Facebook Pixel Μπλάκ άουτ και αποκλεισμός για ΠΑΟΚ
| 2010-12-21 23:45:00

Μπλάκ άουτ και αποκλεισμός για ΠΑΟΚ

Ο «Δικέφαλος» του Βορρά ηττήθηκε 77-69 από την Μπενετόν και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο Eurocup.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με ένα σημαντικό ντεσαβαντάζ το παιχνίδι, το οποίο προσπάθησε να καλύψει ο Σούλης Μαρκόπουλος εκ των έσω. Ο Ρόμπερτ Ντόζιερ και ο Ντόνι ΜακΓκραθ έμειναν τραυματίες στον πάγκο και δεν χρησιμοποιήθηκαν καθόλου. Έτσι, ο ΠΑΟΚ έπρεπε να κυνηγήσει την νίκη-πρόκριση χωρίς δυο από τους καλύτερους παίκτες του το τελευταίο διάστημα.

Στα πρώτα λεπτά ο στόχος του «δικεφάλου» να περάσει τη μπάλα κοντά στο καλάθι στους Παπαδόπουλο και Γκετσέφσκι απέδωσε και έτσι μέχρι τις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου το ματς ήταν ισορροπημένο (23-22, 12’).

Στη συνέχεια ωστόσο, η ιταλική ομάδα παίζοντας γρήγορα έλεγξε το ρυθμό και προηγήθηκε με 38-27 στο 19’. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι Γκρέι και Μάρσαλ ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και μείωσαν σε σε 38-37 τρέχοντας 10-0 σερί.

Το ματς σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου είχε στοιχεία θρίλερ με τα νέα που ερχόντουσαν από την Ισπανία να μην είναι καθόλου ευχάριστα για τους παίκτες του «δικεφάλου». Η Εστουντιάντες κέρδιζε τη Ροάν και έτσι η νίκη επί της Μπενετόν ήταν επιτακτική για τον ΠΑΟΚ.

Η Μπενετόν διατηρούσε συνεχώς το προβάδισμα, αλλά οι Θεσσαλονικείς βρίσκονταν συνεχώς σε απόσταση βολής, έτοιμοι να κλέψουν την νίκη με το τρίο των Γκρέι, Μάρσαλ και Παπαδόπουλου να είναι σε πολύ καλή μέρα. Οι Ιταλοί προηγήθηκαν με 61-53 στο 33’, αλλά ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε γρήγορα τον αγώνα (70-68, 38’).

Το τελευταίο δίλεπτο ωστόσο ήταν καταστροφικό για τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου. Δέχθηκαν επιμέρους σκορ 7-1 αδυνατώντας να πετύχουν την ανατροπή και έμειναν εκτός από τη συνέχεια του θεσμού χάνοντας με 77-69.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ ισοβάθμησε στη δεύτερη θέση με την Εστουντιάντες (επικράτησε 87-60 της Ροάν), αλλά λόγω του μειονεκτήματος του στα μεταξύ τους ματς (κέρδισε με πέντε πόντους στην Πυλαία, αλλά έχασε με έντεκα στην Μαδρίτη), έμεινε τρίτος.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 28-37, 45-43, 77-69

Μπένετον: Σμιθ 11 (1), Μάρκοβιτς 7 (1), Μπουλέρι 3 (1), Μοτιεγιούνας 16, Κουκαρόλο 2, Τζεντίλε 10 (2), Πέριτς 14, Βοϊτσιεκόφσκι 8, Μπρούνερ 6, Τούλσον

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 18 (2), Αράπης, Αποστολίδης 5 (1), Δέδας, Γκρέι 18 (1), Παπαδόπουλος 14, Γιαννακίδης 5 (1), Καλλές, Γκετσέφσκι 9, Καλαμπάκας