Facebook Pixel Sportdog.gr | Την πάτησε ο Ηρακλής - "Αυτοκτονία" από το +15 και ήττα μέσα στο Ιβανώφειο
| 2021-10-20 22:37:00

Την πάτησε ο Ηρακλής - "Αυτοκτονία" από το +15 και ήττα μέσα στο Ιβανώφειο

Ο Ηρακλής "αυτοκτόνησε" στο Ιβανώφειο χάνοντας με 63-64 από την Μπαχτσέσεχιρ για τη 2η αγωνιστική του FIBA Europe Cup στο πρώτο του ευρωπαϊκό παιχνίδι μετά από 16 χρόνια.

O Ηρακλής βρέθηκε να προηγείται με 15 πόντους στην τρίτη περίοδο, όμως δε διαχειρίστηκε τη διαφορά που έχτισε, με αποτέλεσμα το ντεμπούτο του Παντελή Μπούτσκου στον πάγκο της ομάδας ως πρώτος προπονητής να συνδυαστεί με μια πικρή ήττα, κρατώντας τους κυανόλευκους χωρίς νίκη στη σεζόν.

Παίρνοντας ώθηση από τον κόσμο που έδωσε δυναμικό «παρών» στο Ιβανώφειο, ο Ηρακλής ήταν εκρηκτικός στο ξεκίνημα του αγώνα. Παίζοντας εξαιρετικά και στις δύο πλευρές του γηπέδου και προσφέροντας θέαμα, προηγήθηκε 10-3 και 16-8 με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Ντάγκλας (4π.) και Λιντς (8π.), προτού η τουρκική ομάδα διαμορφώσει το 16-12 της πρώτης περιόδου.

Με γκολ-φάουλ ο Ντάνιελς ξεκόλλησε τον Ηρακλή στο σκορ μετά από τέσσερα άγονα λεπτά (19-14), ενώ από την άλλη πλευρά οι Μπαϊγκιούλ και Σαβάς κρατούσαν την Μπαχτσέσεχιρ σε κοντινή απόσταση (27-22 στο 17’). Με κλέψιμο και κάρφωμα του Αγραβάνη και τρίποντο του Ντάνιελς το Ιβανώφειο πήρε… φωτιά βλέποντας τον πίνακα να γράφει 34-24. Οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Σμιθ μείωσαν στο 35-29 του ημιχρόνου, μένοντας κοντά στο σκορ χάρη και στην κυριαρχία τους στα ριμπάουντ με 24 (τα 11 επιθετικά) έναντι 16 του Ηρακλή.

ΕΚΑΤΕΡΩΘΕΝ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΑ ΣΕΡΙ

Με πέντε διαδοχικούς πόντους του Σμιθ το ματς ήρθε στα ίσια (36-36), όμως η απάντηση του Ηρακλή ήταν άμεση. Με γρήγορο μπάσκετ και σφιχτή άμυνα έτρεξε σερί 10-0 για το 46-36, με τον Γούλριτζ να δίνει απαντήσεις για τα σενάρια αντικατάστασής του, όντας πρώτος σκόρερ της ομάδας του σε εκείνο τη σημείο με 10 πόντους. Ο Κουζέλογλου μάζευε τα «σκουπίδια» και ο ίδιος με τρίποντο και βολές έστειλε τη διαφορά στο +15 (51-36), με τον Σμιθ να κόβει τον «κυανόλευκο» μονόλογο με τρίποντο. Στο τέλος της περιόδου ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να κάνουν το δικό τους σερί (0-7) μειώνοντας σε 51-43.

Ο Σμιθ συνέχισε να σκοράρει και με τρίποντο και φάουλ έκανε το 53-49 και με ακόμα ένα τρίποντο του Τζόυνς η Μπαχτσέσεχιρ, που έπαιζε χωρίς τους Μπεντίλ και Γουίλιαμς, προσπέρασε για πρώτη φορά (53-54) μετά το 2’ της αναμέτρησης. Αγραβάνης και Ντάγκλας έδωσαν «ανάσα» στον Ηρακλή (60-54 στο 35’), όμως οι Τούρκοι επέστρεψαν για το 60-61. Στο τελευταίο λεπτό και με το σκορ στο 63-63 ο Ντάνιελς έχασε το τρίποντο στα 23’’ και στη συνέχεια ο Οζμιζιράκ κέρδισε το φάουλ στα 0,7’’ για το φινάλε ευστοχώντας στην πρώτη βολή και χάνοντας επίτηδες τη δεύτερη για το τελικό 63-64

Δεκάλεπτα: 16-12, 35-29, 51-43, 63-64

Ηρακλής (Μπούτσκος): Γούλριτζ, Φίλλιος, Αγραβάνης, Ντάνιελς, Τέιλορ, Χαριτόπουλος, Πετανίδης, Κουζέλογλου, Ντάγκλας, Τέρνερ, Παπαδάκης, Λιντς.

Μπαχτσέσεχιρ (Εμάκ): Τζόουνς, Χολ, Οζμιζρακ, Μπαϊγκιούλ, Οζμπέν, Οζντεμίρ, Γιουτσεοράλ, Αχμέτ Γιλμάζ, Σμιθ, Σαβάς, Τσαντάν, Ερκάν Γιλμάζ.

Δείτε ΕΔΩτα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα.

ΠΗΓΗ: sdna.gr