Facebook Pixel Sportdog.gr | "Ξεμούδιασμα" με... προβληματισμό για την Εθνική - Νίκη με το ζόρι κόντρα στο Μεξικό (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-06-18 22:09:00

Η Ελλάδα μετέτρεψε σε ντέρμπι την αναμέτρηση κόντρα στους Μεξικανούς, παίρνοντας τη νίκη με 101-98 στην πρεμιέρα του τουρνουά Ακρόπολις. Θέλει δουλειά η Γαλανόλευκη ενόψει Προοολυμπιακού.

Παίζοντας με αρκετές απουσίες και με τον Ρικ Πιτίνο να κάνει διάφορες δοκιμές σε πρόσωπα και σχήματα, η Εθνική Ελλάδας επικράτησε με 101-98 στην πρεμιέρα του τουρνουά Ακρόπολις κόντρα στο Μεξικό.

Μεγάλη εμφάνιση από τους Κώστα Σλούκα (24π., 6ασ.), Ντίνο Μήτογλου (17π., 6ρ.) και Χάρη Γιαννόπουλο (11π., 7ρ.).

Με το… δεξί μπήκε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο τουρνουά «Ακρόπολις». Το Μεξικό μπορεί να αποδείχθηκε δύσκολος αντίπαλος, ωστόσο μίλησε η ποιότητα των Ελλήνων διεθνών, οι οποίοι παρά τις αρκετές απουσίες, πήραν θετικό βαθμό στο πρώτο δείγμα της εποχής Πιτίνο. Επόμενο τεστ αύριο (19/6, 20:00) απέναντι στο Πουέρτο Ρίκο.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης θα μπορούσαμε να πούμε ότι ήταν αναγνωριστικά, καθώς αμφότερες οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα… πατήματά τους και είχαμε πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα. Ωστόσο, στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν στην απόλυτη ισορροπία (11-11, 5’). Μποχωρίδης και Κατσίβελης έδωσαν σημαντικές λύσεις στο σημείο αυτό και η Εθνική κατάφερε να προηγηθεί με 17-13 στο 6’. Οι Μεξικανοί είχαν απάντηση και με 6-0 σερί βρέθηκαν στο 17-19, 2:20 πριν το τέλος της περιόδου. Ένα καλό όμως τελευταίο δίλεπτο έφερε την Ελλάδα στο 26-20 στο 10’, με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να καρφώνει στον αιφνιδιασμό στη λήξη του δεκαλέπτου.

Εντελώς διαφορετικό ήταν το σκηνικό στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, αφού οι φιλοξενούμενοι με έξι αναπάντητους πόντους έφεραν νέα ισοπαλία στην αναμέτρηση (26-26, 12’). Από το 16ο λεπτό, όταν το σκορ ήταν στο 35-34, και μετά η Εθνική πάτησε ξανά το… γκάζι και μπόρεσε να «χτίσει» και να διατηρήσει μία διαφορά. Ο Σλούκας με τρίποντο έκανε το 40-34, με τους Μεξικανούς να μειώνουν σε 44-41 προσωρινά, καθώς οι Έλληνες διεθνείς ήταν εύστοχοι από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και πήγαν στο 50-41, πριν κλείσει το πρώτο μέρος στο 52-44, με τον Καββαδά να σημειώνει το τελευταίο καλάθι με κάρφωμα.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τρίποντο του Γιαννόπουλου και για πρώτη φορά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε διψήφια διαφορά στο παιχνίδι (55-44). Όμως ένα 7-0 με καλάθια των Αμίγκο και Μέντεζ, έκλεισε γρήγορα την «ψαλίδα» στους τέσσερις (55-51). Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο ήταν όμως εξαιρετικοί επιθετικά και παρά την σθεναρή αντίσταση των Μεξικανών κατάφεραν να φθάσουν αρκετές φορές στους… πρόποδες των δέκα πόντων, όμως ο Ουίλις μείωσε στους έξι και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 74-68.

Το Μεξικό ήταν αξιόμαχο και φαινόταν ότι θα είχαμε μία τελευταία περίοδο που θα ήταν ντέρμπι. Το ματς στα 7:25 πριν το τέλος ήταν στο 77-76 από το καλάθι του Στολ. Ωστόσο με τους Σλούκα, Μήτογλου και Γιαννόπουλο να βγαίνουν μπροστά η Ελλάδα έφθασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της στο 37’ με το 94-81. Εκεί φάνηκε όλα να έχουν τελειώσει, όμως από το πουθενά είχαμε θρίλερ. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να μικραίνουν την απόσταση με τα τρίποντα του Καμάτσο. Στο 42’’ έγινε το 96-93 και στο 22’’ το 98-96, αλλά οι Έλληνες διεθνείς ήταν εύστοχοι στις βολές στο τέλος και πήραν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 52-44, 74-68, 101-98