Facebook Pixel Euroleague: "Πάρτι" για Εφές - Διέλυσε τη Ρεάλ και πήρε προβάδισμα - Ανησυχία για Μίσιτς! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-04-20 21:55:00

Οι Τούρκοι έκαναν... πλάκα στους Μαδριλένους, τους οποίους συνέτριψαν με 90-63 και προηγούνται 1-0 στη σειρά των πλέι οφ της Euroleague, ωστόσο ανησυχούν για την κατάσταση του τραυματία Βασίλιε Μίσιτς.

Euroleague: Παράσταση για έναν ρόλο ήταν το πρώτο παιχνίδι των πλέι οφ ανάμεσα σε Εφές και Ρεάλ, καθώς οι Τούρκοι έκαναν εύκολα το 1-0 (90-63), ωστόσο ανησυχούν για την κατάσταση του Βασίλιε Μίσιτς που αποχώρησε τραυματίας.

Το στοιχείο που έγειρε την πλάστιγγα ξεκάθαρα υπέρ της Εφές, είναι το επιμέρους 46-23 του δευτέρου ημίχρονου που έτρεξαν οι Τούρκοι, που εκμεταλλεύτηκαν το πλεονέκτημα της έδρας. Όμως η νίκη τους επισκιάζεται από τον τραυματισμό του Βασίλιε Μίσιτς στα μισά της τρίτης περιόδου.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ροντρίγκ Μπομπουά, ο οποίος σημείωσε 19 πόντους (5/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα). Πολύ μεγάλη η συνεισφορά του Σερτάκ Σανλί, με τον Τούρκο σέντερ να πετυχαίνει 16 πόντους και να μαζεύει 8 ριμπάουντ. Στους 14 πόντους και τις 5 ασίστ έμεινε ο Σέιν Λάρκιν.

Από την άλλη πλευρά, ξεχώρισε ο Τρέι Τόμπκινς με τους 13 πόντους σε 16 λεπτά συμμετοχής. «Άγγιξε» το νταμπλ-νταμπλ ο Έντι Ταβάρες, που είχε 10 πόντους και 9 ριμπάουντ. Ντεμπούτο έκανε στη διοργάνωση ο Τρίσταν Βούκτσεβιτς, που μάλιστα ξεκίνησε στην αρχική πεντάδα.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για την Ρεάλ Μαδρίτης, αφού στα πρώτα 1:50 ήταν μπροστά με 8-0, βρίσκοντας λύσεις από τα 6,75μ. με τους Αμπάλδε και Λαπροβίτολα. Ο Αταμάν επιστράτευσε γρήγορα τον Λάρκιν. Ο Αμερικανός γκαρντ, μαζί με τον Μπομπουά και τον Σιμόν ήταν όλη η Εφές και έδωσαν κεφάλι στο σκορ στους Τούρκους με 15-14 στο 7ο λεπτό. Από κει και πέρα το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια και εν τέλει η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 20-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να πάρουν διαφορές της τάξεως των επτά πόντων (27-20, 29-22, 31-24). Ωστόσο, οι «μερένχες» αντέδρασαν βρήκαν τρίποντα από τους Φερνάντεθ, Τόμπκινς και Λαπροβίτολα και έφεραν το ματς στα ίσα, 39-39 στο 18’. Τον τελευταίο λόγο τον είπε όμως ο Μπομπουά που με συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το 44-40 της ανάπαυλας.

Κυρίαρχη η Εφές από τα πρώτα κιόλας λεπτά στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα να καταφέρει να ξεφύγει στο σκορ. Οι Τούρκοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 14-3 και πήραν διαφορά 15 πόντων (58-43), που λίγο μετά πήγε και στους 17 (62-45), πριν οι Μαδριλένοι μειώσουν και ολοκληρωθεί η περίοδος στο 64-50 με καλάθι του Ντάνστον. Πρωταγωνιστής ο Σανλί, που πέτυχε 9 πόντους στο μεγάλο σερί της Εφές στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου.

Στη τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν... αγριεμένοι για να «καθαρίσουν» από νωρίς την υπόθεση νίκη. Ένα επιμέρους 13-3 έφερε το σκορ στο 77-53 στο 34ο λεπτό και εκεί πλέον είχαν κριθεί τα πάντα. Παρ' όλα αυτά η Εφές δεν χαλάρωσε και δεν άφησε το πόδι από το... γκάζι, «άγγιξε» τη τιμή των 30 πόντων, ωστόσο δεν ξεπέρασαν τους 27 (85-58, 87-60, 90-63).

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 44-40, 64-50, 90-63