Facebook Pixel Εθνική Ελλάδας: Τόκιο, ερχονται οι... Τουρκοφάγοι! - Επική ανατροπή η Ελλάδα - Τελικός για Ολυμπιάδα με Τσεχία
| 2021-07-04 04:16:00

Τόκιο, ερχονται οι... Τουρκοφάγοι! - Επική ανατροπή η Ελλάδα - Τελικός για Ολυμπιάδα με Τσεχία (Vid)

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Η Εθνική Ελλάδας συνήλθε από το κάκιστο ξεκίνημά της και απέδωσε εκπληκτικό μπάσκετ, γυρνώντας από το -14 και παίρνοντας πολύ σπουδαία νίκη-πρόκριση για τον τελικό του Προολυμπιακού Τουρνουα με 81-63 επί της Τουρκίας!

Η πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες είναι μια νίκη μακριά για την Εθνική Ελλάδας!

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επέστρεψε από διαφορά 14 πόντων στην πρώτη περίοδο και νίκησε την Τουρκία με  81-63, αφήνοντάς την εκτός συνέχειας.

Η Ελλάδα πέρασε στον τελικό του Προολυμπιακού Τουρνουά και τα ξημερώματα της Δευτέρας (5/7, 02:05) θα διεκδικήσει την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο αγώνας γύρισε μέσω της φοβερής άμυνας που έπαιξε η Ελλάδα στο δεύτερο ημίχρονο, με την Εθνική μας να μένει ζωντανή στο πρώτο ημίχρονο χάρη στον Λαρεντζάκη, που έκανε σπουδαία εμφάνιση με 14 πόντους. Στο δεύτερο μέρος ανέλαβαν δράση οι Καλάθης (18 π. και 6 ασίστ), Σλούκας (15π. και 9 ασίστ), Παπαγιάννης (14π. και 13 ριμπάουντ) και Μήτογλου (10π. και 12 ριμπάουντ), υπογράφοντας μια πολύ μεγάλη νίκη!

Ο Κορκμάζ ήταν ο καλύτερος παίκτης της Τουρκίας με 20 πόντους και τον ακολούθησε σε απόδοση ο Σενγκούν με 12.

Το παιχνίδι

Η Ελλάδα μπήκε με πολύ άσχημο τρόπο στο παρκέ και επέτρεψε στους Τούρκους να κυριαρχήσουν τα πρώτα λεπτά. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι η Εθνική μας ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με μόλις 4/19 σουτ, ενώ άφησε τους Τούρκους να της κάνουν μεγάλη ζημιά στη ρακέτα με τον Σενγκούν, αλλά και να πετύχουν αρκετούς εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Η Ελλάδα σκόραρε μόνο 4 πόντους στα πρώτα 7 λεπτά, όλους από τον Παπαγιάννη, βλέποντας την Τουρκία να ανοίγει τη διαφορά (17-4). Στο επόμενα τρία λεπτά, η Ελλάδα σκόραρε άλλους 4 πόντων... μετά κόπων και βασάνων, με τους Τούρκους να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με +14 (22-8).

Με καλάθια του Σλούκα και του Λαρεντζάκη η Ελλάδα μπήκε στη δεύτερη περίοδο με σερί 5-0 (22-13). Σταδιακά η ομάδα του Ρικ Πιτίνο άρχισε να βελιτώνει τις αμυντικές της επιδόσεις, αναγκάζοντας τους Τούρκους σε περισσότερα λάθη, ενώ στην επίθεση πήρε κάποιες ανάσες κυρίως μέσω του Λαρεντζάκη που ήταν ο καλύτερος Έλληνας παίκτης του πρώτου μέρους, σκοράροντας 11 πόντους. Με έμμεσο τετράποντο του Λαρεντζάκη η Εθνική μας μείωσε στους (25-19 στο 14'), η Τουρκία όμως απάντησε με σερί 5-0 για το 30-19. Το τελευταίο τετράλεπτο του πρώτου ημιχρόνου "κύλησε" με θετικό πρόσημο για την Ελλάδα, που πέτυχε επιμέρους σκορ 7-4 και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 34-27.

Με τον Καλάθη να ανεβάζει την απόδοσή του στην τρίτη περιόδο και την άμυνα να παραμένει σε υψηλά επίπεδα, οι Έλληνες διεθνείς ισοφάρισαν σε 34-34 και προσπέρασαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι με σερί 10-0 και τρίποντο του Μήτογλου (34-37). Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Μαχμούτογλου κράτησαν έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (39-39), αλλά η Ελλάδα είχε εμφατική απάντηση., βρήκε καλάθια από Καλάθη, Λαρεντζάκη, Μήτογλου και Κασελάκη για νέο σερί 10-0 και διψήφια διαφορά (39-49)! Η Τουρκία έβγαλε αντίδραση και με επιμέρους σκορ 8-2 μείωσε σε 47-51 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η Τουρκία έμεινε ζωντανή με δύο μεγάλα τρίποντα του Κορκμάζ, αλλά οι Καλάθης, Μήτογλου και Σλούκας είχαν τις απαντήσεις (53-58). Η Ελλάδα συνέχισε να βρίσκει εύκολους πόντους, αφού οι Τούρκοι τα είχαν... χαμένα στην άμυνα και με λέι απ του Καλάθη απέκτησε διψήφια διαφορά (55-66) στο 38'. Η Τουρκία δεν συνήλθε ποτέ, η Ελλάδα άνοιξε κι άλλο την υπέρ της διαφορά και τελικά έφτασε σε μια πανάγια νίκη με 81-63.

Τα δεκάλεπτα: 22-8, 34-27, 47-51, 63-81

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ενέ): Οσμάν 4 (2/10 σουτ, 7 ριμπάουντ), Ιλιασόβα 6 (2/8 σουτ, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κορκμάζ 20 (6/15 σουτ, 4 τρίποντα), Μαχμούτογλου 7 (1/5 τρίποντα), Οζντεμίρογλου 2, Σανλί 2, Σενγκούν 12, Τουντσέρ 8 (2), Γουρτσεβέν 2

ΕΛΛΑΔΑ (Πιτίνο): Αντετοκούνμπο 2, Καλάθης 18 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χρυσικόπουλος, Γιαννόπουλος 4 (1), Κασελάκης 2, Κατσίβελης, Καββαδάς 2, Λαρεντζάκης 14 (2), Μήτογλου 10 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 14 (6/6 δίποντα, 13 ριμπάουντ), Σλούκας 15 (2 τρίποντα, 9 ασίστ)