Facebook Pixel Sportdog.gr | Διπλό οκτάδας για Φενέρ με... όργια Ντε Κολό - "Προσγείωσε" τη Μπασκόνια η Μπαρτσελόνα
| 2021-03-05 23:54:00

Βιλερμπάν - Φενέρμπαχτσε 86-90

Με τον Νάντο Ντε Κολό να προσθέτει ακόμη μία εξαιρετική εμφάνιση (24π., 6ασ.) στο ενεργητικό του, η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να περάσει νικηφόρα και από το «Αστρομπάλ», επικρατώντας με 90-86 της Βιλερμπάν.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Φενέρμπαχτσε έκανε το δύο στα δύο στην «διαβολοβδομάδα», η οποία την πέτυχε εκτός έδρας και ανέβηκε πλέον στο 17-11. Από την άλλη, η Βιλερμπάν ολοκλήρωσε τη διπλή αγωνιστική χωρίς νίκη και παρέμεινε στο 12-15.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Νταβίντ Λάιτι (15π.), Ισμαέλ Μπάκο (14π., 5ρ.), Νόρις Κόουλ (14π., 4ασ.) και Ουίλιαμ Χάουαρντ (12π., 3ρ.).

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Νάντο Ντε Κολό (24π., 4ρ., 6ασ.), Νταϊσόν Πιέρ (13π.), Κάιλ Ο' Κουίν (11π., 4ρ.) και Μάρκο Γκούντουριτς (13π.).

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 38-40, 60-59, 86-90

Δείτε εδώ την στατιστική απεικόνιση της αναμέτρησης

Μπαρτσελόνα - Μπασκόνια 71-57

Η Μπαρτσελόνα έπαιξε... άμυνα και πήρε αυτό που ήθελε απέναντι στην Μπασκόνια, επικρατώντας με 71-57 έχοντας τον Μίροτιτς με «double double»

Η Μπασκόνια… ξέχασε να μπει στον αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο και η Μπαρτσελόνα έκανε ότι ήθελε στο παρκέ με αποτέλεσμα στο εκπληκτικό 18-2 στα πρώτα λεπτά και το 25-4 στο 10ο λεπτό.

Οι Βάσκοι αποφάσισαν να παίξουν μπάσκετ στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν και πλήρωσαν τους Καταλανούς με το «ίδιο νόμισμα», κάνοντας με την σειρά τους ένα επιμέρους 22-8 ώστε να μειώσουν σε 33-26 στο τέλος του ημιχρόνου, κάνοντας εντυπωσιακή επιστροφή. Η Μπαρτσελόνα παρά την πίεση που δέχθηκε, κράτησε την διαφορά ασφαλείας στην τρίτη περίοδο και μάλιστα μπόρεσε να προηγηθεί με 65-54 στο 37ο λεπτό, δείχνοντας πως δεν ήταν διατεθειμένη για απώλειες, ειδικά εντός έδρας. Οι «μπλαουγκράνα» κράτησαν την διαφορά, φτάνοντας εύκολα στο τελικό 71-57.

Από την Μπαρτσελόνα ο Μίροτιτς είχε 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Χίγκινς 13 πόντους, ο Νικ Καλάθης 7 πόντους με 2/7 δίποντα, ¼ τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Για την Μπασκόνια ο Φολ είχε 12 πόντους, ο Γιεντράιτις 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-4, 33-26, 50-45, 71-57.