Facebook Pixel Παναθηναϊκός - Μεσολόγγι: Διέλυσε το Μεσολόγγι με "100άρα" ο Παναθηναϊκός - Σε φοβερή μέρα Μποχωρίδης και Χεζόνια!
| 2021-03-27 21:51:00

Διέλυσε το Μεσολόγγι με "100άρα" ο Παναθηναϊκός - Σε φοβερή μέρα Μποχωρίδης και Χεζόνια! (vid)

Περίπατος (102-68) στο ΟΑΚΑ για τους Πράσινους.

Παναθηναϊκός - Μεσολόγγι: Την 15η νίκη του στην φετινή Basket League πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας με 102-68 επί του Μεσολογγίου για την 19η αγωνιστική. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο μόνο για ένα ημίχρονο με τους Πράσινους να ανεβάζουν στροφές στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 26-11 να καθαρίζουν την υπόθεση νίκη. Πλέον, τουλάχιστον προς το παρών είναι μόνος πρώτος στην βαθμολογία της Basket League, με το δεύτερο Λαύριο να είναι στις 14 νίκες.

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος ήταν στην ισοπαλία μετά το πρώτο τρίλεπτο με το Μεσολόγγι (5-5). Στην συνέχεια κατάφερε για πρώτη φορά να ξεφύγει με έξι πόντους με τρίποντο του Παπαπέτρου και έμμεσο τρίποντο του Μήτογλου (11-5). Οι Πράσινοι έφτασαν και διψήφια διαφορά λίγο αργότερα με τον Μποχωρίδη (17-7), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν με τον Γκότσερ (17-10), με τον Παναθηναϊκό να φτάνει ξανά στο +9 με απίθανο κάρφωμα του Χεζόνια, αλλά μέχρι και το +11 (29-18), αλλά τους φιλοξενούμενους να μειώνουν με τρίποντο στην εκπνοή (29-21).

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στους πέντε πόντους με την έναρξη της δεύτερης περιόδου με τρίποντο του Γκότσερ (29-24), για να απαντήσει με ένα μικρό 6-0 σερί ο Παναθηναϊκός ανακτώντας διψήφια διαφορά (35-24). Το Μεσολόγγι εκμεταλλευόμενο το κακό ποσοστό του Παναθηναϊκού στο τρίποντο (4/14), σε συνδυασμό με το πολύ καλό δικό του (5/10) κατάφερε πάλι να ψαλιδίσει την διαφορά φτάνοντας την στους πέντε πόντους (35-30). Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε και πάλι με 9 πόντους ένα λεπτό πριν το ημίχρονο με τρίποντο του Μποχωρίδη (45-36), με την διαφορά να μένει στα ίδια επίπεδα μέχρι την ανάπαυλα (48-39).

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φτάσει την διαφορά στην μέγιστη τιμή των 2 πόντων με τρίποντο του Γουάιτ περίπου δύο λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης (54-42), με τον Παπαπέτρου να κάνει το +14 λίγο αργότερα (56-42). O Παναθηναϊκός συνέχισε να κυριαρχεί απόλυτα και στις δύο πλευρές του παρκέ με αποτέλεσμα να καθαρίσει ουσιαστικά του παιχνίδι με την διαφορά να περνάει τους 20 πόντους (67-46) με κάρφωμα του Παπαπέτρου δύο λεπτά πριν την λήξη της τρίτης περιόδου, η οποία βρήκε το Τριφύλλι στο +24 (74-50).

Η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για τις δύο ομάδες, με το διακύβευμα να είναι το κατά πόσο θα διευρυνθεί η θα μικρύνει η διαφορά. Τελικά η διαφορά μεγάλωσε και άλλο με τον Παναθηναϊκό να φτάνει σχετικά εύκολα την κατοστάρα με το τελικό 102-68.

Τα δεκάλεπτα: 29-21, 48-39, 74-50, 102-68

Πηγή: ebasket.gr