Facebook Pixel Sportdog.gr | Ο Σφαιρόπουλος "ξέρανε" τον Σάρας - Τεράστια νίκη της Μακάμπι με Μπαρτσελόνα στην παράταση (Vid)
| 2021-03-30 23:35:00

Οι Ισραηλινοί επικράτησαν στο θρίλερ, επικρατώντας με 99-94 της Μπαρτσελόνα στην παράταση μετά από ένα πολύ συναρπαστικό παιχνίδι.

Euroleague: Μία αδιάφορη Μακάμπι Τελ Αβίβ, αφού έχει ήδη αποκλειστεί, έδειξε… καρδιά και νίκησε 99-94 στην παράταση την Μπαρτσελόνα.

Μεγάλο ντέρμπι σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκειά του το ματς, με τον Χίγκινς να το στέλνει στο έξτρα πεντάλεπτο, χάρη σε καλάθι του που διαμόρφωσε το 80-80, στα 4’’ πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ανέβηκε στο 13-17, με τον Ζίζιτς να ήταν κορυφαίος με 24 πόντους (ρεκόρ καριέρας) και να τον ακολουθεί ο Μπέντερ με 16π. Μάλιστα, έτσι οι Ισραηλινοί έκαναν το 2/2 απέναντι στους «μπλαουγκράνα» φέτος.

Από την άλλη, οι Καταλανοί παρέμειναν στην κορυφή αλλά υποχώρησαν στο 23-9, με τους Μίροτιτς και Χίγκινς να ξεχωρίζουν με 23π. και 20π. αντίστοιχα, με τον πρώτο να είχε και 10 ριμπάουντ. Ο Καλάθης σε 30:24’’ είχε 9 πόντους, 2 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Χωρίς υψηλό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι, αλλά τη Μακάμπι να έχει σταθερά το προβάδισμα και να φτάνει στο +6 (13-7). Στη συνέχεια, η Μπαρτσελόνα βελτιώθηκε επιθετικά, αλλά οι γηπεδούχοι διατηρούνταν μπροστά (19-14).

Αρκετά καλά μπήκε και στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Σφαιρόπουλου, όπου αρχικά πήγε στο +8 (26-18) και στη συνέχεια στο +10 (30-20), στο 14’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Μίροτιτς και Κούριτς τράβηξαν επιθετικά τους «μπλαουγκράνα», με τη Μακάμπι να διατηρεί όμως το προβάδισμα της μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (39-38).

Αντίθετα με το πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο ο ρυθμός του ματς ανέβηκε κατακόρυφα, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν το… χέρι τους από την περιφέρεια. Ωστόσο, η Μακάμπι εξακολουθούσε να ήταν σταθερά μπροστά φτάνοντας στο +6 (63-57) και μ’ αυτό έκλεισε την τρίτη περίοδο (65-59).

Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, η Μακάμπι ξέφυγε στο +8 (69-61), με τον Μίροτιτς να ισοφαρίζει (72-72), στο 34’. Ο Γουίλμπεκιν απάντησε για τους γηπεδούχους, αλλά με τις εξαιρετικές άμυνες και τον Ντέιβις, οι Καταλανοί έκαναν το 74-76, το οποίο έμεινε μέχρι το 38’. Εκεί, ήρθαν οι βολές του Γουίλμπεκιν και το καλάθι του Ζίζιτς για το προσπέρασμα (78-76), στα 44’’ πριν τη λήξη. Στα 32’’ ο Καλάθης έφερε το ματς στα ίσα (78-78), με τον Τζόουνς να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ, αλλά να αστοχεί στη βολή και τον Χίγκινς να ισοφαρίζει σε 80-80, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στο έξτρα πεντάλεπτο (86-86). Με βολές των Ντέιβις και Χίγκινς πήρε «ανάσα» (86-90) η Μπαρτσελόνα, τα τρίποντα των Μπράιαντ και Ντόρσεϊ έβαλαν μπροστά (92-90) τη Μακάμπι, στο 44’. Με 2/2 βολές ισοφάρισε ο Μίροτιτς, με τον Ζίζιτς ύστερα από δικό του επιθετικό ριμπάουντ να κάνει 94-92 και τον Χίγκινς να ισοφαρίζει (94-94), στα 12’’. Στην επαναφορά των γηπεδούχων ο Μίροτιτς πάτησε τη γραμμή και δέχθηκε την τεχνική ποινή, με τον Γουίλμπεκιν να ευστοχεί στη βολή και το ίδιο ο Μπράιαντ από τη γραμμή (97-94), στα 10’’. Στην επόμενη επίθεση, ο Ντέιβις αστόχησε σε τρίποντο και ο Μπλάιζερ διαμόρφωσε το τελικό 99-94.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 39-38, 65-59, 80-80 κ.δ., 99-94 παρ.

ΠΗΓΗ: sport-fm.gr