Facebook Pixel Ευρωλίγκα: Νίκησαν και ελπίζουν για οκτάδα Ζενίτ και Βαλένθια - "Κλείδωσε" το πλεονέκτημα η ΤΣΣΚΑ
| 2021-04-02 21:58:00

Χαμός για μια θέση στην οκτάδα.

Ευρωλίγκα: "Ζωντανές" στο κυνήγι της οκτάδας έμειναν Ζενίτ και Βαλένθια που νίκησαν Βιλερμπάν και Άλμπα, αντίστοιχα. Περίπατος για ΤΣΣΚΑ με Χίμκι.

Άλμπα – Βαλένθια 86-90

Η Βαλένθια αν και έχανε για τρεις περιόδους κατάφερε και απέδρασε με το «διπλό» από το Βερολίνο επικρατώντας της Άλμπα με 90-86. Με αυτή την νίκη η ομάδα του Πονσαρνάου έφτασε τις 18 στην διοργάνωση και έχει πολλές ελπίδες για πρόκριση στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Με το πόδι στο γκάζι ξεκίνησε η Άλμπα την αναμέτρηση καθώς μετά το αρχικό 0-3 από τρίποντο του Βαν Ρόσομ απάντησε με 10-0 σερί για την διψήφια διαφορά της στο πρώτο πεντάλεπτο (13-3). Η Βαλένθια μείωσε στους 6 (15-9) με τους γηπεδούχους να ανακτούν διψήφια διαφορά (20-9) και να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο 26-13.

Η Άλμπα έφτασε μέχρι και στο +18 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (35-17) με τους Ισπανούς να μιεώνουν στους 12 με συνεχόμενα τρίποντα (35-23). Στην συνέχεια το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο με την διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ 11 και 14 πόντων μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου (53-42).

Η Βαλένθια μπήκε αποφασισμένη στην επανάληψη και με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Μάικ Τόμπι κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους 6 πόντους (58-53), αναγκάζοντας τον Ρενέσες να καλέσει τάιμ άουτ. Η αντεπίθεση των «νυχτερίδων» συνεχίστηκε με τον Τόμπι να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα λίγο αργότερα (60-60). Η Άλμπα βρήκε λύσεις στα τελευταία λεπτά της περιόδου και έχτισε ξανά μια διαφορά 6 πόντων (70-64).

Η Αλμπα κατάφερε να πιάσει ξανά διψήφια διαφορά με κάρφωμα του Ολίντι στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (74-64), με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να πλησιάσουν και πάλι στους 5 με καλάθι του Κάλινιτς (76-71). Ο Γουίλιαμς μείωσε στο καλάθι τριάμισι λεπτά πριν το τέλος  (79-77), με τον Κάλινιτς να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα με καλάθι στο τρανζίσιον. Τα επόμενα λεπτά είχαν διαρκείς εναλλαγές στο προβάδισμα, με την Βαλένθια να φτάνει στην νίκη χάρη σε καλάθι και φάουλ του Γουίλιαμς και βολές του Βαν Ρόσομ (86-90).

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 53-42, 70-64, 86-90

Ζενίτ – Βιλερμπάν 87-53

Η Βιλερμπάν έβαλε δύσκολα στην Ζενίτ μόνο για ένα ημίχρονο, με την ομάδα του Ιτούδη να έιναι καταιγιστική στην επανάληψη και να φτάνει σε μια πολύ άνετη νίκη με 87-53. Με αυτή την νίκη η ρωσική ομάδα έφτασε τις 18 στην διοργάνωση και διατηρεί το πλεονέκτημα για πρόκριση στα πλέι οφ, αφού εξαρτάται αποκλειστικά από τα δικά της αποτελέσματα κόντρα σε Μακάμπι και Παναθηναϊκό.

Η Ζενίτ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 9-2 μετά από τρία λεπτά, με τους Γάλλους να μειώνουν στους τέσσερις λίγο αργότερα με καλάθι του Κόουλ (13-9). Η ρωσική ομάδα διατήρησε τα ηνία μέχρι το τέλος της περιόδου με το σκορ να είναι στο 20-15.

Οι Γάλλοι έκαναν την αντεπίθεση τους στην δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα αρχικά (25-25) αλλά και να περάσουν μπροστά λίγο αργότερα (28-29). Στην συνέχεια το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με την Ζενίτ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (41-37).

Η Ζενίτ μπήκε με άλλον αέρα στην επανάληψη και κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα να τρέξει ένα επιμέρους 2004 στο πρώτο πεντάλεπτο και να χτίσει διαφορά 20 πόντων (61-41).  Η ομάδα του Πασκουάλ συνέχισε να είναι καταιγιστική και έκλεισε την τρίτη περίοδο με συνολικό επιμέρους σκορ 25-6, βάζοντας ουσιαστικά τέλος στην υπόθεση νίκη (66-43). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την Ζενίτ να φτάνει στην νίκη με το τελικό 87-53.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 41-37, 66-43, 87-53

ΤΣΣΚΑ – Χίμκι 97-72

Την 22η νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα πήρε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, επικρατώντας πολύ άνετα με 97-72 της Χίμκι στον ρωσικό εμφύλιο της 33ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Μάλτσεφ, που δεν είχε στην διάθεση της τον Αλεξέι Σβεντ, άντεξε μόλις ένα δεκάλεπτο, με το σύνολο του Ιτούδη να δημιουργεί διψήφια διαφορά στην δεύτερη περίοδο και να καθαρίζει το παιχνίδι στην τρίτη.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με την ΤΣΣΚΑ να έχει το προβάδισμα αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει (6-6). Η ομάδα του Ιτούδη βρήκε ρυθμό στην συνέχεια και κατάφερε να χτίσει μια διαφορά 7 πόντων (17-10) με την Χίμκι να μειώνει στο 21-17 του δεκαλέπτου. Η ΤΣΣΚΑ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της στην δεύτερη περίοδο και κατάφερε να χτίσει διψήφια διαφορά (41-30) με καλάθι του Έρικ, και να πάει στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων (47-34).

Η ΤΣΣΚΑ συνέχισε να κυριαρχεί και στην επανάληψη με την διαφορά να εκτοξεύεται στους 21 πόντους με καλάθι του Βόιτμαν πέντε λεπτά μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου (61-40). Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της περιόδου με την ΤΣΣΚΑ να κυριαρχεί απόλυτα και να αγγίζει διαφορά 30 πόντων (76-47). Το σκηνικό δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο με την ΤΣΣΚΑ να φτάνει εύκολα στην νίκη με το τελικό 97-72.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 47-34, 76-47, 97-72

Πηγή: ebasket.gr