Facebook Pixel Sportdog.gr | "Λύγισε" με... αυτοκτονία στο φινάλε ο ΠΑΟΚ (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-10-05 21:42:00

"Λύγισε" με... αυτοκτονία στο φινάλε ο ΠΑΟΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Δεχόμενος ένα επιμέρους σκορ 22-6 στην τέταρτη περίοδο, ο Δικέφαλος έχασε από την Ιγκοκέα 64-68 στη Βοσνία στην πρεμιέρα των ομίλων του BCL και ξεκίνησε άσχημα τη φετινή διοργάνωση.

Δεχόμενος ένα επιμέρους σκορ 22-6 στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ έχασε από την Ιγκοκέα 64-68 στη Βοσνία στην πρεμιέρα των ομίλων του BCL και ξεκίνησε άσχημα τη φετινή διοργάνωση.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με πολύ άσχημα ποσοστά ευστοχίας στο πρώτο πεντάλεπτο, όμως είχαμε το 9-5 για τους Βόσνιους και το ματς έμεινε στο 9-8 για πολλή ώρα. Ο Κάρτερ πρωταγωνιστούσε για τον «Δικέφαλο» σε αυτό το διάστημα και έδωσε το 9-10 για την ομάδα του και το προβάδισμα εναλλασσόταν σταθερά πλέον. Εκεί, η κακή άμυνα των «ασπρόμαυρων» έφερε το 8-0 σερί της Ιγκοκέα με λύσεις από την περιφέρεια έφερε το 19-12 στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Ο Γκρίφιν ξεκίνησε «φουριόζος» και έφερε το 19-16 για τον ΠΑΟΚ, όμως ένα σερί 6-0 της Ιγκοκέα έφερε το 25-16 με σωστές επιλογές μέσα στο αντίπαλο καλάθι. Οι Βόσνιοι άρχισαν να κάνουν πολλά και συνεχόμενα λάθη σε εκείνο το διάστημα και έχαναν πολλά ριμπάουντ και ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστές τους Κάρτερ και Τολιόπουλο έκανε σερί 9-0, προηγήθηκε 31-25 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 32-26, με τον «Δικέφαλο» να έχει κάνει επιμέρους 20-7 και τους Βόσνιους να έχουν 9 λάθη σε αυτό το διάστημα και τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη να έχουν 9/13 βολές.

Η Ιγκοκέα άρχισε να ευστοχεί στα τρίποντα στην αρχή της τρίτης περιόδου και δημιούργησε επιμέρους σκορ 16-4 και έφερε το 42-36. Δύο συνεχόμενα τρίποντα και το κλέψιμο του Γκρίφιν έφεραν το 8-0 σερί για τον ΠΑΟΚ και το 42-44, με τον «Δικέφαλο» να βρίσκει τις λύσεις μέσα στη ρακέτα και φτάσαμε στο 43-49 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου με την καλή άμυνα στην περιφέρεια γα τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη και τις γρήγορες επιθέσεις των Θεσσαλονικέων.

Το τρίποντο του Καμπερίδη έφερε το 44-52 και αυτό του Ντι Λέο το 44-55 για τον ΠΑΟΚ στο πρώτο τρίλεπτο της τέταρτης περιόδου και το ματς όπως το ήθελαν οι «ασπρόμαυροι». Ο Τολιόπουλος έφερε το 46-58, όμως η άμυνα ρου ΠΑΟΚ χαλάρωσε και δέχτηκε ένα σερί 6-0 που μείωσε 52-58. Ο «Δικέφαλος» άρχισε τις επιπολαιότητες, τις κακές άμυνες και τα λάθη και η Ιγκοκέα μείωσε στο -3.

Το τρίπντο του Τολιόπυλου φάνηκε «μαχαιριά» και για την Ιγκοκέα και έφερε το 55-61 για τον ΠΑΟΚ. Η Ιγκοκέα έκανε επιμέρους 10-3 και προηγήθηκε 65-64, απαντώντας στα συνεχόμενα άστοχα σουτ του «Δικεφάλου». Ο Ραντάνοφ έφερε το 68-64 στα 17’’, ο Γκρίφιν αστόχησε στο τρίποντο ο ΠΑΟΚ «αυτοκτόνησε».

ΠΗΓΗ: sport-fm.gr