Facebook Pixel Sportdog.gr | Η ΑΕΚ... επέστρεψε - Πήρε "εκδίκηση" από τον Προμηθέα και... φουλάρει για τρίτη θέση (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-06-06 19:53:00

Κλαβέλ και Αγραβάνης ανέλαβαν δράση για τον Προμηθέα, με την ομάδα της Πάτρας να παίρνει τα ηνία του αγώνα (13-8, 4'). Ο Ματσιούλις μείωσε με τρίποντο, κρατώντας την Ένωση σε απόσταση... βολής (13-11, 5'). Ο Γιαννόπουλος έκανε αισθητή την παρουσία του και ανέβασε τη διαφορά (17-11), με τον Γκίκα να μειώνει (17-14, 8'). Η ΑΕΚ μείωσε με τον Ζήση, αλλά ο Λούντζης είπε την τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο για το 19-16.

Ο Κλαβέλ συνέχισε να δίνει λύσεις στον Προμηθέα, επιθετικά, όμως η ΑΕΚ δεν έχασε την επαφή της με το σκορ και μείωσε σε απόσταση βολής με τον Γόντικα (26-25, 13'). Γιαννόπουλος και Αγκμπελέζε συνδέθηκαν με το καλάθι της ΑΕΚ και η διαφορά των Πατρινών αυξήθηκε (34-29, 16'). Η αντίδραση της Ένωσης ήταν άμεση με τον Κατσίβελη να δίνει προβάδισμα (36-37, 18'). Ο Λούντζης απάντησε, αλλά η ΑΕΚ κράτησε τον έλεγχο και έχτισε διαφορά με τον Μορέιρα (38-42, 19'). Ο Λούντχζης σκόραρε για το 40-42, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο μέρος.

Η ΑΕΚ συνέχισε να χτυπάει τον Προμηθέα κοντά στο καλάθι και με τον Μορέιρα κράτησε το προβάδισμα (45-48, 23'). Ο Γιαννόπουλος ισοφάρισε με τρίποντο, αλλά η απάντηση ήταν άμεση με Μέικον-Γιάνκοβιτς (48-52, 24'). Ο Προμηθέας έμεινε στο πλάνο του και με τον Αγκμπελέζε προσπέρασε στο σκορ (55-54, 26'). Η ΑΕΚ απάντησε και χάρη στον Γιάνκοβιτς προσπέρασε στο σκορ εκ νέου (56-60, 28'). Τον Γιάνκοβιτς ακολούθησε ο Μορέιρα και το δεκάλεπτο έκλεισε με την Ένωση στο +4 για το 60-64.

Με πολύ καλό ρυθμό μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ και με τους Ζήση, Χρυσικόπουλο να σκοράρουν η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (62-72, 33'). Ο Τζιάν Κλαβέλ ανέλαβε δράση και με τον Γιαννόπουλο να τον πλαισιώνει ο Προμηθέας μάζεψε τη διαφορά (72-75, 36'). Ο Ματσιούλις σκόραρε και η Ένωση ανέβασε τη διαφορά στο +5 (72-77, 37'). O Κλαβέλ είχε πάρει... φωτιά και δύο δικά του μεγάλα σουτ ανέτρεψαν το σκηνικό (78-77, 41'' για το τέλος).

Η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση, δια χειρός Γκίκα (78-79, 27'' για το τέλος). Ο Τζεράι Γκραντ σκόραρε μετά την πάσα του Λούντζη για το 80-79. Ο Μέικον κέρδισε φάουλ από τον Χριστοδούλου και μαζί δικαίωμα για 3 βολές, 3,9'' για το τέλος. Ο Μέικον από τη γραμμή μέτρησε  2/3 βολές και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με σκορ 80-81 μέσα στην Πάτρα.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-42, 60-64, 80-81.