Facebook Pixel Euroleague: Διέσυρε τη Ζενίτ στη Μόσχα η Βαλένθια (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-02-25 21:17:00

Διέσυρε τη Ζενίτ στη Ρωσία η Βαλένθια - Διπλό... μαχαιριά για Ολυμπιακό (ΒΙΝΤΕΟ)

Euroleague: Η Βαλένθια πήρε ένα επιβλητικό διπλό επί της Ζενίτ (91-62) στην Αγία Πετρούπολη και έκανε... δήλωση, πως παραμένει «ζωντανή» στο κυνήγι της οκτάδας.

Τεράστιο διπλό με εμφατικό τρόπο για την ομάδα του Χάουμε Πονσαρνάου. Οι «νυχτερίδες» είχαν ρυθμό, κατέβασαν τα ριμπάουντ και έδειξαν από νωρίς ποιος είναι το... αφεντικό της αναμέτρησης. Με την νίκη αυτή η ισπανική ομάδα ανέβηκε στο 14-12 και παρέμεινε στο «κόλπο» για την είσοδο στην οκτάδα. Παράλληλα, κάλυψε και τη διαφορά από τον αγώνα του Α' Γύρου. Στην αντίπερα όχθη, η Ζενίτ υποχώρησε στο 15-10, παίζοντας ένα από τα χειρότερα ματς της στη φετινή σεζόν.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο εξαιρετικός Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς (19π., 6ρ.), ενώ double - double σημείωσε ο Νίκολα Κάλινιτς (12π., 10ρ.). Από τη Ζενίτ ξεχώρισε ο Άλεξ Πόιθρες (12π.), με τον Κέβιν Πάνγκος να μένει στα... ρηχά, κυρίως λόγω της κακής του εμφάνισης στην επανάληψη (9π. με 1/2 δίποντα, 2/7 τρίποντα και 1/2 βολές).

Η Ζενίτ δεν είχε επιθετικό ρυθμό στο ξεκίνημα, όμως η Βαλένθια δεν μπορούσε να ξεφύγει (19-22 στο 10'), παρά την εύστοχη αρχή του Μπόγιαν Ντούμπλιβειτς (8π.). Στη συνέχεια, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ανέβασε «στροφές» (34-31 στο 18'), όμως το επιθετικό... ξέσπασμα των Ισπανών έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με τις νυχτερίδες στο +3 (41-44). Στο 20' ο Κέβιν Πάνγκος μετρούσε 9 πόντους, ενώ ο Ντούμπλεβιτς είχε 12π. και 3 ριμπάουντ. Παράλληλα, ο Χάουμε Πονσαρνάου έπαιρνε λύσεις και από τους Κλέμεν Πρέπελιτς (7π.), Σαμ Βαν Ρόσομ (7π.).

Το γκολ - φάουλ του Μαυροβούνιου σέντερ και μία δίποντη προσπάθεια του Ντέρικ Ουίλιαμς διατήρησαν τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού (43-51 στο 25'), την ώρα που οι Ρώσοι ήταν άστοχοι και νευρικοί. Μετά το τάιμ άουτ του Πασκουάλ η Ζενίτ επέστρεψε στο παρκέ με δύο σερί λάθη και η Βαλένθια έφτασε στο πρώτο διψήφιο προβάδισμα του αγώνα (43-54 με 0-10 σερί). Τελικά, η 3η περίοδος «έκλεισε» με τους γηπεδούχους να τα έχουν... θαλασσώσει επιθετικά (9π. στο δεκάλεπτο) και τους Ισπανούς να παίρνουν διαφορά ασφαλείας (+12, 50-62).

Όσο τα τρίποντα των γηπεδούχων έβρισκαν σίδερο, η εικόνα του ματς δεν άλλαζε (53-67 στο 33'). Η Βαλένθια είχε ρυθμό, αυτοπεποίθηση και «κλείδωσε» το διπλό (54-74 στο 35'), με... απόλυτη εμφάνιση. Μάλιστα, οι παίκτες του Πονσαρνάου δεν πάτησαν... φρένο, καθώς ήθελαν να καλύψουν και το -12 του πρώτου αγώνα, πράγμα που κατάφεραν (62-91).

Τα Δεκάλεπτα: 19-22, 41-44, 50-62, 62-91.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

ΠΗΓΗ: sdna.gr