Facebook Pixel Από το -18 στο +7 με "όργια" Γούνταρντ το Περιστέρι μέσα στο Μεσολόγγι! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-02-27 22:13:00

Με νίκη και τρομερή ανατροπή συνδύασε το ντεμπούτο του στον πάγκο του Περιστερίου ο Σωτήρης Μανωλόπουλος, αφού επέστρεψε από το -18 και πήρε την νίκη με 70-63, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Basket League. Απόλυτος πρωταγωνιστής της ανατροπής των φιλοξενούμενων ήταν ο Γούνταρντ, ο οποίος πήρε κυριολεκτικά φωτιά από το δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου και με 6/7 τρίποντα και 20 πόντους συνολικά οδήγησε την ομάδα του στην ανατροπή.

Πιο δυνατά μπήκαν στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία του Περιστερίου κατάφεραν να προηγηθούν με 6-0. ΤΟ πρώτο καλάθι των φιλοξενούμενων ήρθε μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα από τον Τζόουνς ενώ λίγο αργότερα ο Πέτεγουέι σκόραρε από την περιφέρεια (8-5). Oι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα 4-0 σερί πηγαίνοντας την διαφορά στους 7 πόντους με το Περιστέρι να βγάζει αντίδραση στο φινάλε του δεκαλέπτου μειώνοντας στο καλάθι (17-15), με τον Σαχπατζίδη να διαμορφώνει το 19-15.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου κατάφερε να φέρει για πρώτη φορά από το ξεκίνημα του αγώνα το παιχνίδι στα ίσα με έμμεσο τρίποντο του Σκορδίλη, με τους παίκτες του Καλαμπάκου να απαντάει με ένα γρήγορο 6-0 σερί περνώντας πάλι μπροστά με 6 (28-22). Το Μεσολόγγι συνέχισε με την πολύ πιεστική του άμυνα να οδηγεί σε λάθη το Περιστέρι και κατάφερε να διευρύνει το επιμέρους σκορ το οποίο έφτασε μέχρι το 17-2, για να πάρει προβάδισμα 15 πόντων (39-24). Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το ημίχρονο με τους γηπεδούχους να διατηρούν διψήφιο προβάδισμα (45-32).

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν μεν το παιχνίδι αλλά δεν κατάφεραν να ψαλιδίσουν την διαφορά, με τους γηπεδούχους να παίρνουν ενέργεια από την τρομερή εμφάνιση του αρχηγού τους, Γιάννη Σαχπατζίδη, ο οποίος με βολές πήρε την διαφορά στους 16 πόντους (50-34). Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 18 πόντους με καλάθι του Λανγκφορντ, με τον Γούνταρντ να σκοράρει απανωτά τρίποντα μειώνοντας στους 12 (52-40). O Μάντζαρης απάντησε με τρίποντο στο καλάθι του Λάνγκφορντ, και ο Μπουρούσης κατέβασε την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα από την γραμμή των βολών (54-45), με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου.

Το Περιστέρι με νέα τρίποντα από Γούνταρντ και Μπουρούση κατάφερε να μειώσει στους πέντε πόντους δύο λεπτά μετά την έναρξη της τέταρτης περιόδου (56-51), βελτιώνοντας το επιμέρους σκορ του σε 18-4, αναγκάζοντας τον Ντίνο Καλαμπάκο να καλέσει τάιμ άουτ. Η διαφορά έφτασε μέχρι τους τρεις πόντους με λέι απ του Μάντζαρη (56-53), ενώ λίγο αργότερα και πάλι ο Γούνταρντ με τρίποντο έφερε το παιχνίδι στα ίσα (58-58). Ο Αμερικανός είχε πάρει φωτιά και έβαλε μπροστά το Περιστέρι με νέο τρίποντο (63-60), και στα τελευταία λεπτά είχε το μομέντουμες και έφτασε στην νίκη με το τελικό 70-63.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 45-32, 54-45, 63-70

Πηγή: ebasket.gr