Facebook Pixel Κολοσσός Ρόδου - ΑΕΚ: Νέο σοκ για την ΑΕΚ - Έχασε και από Κολοσσό μετά το Λαύριο - Σε κρίση η Ένωση (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-04-10 18:07:00

Μετά την ήττα από το Λαύριο οι Κιτρινόμαυροι υπέστησαν δεύτερη συνεχόμενη, αυτή τη φορά στη Ρόδο από τον Κολοσσό με σκορ 79-72.

Κολοσσός Ρόδου - ΑΕΚ: Μεγάλη εντός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Κολοσσός Ρόδου, καθώς επικράτησε της ΑΕΚ με 79-72. Οι Νησιώτες προηγήθηκαν και με 20 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια η Ένωση ισορρόπησε το ματς. Η τελευταία περίοδος ήταν ντέρμπι, με τους γηπεδούχους τελικά να παίρνουν τη νίκη έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Ουότσον και Καντέρ.

Το ξεκίνημα του Κολοσσού Ρόδου ήταν αδιανόητο, καθώς έκανε ότι ήθελε σε άμυνα και επίθεση και προηγήθηκε με 13-0! Η ΑΕΚ είχε τρομερά προβλήματα και χρειάστηκε 4,36′ για να σκοράρει και τα κατάφερε με τρίποντο του Μέικον. Η απάντηση ήταν άμεση από τον Βασίλη Ξανθόπουλο και η διαφορά ανέβηκε ξανά στους 13 (16-3). Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν εφιαλτικό για την Ένωση, καθώς δέχθηκε 30 πόντους και βρέθηκε στο -20 (30-10).

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο και μ΄ένα επί μέρους σκορ 11-3 έριξε τη διαφορά και πλησίασε τους γηπεδούχους (33-22). Η διαφορά έμεινε σταθερή μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου. Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη σ΄αυτή τη δεύτερη περίοδο, αλλά ο Κολοσσός Ρόδου άντεξε και κράτησε τα ηνία του σκορ (41-31).

H AEK ήταν φανταστική στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Οι παίκτες της Ένωσης εμφανίστηκαν μεταμορφωμένοι και κατάφεραν με επί μέρους 13-2 να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο ματς (43-44). Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μέικον, που μέτρησε συνολικά μέχρι αυτό το σημείο 16 πόντους. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τον Κολοσσό μπροστά με έναν πόντο (54-53).

To ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να είναι κοντά στο σκορ (60-61). Σ΄εκείνο το σημείο ο Κολοσσός με πρωταγωνιστή τον Ουότσον (4 σερί πόντους) πήρε προβάδισμα με 65-61. H AEK απάντησε με δικό της σερί (65-66), αλλά γρήγορα οι Νησιώτες ανέκτησαν τα ηνία του σκορ (67-66).

O Ουότσον ήταν φανταστικός στο τελευταίο δεκάλεπτο, συνέχισε να κάνει ζημιά στην ΑΕΚ και κράταγε τον Κολοσσό μπροστά στο σκορ (75-70) 1,19′ πριν το τέλος. Ο Λάνγκφορντ με βολές μείωσε, αλλά ο Καντέρ απάντησε 34” πριν το φινάλε (77-72). Η Ένωση έκανε λάθος στη συνέχεια και ο Ουότσον με νέες βολές «κλείδωσε» τη νίκη για τους γηπεδούχους (79-72). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και ο Κολοσσός πήρε τη νίκη με 79-72.

Τα δεκάλεπτα: 30-10, 41-31, 54-53, 79-72

Πηγή: ebasket.gr