Facebook Pixel Sportdog.gr | Στο τέλος... δεν χάνουν οι Γερμανοί - Νίκη σε ματς θρίλερ για Μπάγερν - Σε 5ο ματς η πρόκριση (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-04-30 23:56:00

Ισορροπημένο το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους εντός παρκέ (8-8, 5'). Ο Σίσκο φώναξε παρών για την Μπάγερν, δίνοντας προβάδισμα στους Βαυαρούς (14-12, 7'). Τζόνσον και Σίλι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και η διαφορά αυξήθηκε για το 23-19 της πρώτης περιόδου.

Ο Μάλκολμ Ντιλέινι ανέλαβε δράση στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου κια με προσωπικές ενέργειες ανέτρεψε το σκηνικό για την Αρμάνι (32-36, 15'). ΛεΝτέι και Σιλντς ακολούθησαν τον Ντιλέινι, η άμυνα της Αρμάνι έκλεισε τους διαδρόμους στην Μπάγερν και η διαφορά αυξήθηκε (34-42, 16'). Ο Γκιστ προσπάθησε να μειώσει, αλλά η Αρμάνι είχε τον έλεγχο και ανέβασε τη διαφορά με τον ΛεΝτέι, κλείνοντας το ημίχρονο στο +10 (40-50).

Ο Ντιλέινι ήταν on fire και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και η Αρμάνι ανέβασε τη διαφορά (44-57, 22'). Ο Πολ Ζίπσερ ανέλαβερ δράση για την Μπάγερν, με τους Βαυαρούς να μαζεύουν τη διαφορά στα μέσα της περιόδου (53-61, 25'). Ο Πάντερ προσάθησε να ανεβάσει τη διαφορά, αλλά η Μπάγερν είχε βρει ρυθμό και με τον Τζόνσον μάζεψε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (61-66, 28'). Η Αρμάνι έμεινε στο πλάνο της και χάρη στον Σιλντς έκλεισε το δεκάλεπτο στο +8 για το 63-71.Η Μπάγερν συνέχισε να πιέζει την Αρμάνι και κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά με μπροστάρη τον Μπόλντουιν (71-75, 33'). Ο Σιλντς προσπάθησε να δώσει ανάσα στην Αρμάνι, όμως οι Βαυαροί είχαν βρει ρυθνό και χάρη σε Λούσιτς και Ρέινολντς πέρασαν μπροστά στο σκορ (80-79, 37'). Ο Ντιλέινι έβαλε μπροστά στο σκορ και πάλι την Αρμάνι σε κρίσιμο σημείο (80-82, 1'06'' για το τέλος).

Η Μπάγερν όμως απάντησε και με γκολ-φάουλ του Λούσιτς 23'' για το τέλος πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ (83-82). Η Αρμάνι είχε την κατοχή, αλλά ο Σιλντς υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ πάνω στον Γκιστ. Ο Λούσιτς με βολές έγραψε το 85-82 και χάρισε τη νίκη στην Μπάγερν, η οποία ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά με μία ακόμα σπουδαία εμφάνιση.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 40-50, 63-71, 85-82.

Πηγή: sdna.gr