Facebook Pixel Basket League: Πολύ σκληρός για να πεθάνει ο Προμηθέας - Μεγάλη νίκη με Περιστέρι και 1-1 (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-05-14 22:18:00

Πολύ σκληρός για να πεθάνει ο Προμηθέας - Μεγάλο διπλό στο Περιστέρι και 1-1 (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Προμηθέας έφυγε νικητής από το Περιστέρι με 90-79, έκανε break στο break, φέρνοντας την σειρά στο 1-1 και πλέον η πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League θα κριθεί σε τρίτο παιχνίδι.

Basket League: Στη… κόψη του ξυραφιού πλέον η προημιτελική σειρά μεταξύ του Προμηθέα και του Περιστέρι. Οι Πατρινοί έκαναν μία καταπληκτική τέταρτη περίοδο (23-12 επιμέρους σκορ) και ισοφάρισαν σε 1-1. Έτσι πήραν πίσω το πλεονέκτημα έδρας και οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους την Δευτέρα (17/5) στο «Δ. Τόφαλος».

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τεράν Πέτεγουεϊ (20 πόντοι), Χόρχε Γκουτιέρεζ (15 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μιχάλης Τσαϊρέλης (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Χρήστος Σαλούστρος (11 πόντοι, 5 ριμπάουντ). Από την άλλη κορυφαίοι ήταν οι Τζέριαν Γκραντ (19 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Μιχάλης Λούντζης (21 πόντοι, 4 ασίστ), Τζεράι Γκραντ (17 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Δημήτρης Αγραβάνης (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στην αναμέτρηση, ωστόσο σταδιακά το Περιστέρι άρχισε να παίρνει τον έλεγχο. Με δύο τρίποντα οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο 6-0 στο 2’. Ο Πέτεγουεϊ ήταν εξαιρετικός στο διάστημα αυτό και στα μισά της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν στο 15-6. Ο Τσαϊρέλης έκανε το 20-9 στο 7’ και έδωσε στην ομάδα του διψήφιο προβάδισμα για πρώτη φορά. Ο Προμηθέας έκανε ένα καλό τελευταίο τρίλεπτο και buzzer beater τρίποντο του Κλαβέλ μείωσε σε 28-23 με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Αυτό το καλό διάστημα βοήθησε τους Πατρινούς να μπουν με… φόρα στη δεύτερη περίοδο. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά έτρεξαν ένα επιμέρους 11-4 στα πρώτα δυόμιση λεπτά και πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα στο παιχνίδι με 32-34. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν δύο φορές στο +6 (37-43, 39-45). Ωστόσο, οι «κυανοκίτρινοι» κατάφεραν να πάρουν ξανά κεφάλι στο σκορ με 46-45, πριν το ημίχρονο κλείσει ισόπαλο στους 47 πόντους.

Mε το σκορ να είναι στην απόλυτη ισορροπία, το ματς εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι και με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα. Στα μισά της τρίτης περιόδου οι δύο ομάδες ήταν στο 57-57. Κάπου εκεί όμως ανέλαβαν δράση τα αδέρφια Γκραντ και ο Λούντζης και ο Προμηθέας βρέθηκε στο +7 (58-65) στο 27’. Όμως Μάντζαρης και Πέτεγουεϊ πήραν τα… όπλα τους και με συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσαν το 67-67 στο 30’.