Facebook Pixel Παναθηναϊκός - Ιωνικός Νικαίας: Ξέσπασε στην τελευταία περίοδο και διέλυσε Ιωνικό ο ΠΑΟ με φοβερούς Χεζόνια-Μπρέι! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-03-13 22:12:00

Ξέσπασε στην τελευταία περίοδο και διέλυσε Ιωνικό ο ΠΑΟ με φοβερούς Χεζόνια-Μπρέι! (ΒΙΝΤΕΟ)

Την 13η νίκη του στην φετινή Basket League πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας με 98-74 του Ιωνικού στο κλειστό «Νίκος Γκάλης».

Παναθηναϊκός - Ιωνικός Νικαίας: Η ομάδα του Όντεντ Κάτας τα βρήκε σκούρα για τρεις περιόδους κόντρα στον πολύ καλό Ιωνικό, ωστόσο ένα ξέσπασμα στην έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου ήταν αρκετό για να καθαρίσει την υπόθεση νίκη.

O Παναθηναϊκός μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα στο παιχνίδι κατάφερε να προηγηθεί με 6 πόντους με τρίποντο του Μακ (17-11), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με τους Χόλογουελ και Πετρόπουλο μειώνοντας στον πόντο (17-16). Το Τριφύλλι πήρε και πάλι αέρα δύο κατοχών με τρίποντο του Χεζόνια, ωστόσο οι Νικαιώτες ήταν αυτοί που προηγούνταν στο φινάλε του δεκαλέπτου χάρη σε βολή του Κόνιαρη 6’’ πριν το τέλος (20-21).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο με την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου να βάζει πολύ δύσκολα στον Παναθηναϊκό. Αρχικά πήρα προβάδισμα πέντε πόντων με τρίποντο του Πετρόπουλου (22-27), με τον Παναθηναϊκό να προσπερνάει με τρίποντο του Σαντ Ρος. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να εναλλάσσονται στο προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα με το Τριφύλλι να έχει βραχεία κεφαλή με 41-39.

O Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει το προβάδισμα και στην επανάληψη, χωρίς ωστόσο να μπορεί να καθαρίσει το παιχνίδι. Συγκεκριμένα, κατάφερε να πάρει προβάδισμα 9 πόντων με τρίποντο του Μπρέι (62-53), με τον Ιωνικό να απαντάει με 6-0 σερί μειώνοντας στο τρίποντο (62-59). Ο Παναθηναϊκός έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με τέσσερις πόντους χάρη σε βολές του Χεζόνια (68-64).

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας κατάφερε να πάρει για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα με βολή του Μπορχωρίδη δυόμισι λεπτά μετά την έναρξη της τέταρτης περιόδου (77-67), με τον Έλληνα γκαρντ να σκοράρει και από την περιφέρεια λίγο αργότερα για το 80-67. Ο Ιωνικός δεν κατάφερε ποτέ να επιστρέψει πραγματικά στην διεκδίκηση του αγώνα με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 98-74.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 41-39, 68-64, 98-74

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Κάτας): Μπρέι 20 (6/10 τρίποντα, 3 ασίστ), Μποχωρίδης 7 (2), Όγκαστ 9 (3/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 8 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπέντιλ 8 (4/5 δίποντα), Μακ 14 (4/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Παπαγιάννης 2 (1/5 δίποντα), Χεζόνια 16 (1/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα), Κασελάκης, Μήτογλου 6, Σαντ-Ρος 7 (1), Μαντζούκας

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Πετρόπουλος 11 (3/4 τρίποντα), Πριτζέτ 8 (5 ασίστ, 5 λάθη), Χόλογουελ 16 (5/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μουχαϊμίν 6 (1/8 δίποντα, Χουγκάζ 13 (3/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χόλιφιλντ 13 (4/5 δίποντα, 5/7 βολές, 8ριμπάουντ), Κόνιαρης 7 (2/7 τρίποντα, 3 ασίστ), Χατζηκυριάκος

Πηγή: ebasket.gr