Facebook Pixel Sportdog.gr | Αγχωτική νίκη για τη Ρεάλ κόντρα στη Μονακό του τρομερού Τζέιμς (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-10-13 23:55:00

Αγχωτική νίκη για τη Ρεάλ κόντρα στη Μονακό του τρομερού Τζέιμς (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Ρεάλ παρότι προηγήθηκε με 23 πόντους, είδε τη Μονακό να επιστρέφει στο ματς, αλλά επικράτησε με 94-86 στην 3η αγωνιστική της Euroleague.

Οι Μαδριλένοι πέτυχαν τη δεύτερη φετινή τους νίκη στη διοργάνωση, με τους Γάλλους να γνωρίζουν την παρθενική τους ήττα στην Euroleague και να έχουν το μυαλό του στον Μάικ Τζέιμς, που στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης κατευθύνθηκε στον πάγκο υποβασταζόμενος με πρόβλημα στο πόδι.

Πρώτος σκόρερ για τη Ρεάλ ήταν ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 18 πόντους, ενώ άλλους 13 πρόσθεσε ο Τομά Ερτέλ. Στους 12 ο Φαμπιάν Κοσέρ.

Από τη πλευρά της Μονακό απόλυτος πρωταγωνιστής ήταν ο Μάικ Τζέιμς, με τον Αμερικανό γκαρντ να είναι μία ομάδα μόνος του, πετυχαίνοντας 24 πόντους, με 6/10 τρίποντα, με τον Ντόντα Χολ να έχει 12.

Η Ρεάλ ήταν «καταιγιστική» στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Μαδεριλένους να πιάνουν από τον... λαιμό τη Μονακό με το «καλημέρα», προηγούμενη με 11-1 στο 4', με την ομάδα του Λάσο όχι μόνο να μη χαλαρώνει, αλλά να ανεβάζει συνεχώς ρυθμό και στο 7' να πλησιάζει στις «παρυφές» των 20 πόντων, όντας μπροστά με 25-6 και το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τους «μερένχες» στο 30-12 , με τον Γιαμπουσέλε να έχει 10 πόντους και τον Χάνγκα 9.

Και στη δεύτερη περίοδο συνεχίστηκε η... κατηφόρα στο «Wizink Center», με τη Ρεάλ να έχει... σπασμένα φρένα στο πρώτο μισό του δεκαλέπτου και τη Μονακό να δείχνει ανήμπορη να σταματήσει τον επιθετικό οίστρο των Μαδριλένων , που στο 11' ξεπέρασε και το +20 (33-11), με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στο +24 (46-22) στο 14', τους Μονεγάσκους να καταφέρνουν στο τέλος του ημιχρόνου να... κατεβάσουν τη διαφορά στο -12 (51-39), με τον Τζέιμς να βγαίνει μπροστά για τη Μονακό και με 10 πόντους να είναι ο... καπετάνιος στο «ναυάγιο» των Γάλλων.

Στην τρίτη περίοδο η κατάσταση άλλαξε άρδην, με τη Μονακό να συνεχίζει αν εμφανίζει την ίδια εικόνα με τα τελευταία λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Τζέιμς (24 π.) να παίρνει... φωτιά και να ξαναβάζει την ομάδα του στο παιχνίδι. Οι Γάλλοι μείωσαν αρχικά σε 63-53 στο 24', με την ομάδα του Μίτροβιτς να ρίχνει τη διαφορά μετά από πολύ ώρα σε μονοψήφιο αριθμό στο τέλος της περιόδου (72-65).

Το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να ξεκινούν τα τελευταία 5 λεπτά από το... μηδέν, αφού η Μονακό ισοφάρισε σε 81-81. Ο Γιαμπουσελε με βολές στο 38' έκανε το 86-83, στη συνέχεια ο Βέστερμαν είχε 1/2 και ο Ρούντι έδωσε με τρίποντο τη χαριστική βολή στους Μονεγάσκους διαμορφώνοντας το 89-8 με το παιχνίδι να λήγει με 94-86.

Τα δεκάλεπτα: 30-12, 51-39, 72-65, 94-86

ΠΗΓΗ: sdna.gr