Facebook Pixel Euroleague: "Πάτησε" τη Ρεάλ με 26 πόντους ο Σίνγκλετον κι έστειλε την Εφές στο Final Four! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-05-05 06:11:00

Ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού έκανε τεράστια εμφάνιση κόντρα στους Μαδριλένους και χάρισε τη νίκη-πρόκριση με 88-83 στην τουρκική ομάδα, σε ένα φοβερό παιχνίδι, που ήταν ντέρμπι μέχρι τέλους.

Euroleague: Την πρόκριση για το Final Four της Κολωνίας (θα παίξει με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στον ημιτελικό) με δραματικό τρόπο πήρε η Αναντολού Εφές, η οποία νίκησε με 88-83 τη Ρεάλ Μαδρίτης στην Κωνσταντινούπολη και έκλεισε τη σειρά με σκορ 3-2.

Ο Κρις Σίνγκλετον ήταν ο κορυφαίος παίκτης της Εφές ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 26 πόντους, αλλά ο ήρωας των Τούρκων ήταν ο Κρούνοσλαβ Σιμόν, που με απίθανο τρίποντο στο φινάλε έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Εφές.

Πάντως, η Ρεάλ Μαδρίτης δικαιούται να έχει παράπονα από τη διαιτησία, καθώς υπήρξαν ορισμένα λάθος σφυρίγματα εναντίον της.

Το παιχνίδι

Η Ρεάλ διατηρούσε βραχύ προβάδισμα στο πρώτο κομμάτι τις αναμέτρησης, εκμεταλλευόμενη την αστοχία της Εφές, η οποία ξεκίνησε το παιχνίδι με 1/7 τρίποντα. Ωστόσο, όταν οι Τούρκοι βρήκαν ρυθμό στα περιφερειακά σουτ πήραν το προβάδισμα με 29-27. Η Ρεάλ επανήλθε και στο 17’ ξέφυγε με 39-33, διατηρώντας το προβάδισμα στο σκορ μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (41-36).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με καταστροφικό τρόπο για τη Ρεάλ, η οποία αδυνατούσε να ελέγξει τον ρυθμό της Εφές και επέτρεψε στους Τούρκους να τρέξουν ένα σερί 14-0 και να ξεφύγουν με 55-4 στο 25'. Παρ' όλα αυτά, οι Μαδριλένοι ήταν αποφασισμένοι να πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους και με σερί τρίποντα του Τόμπκινς πλησίασαν εκ νέου σε απόσταση βολής. Το σκορ έγινε 57-53 μέσα σε 3 λεπτά, ενώ η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Εφές να βρίσκεται μπροστά με 60-57.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν θρίλερ, με τη Ρεάλ να ισοφαρίζει (62-62) και να μην αφήνει την Εφές να... ανασάνει. Ο Σίνγκλετον "κουβαλούσε" επιθετικά τους Τούρκους, με τον "εξαφανισμένο" Λάρκιν να αποδεικνύει την κλάση του στο φινάλε. Ο Αμερικανός δεν είχε σκοράρει μέχρι την τέταρτη περίοδο, εντούτοις πέτυχε 10 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Δύο βολές του Λάρκιν και ένα καλάθι του Ταβάρες διαμόρφωσαν το 80-80, με 1:48 να απομένουν για τη λήξη.

Ένα απίθανο σουτ τριών πόντων του Σιμόν (με 38,6’’ να απομένουν) στο τέλος του χρόνου επίθεσης έδωσε αέρα τριών πόντων (83-80) στους Τούρκους. Στα 15’’ ο Γιουλ αστόχησε, ο Σίνγκλετον μάζεψε το ριμπάουντ και με 2/2 βολές έδωσε αέρα 5 πόντων. Τίποτα δε μπορούσε να αλλάξει και η Εφές προκρίθηκε στο φάιναλ φορ.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 36-41, 60-57, 88-83

ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 10, Μπομπουά 5, Σίνγκλετον 26, Μπαλμπάι, Σανλί 4, Μορμάν, Πλάις 5, Μίσιτς 18, Άντερσον, Ντάνστον 3, Σιμόν 17

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Φερντάντεζ 7, Αμπάλντε 6, Τάιους 2, Λαπροβίτολα 17, Αλοσέν 7, Γκαρούμπα 4, Κάρολ 10λ, Ταβάρες 8, Γιουλ 10, Τόμπκινς 12, Τέιλορ