Facebook Pixel Sportdog.gr | "Τρομάζει" ο νέος Ολυμπιακός στην Ελλάδα - Νίκησε με 35 πόντους τον Ηρακλή, σούπερ Ντόρσεϊ (Vid)
| 2021-09-22 18:50:00

Οι Πειραιώτες προκρίθηκαν δια περιπάτου στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας, νικώντας εκτός έδρας τον Ηρακλή (90-55) με πρωταγωνιστες τον Ταϊλερ Ντόρσεϊ (21π.) και την... άμυνά του.

Ένα εύκολο απόγευμα είχε στο «Ιβανώφειο» η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα για το Κύπελλο Ελλάδας. Οι Πειραιώτες πάτησαν το... γκάζι από νωρίς και είχαν διψήφιες διαφορές από το δεκάλεπτο (15-25 στο 10') και όσο περνούσε η ώρα εδραίωναν την κυριαρχία τους (27-46 στο 20' και 42-66 στο 30'). Βέβαια, ο κόουτς Μπαρτζώκας θέλησε να μοιράσει τα αγωνιστικά λεπτά, όμως το «ξέσπασμα» του Ντόρσεϊ ήταν εντυπωσιακό (21π. με 3/5 δίποντα και 5/7 τρίποντα).

Ο Ολυμπιακός έπαιξε σταθερά καλή άμυνα και θα μπορούσε να φτάσει σε μία ακόμα πιο μεγάλη επικράτηση, αν έβαζε τα ελεύθερα τρίποντα που του έδιναν οι Θεσσαλονικείς. Πέραν του Ντόρσεϊ διψήφιοι ήταν και οι Σάσα Βεζένκοφ (10π., 5ρ.) - Κώστας Σλούκας (13π.). Πρώτος σκόρερ των ηττημένων ήταν ο Ράιαν Ουίλντριτζ, που έδειξε εξαιρετικά στοιχεία (18π., 7ρ., 3ασ.), με τον Τόνεϊ Ντάγκλας να μοιάζει ανέτοιμος (0/7 σουτ).

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με καλό ρυθμό και έχοντας τον Τάιλερ Ντόρσεϊ σε τρομερή κατάσταση (11π. με 3/3 3π.) πήρε το «πάνω χέρι» από νωρίς (8-15 στο 5'). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν με τον Έλστον Τέρνερ (8π.), αλλά τα τρίποντα των Σάσα Βεζένκοφ - Κώστα Παπανικολάου έδωσαν διψήφιο προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο φινάλε του δεκαλέπτου (15-25).

Η second unit των Πειραιωτών ήταν πολύ άστοχη στο «Ιβανώφειο» και το τέμπο έπεσε (19-29 στο 15'), αλλά η εξαιρετική άμυνα της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα διατηρούσε το +10. Από την άλλη, ο Θανάσης Σκουρτόπουλος θέλησε να αλλάξει τον ρυθμό, δοκιμάζοντας άμυνα ζώνης με τα «ερυθρόλευκα» τρίποντα να φτάνουν τα 0/9 στη 2η περίοδο. Όλα αυτά άλλαξαν στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, όταν οι Σακίελ ΜακΚίσικ και Κώστας Σλούκας «πυροβόλησαν» πίσω από τα 6,75μ. για να «γράψουν» το πρώτο +19 (27-46).

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίζουν σκληρή άμυνα και παρά τα νέα χαμένα τρίποντα «τιμώρησαν» τη ζώνη του Ηρακλή για να «ξεφύγουν» στο +27 (31-58 στο 25'), με τον Τόμας Ουόκαπ να οργανώνει με μαεστρία (5ασ.). Στην αντίπερα όχθη, ο Τόνεϊ Ντάγκλας ήταν φανερά εκτός ρυθμού (0/5 σουτ). Μάλιστα, ο «καυτός» Ντόρσεϊ (21π. σε εκείνο το σημείο) έστειλε το παιχνίδι στο +32 (31-63 στο 27'). Στο 30' ο πίνακας έγραφε 42-66 με τους Πειραιώτες να κυριαρχούν.

Φυσικά, η τελευταία περίοδος ήταν πια μια... τυπική διαδικασία, με τις αλλαγές προσώπων και τις δοκιμές να συνεχίζονται. Η διαφορά «φλέρταρε» σταθερά και πάλι με τους 30+ πόντους (46-78 στο 35' και 50-82 στο 37'), με τον Ηρακλή να τα βρίσκει... σκούρα κόντρα στην άμυνα του Ολυμπιακού. Μέχρι το τέλος τίποτα δεν άλλαξε δραματικά, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στην επιβλητική νίκη - πρόκριση (55-90). Το ενδιαφέρον στοιχείο ήταν πως στο τελευταίο δίλεπτο πάτησαν παρκέ εννέα Έλληνες την ίδια στιγμή (τέσσερις για τον Ολυμπιακό και πέντε για τον Ηρακλή).

Τα Δεκάλεπτα: 15-25, 27-46, 42-66, 55-90.