Facebook Pixel Sportdog.gr | Κρίμα! Τα έδωσε όλα, όμως "λύγισε" στην παράταση το Περιστέρι - Πήγε στράφι η μεγάλη ανατροπή
| 2021-10-13 21:44:00

Η ελληνική ομάδα ανέτρεψε διαφορά 18 πόντων, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη με αντίπαλο την Τσμόκι Μινσκ, από την οποία έχασε με 87-85 στην παράταση.

Παρά την υπερπροσπάθεια του, το Περιστέρι δεν κατάφερε να αποδράσει με το «διπλό» από τη Λευκορωσία, στην πρεμιέρα των υποχρεώσεων του στον 7ο όμιλο του FIBA Europe Cup. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου ηττήθηκε στην παράταση (77-77κ.α.) από την Τσμόκι Μινσκ με το τελικό 87-85 και μπήκε με το... αριστερό στη διοργάνωση.

Παρά την εντυπωσιακή εκκίνηση του (2-10 στο 3΄) και το προβάδισμα που κράτησε μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (23-25), το Περιστέρι «κόλλησε» στην αντίπαλη άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, βρέθηκε στο -9 στο 20΄ (49-40), ενώ στο 29΄ η εις βάρος του διαφορά έφτασε ακόμη και τους -18 πόντους (68-50).

Ωστόσο, με αντεπίθεση διαρκείας στον... επίλογο του αγώνα, όταν έτρεξε το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 21-7, η ελληνική ομάδα κατάφερε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης και να αποκτήσει δεύτερη ευκαιρία για «διπλό» στην παράταση (77-77κ.α.). Στο επιπλέον πεντάλεπτο, το Περιστέρι δεν έχασε τη μαχητικότητα του και ο φωτεινός πίνακας έγραψε στα 58΄΄ για τη λήξη το ισόπαλο 85-85. Η αστοχία του, όμως, από τα 6.75, τη στιγμή που ο Μπλίζνιουκ έγραφε το 87-85 για τη Τσμόκι Μινσκ στα 28΄΄, στοίχισαν στην ελληνική ομάδα την ευκαιρία για την υπέρβαση.

Πρώτος σκόρερ για το Περιστέρι αναδείχθηκε ο Πέτεγουεϊ με 20 πόντους, ενώ από 14 πόντους πρόσθεσαν οι ΜακΚρί και Μπράουν. Από τους νικητές ξεχώρισε ο Κλαρκ με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 49-40, 70-56, 77-77κ.α., 87-85 παρ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βέλικοφ, Ουεχέντρικ, Νικολάε
Οι συνθέσεις:
ΤΣΜΟΚΙ ΜΙΝΣΚ: Μπελιάνκου 13 (2), Μπλίζνιουκ 7 (1), Κλαρκ 15 (2), Παράλιου, Τραστινέτσκι 7 (1), Ντόντου 2, Ερνάντεθ 10, Γιάνκοβιτς 8, Σταμπρούσκι, Άπσο 14, Γουόρνερ 11.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Μπράουν 14, Κατσίβελης 4 (1), ΜακΚρί 14, Πέτεγουεϊ 20 (3), Σαλούστρος 5, Χρυσικόπουλος 8 (1), Μίλερ 11 (2), Μωραΐτης 4, Μορέιρα 5.