Facebook Pixel Sportdog.gr | Μεγάλο διπλό για Περιστέρι στο "θρίλερ" της Θεσσαλονίκης - "Καθάρισε" τον Απόλλωνα ο Κολοσσός (Vid)
| 2021-10-10 20:05:00

Το Περιστέρι έφτασε σε δύσκολη νίκη με 79-76 στην έδρα του Ηρακλή, ενώ ο Κολοσσός επικράτησε εύκολα του Απόλλωνα Πάτρας με 73-56 στη Ρόδο.

Ηρακλής - Περιστέρι 76-79

Είχε την υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, βρέθηκε λίγο πριν το φινάλε με την πλάτη στον τοίχο, το Περιστέρι, εν τέλει, κατάφερε να φύγει αλώβητο σήμερα από το Ιβανώφειο, απέναντι στον Ηρακλή. Κέρδισε, για τη 2η αγωνιστική της Basket League, τον «Γηραιό» με 79-76 και κατέκτησε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα μετά την εντός έδρας ήττα του στην πρεμιέρα από τον Προμηθέα. Πρώτη ήττα ήταν για τους Θεσσαλονικείς στην Α1, καθώς στην πρώτη αγωνιστική της σεζόν, την περασμένη εβδομάδα, είχαν το ρεπό τους.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Ιαν Μίλερ (20π., 3 ασ., 2 κλ), Τεράν Πέτεγουεϊ (14π., 2 ασ., 2 κλ., 1 κοψ.). Ξεχώρισε για τους «κυανόλευκους» ο Τόνι Ντάγκλας (27π., 5 ασ., 6 κλ.). Με νταμπλ-νταμπλ τελείωσε το παιχνίδι ο Γιάννης Κουζέλογλου (10π., 13 ριμπ.)

Θεατής της αναμέτρησης ήταν το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα του Ηρακλή, ο Τράβις Ντάνιελς, ενώ πριν το τζάμπολ τηρήθηκε ενός λεπτού στη μνήμη του Ντούσαν Ιβκοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 38-39, 61-64, 76-79

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, στη διάρκεια του οποίου οι ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι, το Περιστέρι πιέζοντας αμυντικά και με κινητήριους μοχλούς τους Μίλερ, Κατσίβελη, Μορέιρα έτρεξε σερί 9-0 και βρέθηκε στο 13’ στο +8 (το 20-19 για τους γηπεδούχους μετατράπηκε σε 20-28).

Η αμυντική και επιθετική δράση του Ντάγκλας (είχε στο ημίχρονο 14 πόντους, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα) και η βοήθεια από τον Κουζέλογλου (10 πόντοι, 8 ριμπάουντ στο πρώτο μισό του ματς), επέτρεψαν στον Ηρακλή να αντιδράσει, να μειώσει αρχικά στο δίποντο (16’ 31-33) και να φέρει τη μάχη στα ίσια (40-40), με την έναρξη της τρίτης περιόδου.

Το Περιστέρι έβγαλε ενέργεια και ταχύτητα, με συνέπεια να «απαντήσει» με επιμέρους 11-2 και να αποκτήσει «αέρα» 9 πόντων στο 24’ (42-51). Διαφορά που συντήρησε γύρω από το ίδιο επίπεδο ως το 29’, έχοντας εκτελεστή από τα 6.75 τον Πέτεγουεϊ (47-56, 53-61).

Με τρίποντες «βόμβες» στο τελευταίο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου (Ντάγκλας, Παπαδάκης για τον Ηρακλή και ο Μωραϊτης για το Περιστέρι), το σκορ στο 30’ διαμορφώθηκε στο 61-64.

Χρειάστηκε να περάσει ενάμισι λεπτό για να επιτευχθούν πόντοι στην τελευταία περίοδο. Προέκυψαν αυτοί με 2/2 βολές από τον Μορέιρα, που έστειλαν το Περιστέρι στο +5 (61-66).

Λάθη για αμφότερες τις ομάδες και επιθετική δυστοκία, κυρίως για τον Ηρακλή, συνέδεσαν το σκηνικό στα λεπτά που ακολούθησαν. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν το σκορ υπέρ τους μέχρι το 36’ (65-70), χρονικό σημείο που ο «Γηραιός» με σερί 6-0 (Ντάγκλας, Λιντς) πήρε τα ηνία στο ματς (71-70). Ενα τρίποντο από τον Μίλερ και δύο από τον ΜακΚρί στα 16’’ πριν τη λήξη- την ίδια ώρα που ο Ηρακλής μετά από συνεχή άστοχα τρίποντα βρήκε στόχο από τα 6.75 με τον Τέιλορ- έδωσαν προβάδισμα 5 πόντων στο Περιστέρι (74-79).

Ο Ντάγκλας, στη συνέχεια, με δίποντο έκανε το 76-79, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, καθώς στα τελευταία 10’’ του ματς ο Κατσίβελης είχε 0/2 βολές και ο «Γηραιός» δεν μπόρεσε να βάλει την μπάλα στο καλάθι.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Πιτσίλκας, Τσολάκος

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΗΡΑΚΛΗΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Γούλριτζ 1, Αγραβάνης 5 (1), Κουζέλογλου 10 (1), Ντάγκλας 27 (3), Λιντς 8, Σκορδίλης 6, Τέιλορ 11 (2), Χαριτόπουλος, Τέρνερ 2, Παπαδάκης 6 (2)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 14 (2), Χρυσικόπουλος 4, Κατσίβελης 11 (2), Μπράουν 7, Μίλερ 20 (2), ΜαΚκρί 8 (2) Μορέιρα 10, Μωραϊτης 5 (1), Σαλούστρος

Κολοσσός Ρόδου - Απόλλων Πάτρας 73-56

Την πρώτη του νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών/Basket League, πανηγύρισε στη Ρόδο ο Κολοσσός. Οι «Θαλασσί» επικράτησαν άνετα με 73-56 του Απόλλωνα Πατρών, για την 2η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους Αχαιούς στην πρώτη ήττα τους.

Το κομμάτι της δημιουργίας (22 ασίστ έναντι 9 του Απόλλωνα) και το ξέσπασμα της τέταρτης περιόδου, όταν έτρεξε επιμέρους σκορ 20-4 μέχρι το τελικό 73-56, έκανε τη διαφορά για τον Κολοσσό, ο οποίος μετέτρεψε σε... περίπατο έναν αγώνα που μέχρι το 30΄ ήταν ντέρμπι (53-52).

Κορυφαίος των νικητών ο Γουίλιαμς με 19 πόντους και 5/9 τρίποντα, ενώ εξαιρετική δουλειά στο μάζεμα των ριμπάουντ έκανε ο Τιλί με 14. Από τον Απόλλωνα ξεχώρισε ο Κόουλμαν με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 30-37, 53-52, 73-56
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Τζιοπάνος, Ζακεστίδης

Οι συνθέσεις:

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Μομίροβ 2, Γουίλιαμς 19 (5), Μίλερ 8, Τιλί 5, Ποτ 11 (1), Ξανθόπουλος, Μέσιτσεκ 13 (2), Μαργαρίτης 9 (1), Χατζηδάκης 2, Σλαφτσάκης 4.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Κόουλμαν 16 (2), Τσαλμπούρης 14 (1), Δίπλαρος 6 (2), Ντέιβις 13 (3), Τόμας, Μπέρφιλντ 4, Τσιακμάς, Διαμαντάκος 3, Μολφέτας.