Facebook Pixel Sportdog.gr | Έβαλε το νικητήριο καλάθι και "ξέρανε" Εφές ο Αντετοκούνμπο - "Σφαλιάρα" Άλμπα σε Φενέρ (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-10-12 22:54:00

Η Βιλερμπάν επικράτησε 75-73 της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Εφές, με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να σκοράρει το νικητήριο καλάθι στ 12" πριν το φινάλε, ενώ η Άλμπα νίκησε τη Φενέρμπαχτσε με 84-70.

Βιλερμπάν – Αναντολού Εφές 75-73

Με καλάθι του Κώστα Αντετοκούνμπο μόλις 12" πριν τη λήξη της αναμέτρησης η Βιλερμπάν επικράτησε με 75-73 της πρωταθλήτριας Ευρώπης Αναντολού Εφές στην 3η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ αν και βρέθηκε να χάνει με 19 πόντους, κατάφερε να επιστρέψει στο ματς, κάνοντας εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο, πετυχαίνοντας 40 πόντους, την ίδια στιγμή που δέχθηκε μόλις 24. Οι Γάλλοι έφτασαν τις τρεις νίκες στα ισάριθμα παιχνίδια στην Euroleague, με τη πρωταθλήτρια Ευρώπης να γνωρίζει την τρίτη ήττα της!

Πρώτος σκόρερ για το Βιλερμπάν ήταν ο Κρις Τζόουνς με 16 πόντους, ενώ άλλους 12 πρόσθεσε ο Ουίλιαμ Χάουαρντ. Στους 11 ο Πολ Λακμόμπ, με τους  Κώστα Αντετοκούνμπο, που χάρισε τη μεγάλη νίκη στου Γάλλους, και Ντίλαν Οσετοκόφσκι να έχουν από 10.

Από πλευράς Εφές πρωταγωνιστής ήταν ο Βασίλιε Μίτσιτς, που ολοκλήρωσε το ματς με 24 πόντους, αλλά και 8 λάθη, ενώ άλλους 15 πρόσθεσε ο Σέιν Λάρκιν. Στους 13 ο Ροντρίγκ Μπομπουά.

Το πρώτο ημίχρονο έφερε και πάλι την «σφραγίδα» του Βασίλιε Μίιστιτς, που ολοκλήρωσε τη δεύτερη περίοδο με 16 πόντους (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα και  4/4 βολές), με την Εφές να έχει εντυπωσιακό ποσοστό στο τρίποντο, μετρώντας 60% (6/10 τρίποντα) και τον Σέιν Λάρκιν είναι άξιος συμπαραστάτης με 11 πόντους. Από την άλλη πλευρά οι Κρις Τζόουνς και Ντίλαν Οσετκόβφκι είχαν από 8 πόντους και κράτησαν «ζωντανή» τη Βιλερμπάν.

Στη πρώτη περίοδο και οι δύο ομάδες είχαν υψηλό ρυθμό στην επίθεση, με την Εφές να προηγείται με 10-13 στο 5' και 10-18 στο 7'. Οι Τούρκοι στη έφτασαν ακόμα και στο +10 (15-25) στο 9', όμως η Βιλερμπάν απάντησε με σερί 5-0 για το τελικό 20-25 του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο η Εφές κυριάρχησε στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου, με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να προηγείται με 20-33 στο 12' και με 25-40 στο 6'. Στη συνέχεια η Βιλερμπάν όμως αντέδρασε και μείωσε σε 33-42 στο 8', ρίχνοντας μετά από αρκετή ώρα τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, με την Εφές ωστόσο να επαναφέρει την πραγματική εικόνα του ματς στο τέλος του ημιχρόνου, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενη με 49-35.

Η τρίτη περίοδος άνηκε στη Βιλερμπάν, που κατάφερε να μπει και πάλι στη διεκδίκηση της αναμέτρησης, με τον Λακόμπ να μπαίνει στην γαλλική «εξίσωση» και την ομάδα του Πάρκερ να διατηρείται «ζωντανή». Η Εφές προηγήθηκε με 35-51 στο 22' και 37-56 στο 23', όμως έκτοτε ξεκίνησε η... γαλλική επανάσταση.

Η Βιλερμπάν μείωσε σε 42-56 στο 15' και 47-58 στο 18', με τους παίκτες του Αταμάν να έχουν «κολλήσει» στην επίθεση και να βρίσκουν δύσκολα σκορ, αλλά από την άλλη οι Γάλλοι να έχει βρει ρυθμό και να μειώνει στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σε 54-62.

Στην τελευταία περίοδο η Εφές «εξαφανίστηκε» από το... γήπεδο, η Βιλερμπάν συνέχισε να βρίσκεται στη... ζώνη του λυκόφωτος, ολοκληρώνοντας τη μεγάλη ανατροπή.

Οι Γάλλοι μείωσαν σε 61-67 στο 34' και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 67-67 στο 36'. Η Βιλερμπάν ήταν απόλυτα συγκεντρωμένη στα τελευταία λεπτά του ματς, προηγήθηκε με 73-70 στο 39', είδε τον Μίτσιτς να ισοφαρίζει σε 73-73 στα 41", αλλά ο Αντετοκούνμπο με δίποντο στα 12" έδωσε τη νίκη στους Γάλλους.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 35-49, 54-62, 75-73

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Άλμπα Βερολίνου - Φενέρμπαχτσε 84-70

Η Φενέρμπαχτσε μάλλον είχε... ξεγραμμένη την Άλμπα και την πάτησε στο Βερολίνο, αφού δέχθηκε 57 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο από τους Γερμανούς και ηττήθηκε με 84-70 για την 3η αγωνιστική της Euroleague.

Ξαφνικά η Άλμπα «ζωντάνεψε» και... κατάπιε το φάντασμα της Φενέρμπαχτσε. Μπορεί για 2,5 περίπου αγωνιστικές οι Βερολινέζοι να μην έπεισαν κανέναν στη φετινή Euroleague, ωστόσο ένα φανταστικό δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετό για να φέρει στην ομάδα του Ίσραελ Γκονζάλες την πρώτη της νίκη. Πρωταγωνιστές αυτού του εντυπωσιακού αποτελέσματος οι Όσκαρ Ντα Σίλβα (22π, 5ρ), Μάοντο Λο (21π, 5ασ) και Λουκ Σίκμα (13π, 9ρ, 5ασ).

Από την άλλη, το σύνολο του Σάσα Τζόρτζεβιτς έδειξε για ακόμη μία φορά ένα πρόσωπο, που πρέπει να έχει μία ομάδα χωρίς υψηλές βλέψεις. Μετά την αγχωτική νίκη με τον Ερυθρό Αστέρα, το μπλακ-άουτ στα τελευταία δευτερόλεπτα στο ΟΑΚΑ, ακολούθησε η ντροπιαστική σημερινή ήττα, που έφερε το 1-2 στη βαθμολογία. Διασώθηκε ο Νάντο Ντε Κολό με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 8 ασίστ και ο Άχμετ Ντουβερίογλου με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ,

Πολύ καλό και στις δύο άκρες του παρκέ ήταν το ξεκίνημα της Φενέρμπαχτσε στο παιχνίδι, αφού με καλάθια των Πιέρ και Μπούκερ προηγήθηκε με 5-0 στο πρώτο ενάμισι λεπτό. Συνέχισε να βρίσκει πόντους κυρίως από τη γραμμή των βολών και ήλεγχε απόλυτα το ματς, προηγούμενη με 7-11 στα μισά της πρώτης περιόδου. Όμως άστοχα σουτ και βολές από την μεριά των Τούρκων και σημαντικά τρίποντα από τους Ζούσμαν και Ολίντε βοήθησαν την Άλμπα να περάσει μπροστά με 13-11 στο 7’. Η είσοδος του Ντε Κολό ξεκόλλησε κάπως επιθετικά τους φιλοξενούμενους, αλλά με πρωταγωνιστή τον Σνάιντερ, η γερμανική ομάδα συνέχισε να έχει το προβάδισμα με 18-15. Ωστόσο στα τελευταία 1:13 της πρώτης περιόδου, η Φενέρ βρήκε πόντους από τους Ντε Κολό και Μαχμούτογλου για να κλείσει το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 18-19.

Μπορεί στην επίθεση να μην ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματική, όμως η βελτίωση της αμυντικής της λειτουργίας, βοήθησε την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς να έχει το προβάδισμα. Στα πρώτα δυόμισι λεπτά της δεύτερης περιόδου δεν δέχθηκε κάποιον πόντο, αντίθετα με τους τέσσερις που σημείωσε ο Ντουβερίογλου βρέθηκε στο 18-23. Με τους Σίκμα και Ντα Σίλβα οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα (23-23) στο 14’. Ένα μικρό ξέσπασμα με επτά συνεχόμενους πόντους, κυρίως από δημιουργίες του Χένρι, οδήγησε τους φιλοξενούμενους στο +7 (23-30) στο 16’. Οι παίκτες του Ίσραελ Γκονζάλες δεν μπορούσαν με τίποτα να βρουν καλάθι εντός παιδιάς και κάπως έτσι η Φενέρ πήρε για πρώτη διψήφιο προβάδισμα με 25-35, 1:29 πριν το ημίχρονο, που ολοκληρώθηκε στο 27-35 με καλάθι του Ντα Σίλβα.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, αλλά η Φενέρμπαχτσε είχε τις απαντήσεις, είτε με τον Μαχμούτογλου, που μείωσε σε 57-55, είτε με τον Γκούντουριτς, που έκανε το 60-58. Οι Λο, Ντα Σίλβα και Σίκμα έμοιαζαν ασταμάτητοι και με δικούς τους πόντους έτρεξαν ένα σερί 9-0, που έκανε το 69-58, 5:53 πριν το τέλος και έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας τους. Τα λεπτά που ακολούθησαν ήταν μία τυπική διαδικασία, όχι μόνο λόγω της διαφοράς, αλλά κυρίως της εικόνας των δύο ομάδων, αφού οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν απλώς να μειώσουν δύο φορές σε μονοψήφιο αριθμό.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 27-35, 57-53, 84-70