Facebook Pixel Σκληρά ΑΓΟΡια!
| 2011-11-19 19:59:00

Σκληρά ΑΓΟΡια!

Τη δεύτερη φετινή του νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου ο ΑΓΟΡ ο οποίος επικράτησε του Ηλυσιακού με 72-66, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής.

Στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρεθύμνου οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο όμως στην τρίτη περίοδο οι Ιλισιώτες επανήλθαν δυσκολεύοντάς τους. Τελικά οι παίκτες του Στέργιου Κουφού έδειξαν χαρακτήρα και παίζοντας συγκεντρωμένα στην τελευταία περίοδο πήραν το «δίποντο».

Κορυφαίος για το Ρέθυμνο ο Νίκος Παπανικολάου που πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση με 23 πόντους.

Απελπιστικά μόνος ο Γκάρντενερ Χολ (29 πόντοι) για τους φιλοξενούμενους.

Δυνατά μπήκε στο παρκέ ο ΑΓΟΡ ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να πάρει προβάδισμα εννέα πόντων (9-0). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου να μειώσουν σε 14-10. Ωστόσο πλήρωσαν την αστοχία τους από τα 6,75 (0/6 3π.) και τα πολλά τους λάθη (6 λάθη) καθώς οι παίκτες του Στέργιου Κουφού ξαναέφτασαν στο +9 (19-10) με πέντε πόντους του Παπανικολάου. Στους επτά μείωσε ο Γκάρντενερ Χολ για τον Ηλυσιακό (19-12) στην πρώτη περίοδο.

Από το κακό στο… χειρότερο. Έτσι ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο για την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη η οποία δεν μπορούσε να συγκεντρωθεί στο παρκέ επιτρέποντας στους γηπεδούχους να ξεφύγουν ακόμα και με 15 πόντους (29-14). Τα… χείριστα ποσοστά σε τρίποντα συνεχίστηκαν (0/12 στο πρώτο ημίχρονο) όπως επίσης και τα λάθη (15 στο πρώτο μέρος). Παρ’ όλες τις αντιξοότητες πάντως οι Ιλισιώτες κατάφεραν με επιμέρους 14-5 και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των αντιπάλων (2/12 σουτ τριών πόντων στη δεύτερη περίοδο) τους να μειώσουν σε 34-28, σκορ με το οποίο οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Με φόρα από τα αποδυτήρια πάτησαν παρκέ στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη οι οποίοι με σερί 7-0 πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά στο παιχνίδι (34-35), όμως στη συνέχεια έμειναν χωρίς πόντο για περισσότερα από τρία λεπτά. Το μπλακ άουτ αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι οι οποίοι με επιμέρους 12-2 ξαναέχτισαν διαφορά εννέα πόντων (46-37). Ο κόουτς του Ηλυσιακού κάλεσε τάιμ άουτ προκειμένου να συνεφέρει τους παίκτες τους γεγονός που απέδωσε, καθώς με εκφραστή τον Γκάρντενερ Χολ και σερί 7-0 (52-49), μείωσαν στο τρίποντο. Ανάσες έδωσε στον ΑΓΟΡ στο τέλος του δεκαλέπτου ο Πέτγουεϊ (54-49).

Με σερί 5-0 του Παπανικολάου ο ΑΓΟΡ ξανάφτασε στο +10 (59-49) με την έναρξη της τελευταίας περιόδου. Ο Γκάρντενερ Χολ προσπάθησε για τους φιλοξενούμενους, μείωσε στους έξι (61-55) ωστόσο ήταν απελπιστικά μόνος. Οι Κρητικοί προηγήθηκαν ακόμα και με 13 πόντους (70-57). Ο Κώστας Φλεβαράκης κάλεσε τάιμ άουτ προκειμένου να μην αφήσει το σκορ να ξεφύγει και τα κατάφερε καθώς οι παίκτες του κατάφεραν να μειώσουν με επιμέρους 9-2 σε 72-66 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 34-28, 54-49, 72-66

ΑΓΟΡ (Στέργιος Κουφός): Κρίστμας 10 (2), Κούμουλος, Παπανικολάου 23 (8 ριμπάουντ), Ράιτ 8 (6 ασίστ, 7 λάθη), Τσόχλας, Καλλινικίδης 6, Δορκοφίκης 3 (1), Τζόνσον 7 (1), Λάτοβιτς 4 (1), Πέτγουεϊ 4, Δέδας, Κατσαρές 7 (1)

Ηλυσιακός (Κώστας Φλεβαράκης): Σπανός, Ματαλόν, Παπανικολόπουλος, Τόντιτς 3 (6 ριμπάουντ), Νόιερ 11 (7 ριμπάουντ), Χατζής 6, Αποστολίδης 3, Τόμπσον 9 (10 ασίστ), Γκάρντενερ Χολ 29 (9 ριμπάουντ), Κασελάκης 5 (1), Τσαπρούνης, Γαλιώτος

Πηγή: sportfm.gr