Facebook Pixel Ευρωλίγκα: Εύκολα με Ζαλγκίρις η Ρεάλ, νίκες για Μπάγερν και Αρμάνι
| 2021-02-25 23:47:00

Εύκολα με Ζαλγκίρις η Ρεάλ, νίκες για Μπάγερν και Αρμάνι

Ευρωλίγκα: Με νίκες συνέχισαν στην διοργάνωση οι Ρεάλ, Αρμάνι και Μπάγερν.

Μπάγερν Μονάχου – Μακάμπι Τελ Αβίβ 72-70

Σπουδαίο ματς έγινε στη Γερμανία μεταξύ της Μπάγερν Μονάχου με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με τους Βαυαρούς να παίρνουν τελικά τη νίκη με 72-70. Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, όπου ο Μπαμπ πέτυχε τις νικητήριες βολές για τους γηπεδούχους, ενώ ο Ουίλμπεκιν αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Η Μπάγερν Μονάχου προηγήθηκε με 4-0, αλλά γρήγορα η Μακάμπι Τελ Αβίβ ισορρόπησε το παιχνίδι και προηγήθηκε με σερί 6-0 (4-6). Το εντυπωσιακό σερί των Ισραηλινών συνεχίστηκε και η διαφορά μεγάλωνε για τους φιλοξενουμένους (4-11). Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν γρήγορα να ρίξουν τη διαφορά (8-11), αλλά οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου διατήρησαν τα ηνία του σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (18-21).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια (32-32). Μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 38-37 υπέρ τους.

Η Μακάμπι κράτησε το προβάδισμα της, αλλά η Μπάγερν δεν τα παρατούσε και διεκδικούσε στα ίσια τη νίκη (51-58). Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι και οι παίκτες έκαναν τα πάντα για να πάρουν τη νίκη (64-64).

Οι Γερμανοί στο τέταρτο δεκάλεπτο δυνάμωσαν στην άμυνα και μετά από έξι λεπτά δέχθηκαν μόλις έξι πόντους. Αντίθετα, αυτοί σημείωσαν 17 και έφεραν τούμπα το ματς (68-64). Tελικά, η Μπάγερν πήρε τη μεγάλη νίκη με καθοριστικό τον Μπαμπ. Ο Αμερικανός 9” πριν το τέλος ήταν ψύχραιμος και με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 72-70. Ο Ουίλμπεκιν ήταν μοιραίος για τους Ισραηλινούς, καθώς αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 37-38, 51-58, 72-70

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Μπαμπ 5 (6ριμπ.), Μπόλντγουιν 16 (1), Κρέμερ, Σίλεϊ 6, Ρέινολντς 15 (1), Λούσιτς 6, Φλακαντόρι, Ζίπσερ 10 (2), Γκιστ 8, Τζόνσον 6, Σίσκο, Ραντόσεβιτς

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 5 (1), Ουίλμπεκιν 10 (1), Τζόουνς 6, Καλοϊάρο 2, Χάντερ 2, Κοέν 6 (2), Κάσπι 2, Ντόρσεϊ 9, Ντιμπαρτολομέο 2, Μπλέιζερ 2, Μπέντερ 6 (2), Ζίζιτς 18 (10ριμπ.)

Αρμάνι Μιλάνο – Χίμκι 84-74

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της στην Ευρωλίγκα η Αρμάνι Μιλάνο, καθώς επικράτησε της Χίμκι με 84-74. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα σε όλο το ματς και κατάφεραν να πάρουν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα.

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ (12-9). Σταδιακά η Αρμάνι Μιλάνο άρχισε να ανεβάζει την απόδοση της και με σερί 8-0 ξέφυγε στο σκορ (19-11). Η Χίμκι δεν τα παράτησε και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου (29-26).

Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν τους Ρώσους να ελπίζουν για πολύ, καθώς γρήγορα η διαφορά πήγε σε διψήφια επίπεδα (39-29). Οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα είχαν τον έλεγχο στο ματς και δίχως να χρειαστεί να φορτσάρουν διατήρησαν τα ηνία του σκορ (56-43).

H εικόνα παρέμεινε ίδια και στο δεύτερο μέρος. Η Αρμάνι Μιλάνο κράταγε το προβάδισμα της και παρότι η Χίμκι πίεζε, κράτησε τα ηνία του σκορ και πήρε τελικά τη νίκη με 84-74.

Τα δεκάλεπτα: 29-26, 56-43, 70-56, 84-74

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Πάντερ 2, Μίτσοφ 4, Μορασκίνι 3 (1), Ρολ, Ροντρίγκεθ 13 (3),μ Ταρζέφσκι 10, Ντιλέινι 8 (7ασ.), Σιλντς 17 (2), Έβανς, Χάινς 12 (10ριμπ.), Ντατόμε 15 (4)

Χίμκι (Μάλτσεφ): ΜακΚόλουμ 14, Καράσεφ 2, Ζάιτσεφ 7, Βιάλτσεφ 2, Μόνια 12 (4), Πονκρασόφ, Βορόνοφ 2, Μπέρτανς 11 (1), Μίκι 23 (11ριμπ.).

Ρεάλ Μαδρίτης – Ζαλγκίρις Κάουνας 70-58

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Ζαλγκίρις Κάουνας με 70-58 στην Ισπανία. Η «Βασίλισσα» είχε το προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι και κατάφερε να πάρει ακόμη μία νίκη στη φετινή διοργάνωση.

Οι γηπεδούχοι από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξαν τις διαθέσεις του και δέχθηκαν μόλις 13 πόντους (21-13). Στη δεύτερη περίοδο, η Ζαλγκίρις Κάουνας έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά (36-31). Στο δεύτερο μέρος, όμως, η Ρεάλ Μαδρίτης είχε τον πλήρη έλεγχο και πήρε τελικά τη νίκη με 70-58.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 36-31, 51-42, 70-58

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 5 (1), Αμπάλντε 5 (1), Τάιους, Λαπροβίτολα 9, Ρέγιες, Αλοθέν 4, Ντεκ 14 (6ριμπ.), Γκαρούμπα 3, Κάρολ 12 (2), Ταβάρες 6 (9ριμπ), Τόμπκινς 12 (2)

Ζαλγκίρις Κάουνας (Σάιλερ): Ουόλκαπ 8, Λεκαβίτσιους 8, Χέιζ 11 (3), Γιανκούνας 13 (7ριμπ.), Γκέμπεν 2, Ρούμπιτ 4, Βαστούρια, Γκριγκόνις 6, Λοβέρν 2

Πηγή: ebasket.gr