Facebook Pixel Euroleague: Η βαθμολογία και τα αποτελέσματα της Euroleague
| 2021-03-04 00:21:00

Χαμός στη Euroleague – Επτά ομάδες ψάχνουν τέσσερα εισιτήρια για τα play off

Euroelague: Ο Ολυμπιακός έχασε με κάτω τα… χέρια στη Βιτόρια από την Μαπσκόνια με 91-66 και μετράει πλέον 8 σερί ήττες, έχοντας ρεκόρ 11-16. Στον άλλο αγώνα της ημέρας η Φενέρμπαχτσε ήταν η μεγάλη νικήτρια καταφέρνοντας να φύγει από το Μιλάνο με 100-92, βάζοντας γερές βάσεις για την είσοδο στα play off.

Από το ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και πήραν γρήγορα με μικρή διαφορά. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με την ομάδα του Έτορε Μεσίνα να υπερισχύει στις λεπτομέρειες και να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων. Οι Τούρκοι κατάφεραν να κάνουν ένα 11-0 με τους Ιταλούς όμως να βάζουν buzzer beater στο φινάλε του δευτέρου δεκαλέπτου με τον Μπρουκς και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα (52-50).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Φενέρμπαχτσε μπήκε σαν… σίφουνας και κορυφαίο τον Λορέντζο Μπράουν έφτασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (65-75). Η Αρμάνι δεν τα παράτησε και γύρισε τον αγώνα πέντε λεπτά πριν το τέλος. Η ομάδα της Φενέρ ήταν καλύτερη τα τελευταία λεπτά, έβγαλε άμυνες και πέτυχε μερικά σημαντικά καλάθια, με αποτέλεσμα να πάρει το μεγάλο διπλό με 92-100

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-24, 52-50, 69-78, 92-100

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 20 (5/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Μίτσοβ 8, Μορασκίνι, Ρολ 5, Ροντρίγκεθ 13 (3/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Ταρζούσκι 6, Τσιντσιαρίνι, Σιλτνς 14 (6/8 δίποντα, 5 ασίστ), Μπρουκς 5, Έβανς, Χάινς 5 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 μπλοκ)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Μπράουν 18 (4/8 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Γκούντουριτς 15 (1/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Ο'Κουίν 3, Μπιμπέροβιτς, Ντε Κολό 20 (5/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πιέρ 15 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπάρτελ 9, Βέσελι 13 (5/7 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σιπάχι, Έντι, Ντίξον, Ντουβερίογλου 7