι – Ιωνικός 86-70

Το Περιστέρι ξεπέρασε τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό, επικρατώντας άνετα εντός έδρας του Ιωνικού με 86-70, για την 13η αγωνιστική της Basket League. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, έχοντας περισσότερες λύσεις με τις τελευταίες μεταγραφές, ανέβηκε στο 8-5 και παρέμεινε σε τροχιά τετράδας.

Από την πλευρά τους, οι Νικαιώτες πάλεψαν αλλά δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την ένατη ήττα τους. Με ρεκόρ 4-9, το σύνολο του Βαγγέλη Αγγέλου δεν μπορεί να αισθάνεται άνετα σε ότι αφορά την παραμονή στην κατηγορία.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν με διαφορά ο ΜακΛιν με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Πρίτζετ με 16 πόντους κι ο Χουγκάζ με 13 πόντους κι 7 ριμπάουντ.

Το Περιστέρι ήταν ανώτερο από την αρχή του αγώνα, έχοντας συνέχεια το προβάδισμα. Ο Ιωνικός πάλεψε για να μείνει κοντά στο σκορ και το κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο (52-45).

Στο δεύτερο μέρος, η διαφορά σταδιακά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα, με το Περιστέρι να ξεφεύγει ακόμα και με 17 πόντους (78-61) στο 33′. Ο Ιωνικός πάλεψε για να μαζέψει το σκορ, αλλά δεν τα κατάφερε, με τους Περιστεριώτες να φτάνουν άνετα στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 52-45, 71-59, 86-70.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Πέτεγουεϊ 12 (5/8 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καράμπελας 6 (2), ΜακΛίν 19 (5/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τζόουνς 10 (4/5 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Κρόκετ 11 (3/5 δίποντα, 5/5 βολές), Βησσαρίου, Γούνταρντ 8 (1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Μπουρούσης 7 (1/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη), Σαλούστρος, Βασιλόπουλος 6 (2/3 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκουτιέρεζ 7 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη)

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Πετρόπουλος 6 (2), Μαυροκεφαλίδης 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μουχαϊμίν 8, Τολιόπουλος 4 (2/9 σουτ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Χουγκάζ 13 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Πριτζέτ 18 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/7 βολές, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Βλάχος, Γιώτης, Χόλογουελ 10 (4/5 δίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Χόλιφιλντ 4

Πηγή: ebasket.gr