Facebook Pixel Διέσυρε το Περιστέρι με "30άρα" η ΑΕΚ! (BINTEO)
| 2021-02-06 22:32:00

Διέσυρε το Περιστέρι με "30άρα" η ΑΕΚ! (BINTEO)

«Πάρτι» έκανε η ΑΕΚ στο «Νίκος Γκάλης» κόντρα στο Περιστέρι και πανηγύρισε μία εύκολη νίκη (91-59). Η Ένωση έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στην ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη.

Πολύ ισορροπημένο ήταν το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (7-6) και εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Η ΑΕΚ στη συνέχεια κατάφερε να χτίσει μία μικρή διαφορά (14-8), καθώς βρήκε στόχο σε συνεχόμενα σουτ τριών πόντων.

Η Ένωση συνέχισε να βρίσκει στόχο έξω από τη γραμμή του τριπόντου, καθώς πέτυχε ακόμη ένα αυτή τη φορά με τον Μέικον (17-10). Το Περιστέρι έβγαλε αντίδραση και με σερί 7-0 έφερε το ματς στα ίσια (17-17), πριν ο Ζήσης δώσει εκ νέου προβάδισμα στην ΑΕΚ (19-17).

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά μέχρι και το 14′ (21-21), με την ΑΕΚ σ΄εκείνο το σημείο να πατάει γκάζι. Η Ένωση έτρεξε σερί 9-0 και ξέφυγε στο σκορ (30-21), ενώ προηγήθηκε κει με διψήφιες διαφορές ύστερα από τρίποντο του Ματσιούλις (33-23).

Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Η Ένωση είχε τον πλήρη έλεγχο και με βομβαρδισμό τριπόντων ανέβασε τον δείκτη της διαφοράς (40-28), η οποία στο φινάλε του πρώτου 20λεπτου ήταν στους 16 πόντους (44-28).

Η ίδια εικόνα παρέμεινε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Το Περιστέρι δεν έβρισκε με τίποτα τον τρόπο για να σκοράρει και η ΑΕΚ προηγήθηκε και με 20 πόντους (61-41). Οι φιλοξενούμενοι είχαν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα και δεν μπόρεσαν να βρουν λύση (67-42).

Η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η ΑΕΚ κράτησε και διεύρυνε το προβάδισμα της (77-47) και τελικά πανηγύρισε τη νίκη με 91-59.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 44-28, 67-42, 91-59

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 15, Μέικον 18 (2), Ματσιούλις 13 (5/5β.,3/3δ.,2/2τρ.), Μωραΐτης 4, Κίνγκλεϊ 6, Γιάνκοβιτς 8 (2), Κατσίβελης 3, Χρυσικόπουλος 11 (1), Ζήσης 4, Μαυροειδής, Ρογκαβόπουλος 9 (3), Σλότερ

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Πέτεγουεϊ 10, Καράμπελας 2, ΜακΛιν 12 (1), Τζόουνς 12, Κρόκετ 2, Σκορδίλης, Γούνταρντ 11 (2), Μπουρούσης 5, Σαλούστρος, Βασιλόπουλος 3, Μάντζαρης, Γκουτιέρεζ 2

Πηγή: ebasket.gr