Facebook Pixel Sportdog.gr | "Κατάρρευση" στο δεύτερο ημίχρονο και ήττα για Λαύριο στη Μάλαγα
| 2021-10-20 23:29:00

"Κατάρρευση" στο δεύτερο ημίχρονο και ήττα για Λαύριο στη Μάλαγα

Την ανωτερότητά της επιβεβαίωσε η Ουνικάχα Μάλαγα, επικρατώντας 86-70 του Λαυρίου, για το Basketball Champions League.

Για περίπου 17 λεπτά άντεξε το Λαύριο στη Μάλαγα. Η ομάδα Κατσικάρη επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της και νίκησε 86-70 εκείνη του Σερέλη, η οποία υποχώρησε στο 1-1 στον όμιλο του Basketball Champions League.

Έτσι, οι Ισπανοί έκαναν το 2/2, έχοντας ως κορυφαίους τους Μπριθουέλα και Αμπρομάιτις με 16π. και 15π. αντίστοιχα.

Από το Λαύριο, ξεχώρισε ο Κάρτερ με 21 πόντους, ο οποίος αποβλήθηκε στην τέταρτη περίοδο, καθώς υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ και αργότερα δέχθηκε τεχνική ποινή.

Με πολλές αδυναμίες στην άμυνα ξεκίνησε το Λαύριο, με την Ουνικάχα να πηγαίνει στο 13-4, στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Η αντίδραση της ομάδας του Σερέλη ήρθε με τους Μουράτο και Κάρτερ, οι οποίοι την έσπρωξαν σε ένα επιμέρους σκορ 2-12 για το προσπέρασμα (15-16), στο 7’. Στα εναπομείναντα λεπτά, ο ρυθμός του ματς έπεσε με το σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου να ήταν το 20-20.

Το ίδιο ανταγωνιστικό εξακολουθούσε να ήταν το Λαύριο και στη δεύτερη περίοδο, καθώς είχε τις απαντήσεις στην επίθεση της ομάδας από τη Μάλαγα (33-29), μέχρι το 17’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Σερέλη «μπλόκαρε», κάνοντας πολλά λάθη, με τους γηπεδούχους να πατούν το… γκάζι και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +10 (45-35).

Επιθετικά πήγαινε καλά το Λαύριο στην αρχή του δεύτερου μέρους, όχι όμως αμυντικά και έτσι η Μάλαγα διατηρούσε την υπέρ της διαφορά σε διψήφιο επίπεδο, φτάνοντας στο +12 (56-44), στο 25’. Με Κάρτερ και Κακλαμανάκη οι φιλοξενούμενοι μείωσαν (61-53), αλλά η αντεπίθεσή τους δεν είχε διάρκεια και έτσι οι Ισπανοί έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +10 (66-56).

Το ίδιο άσχημα μπήκε το Λαύριο και στην τέταρτη περίοδο, βλέποντας την ομάδα του Κατσικάρη να φτάνει στο +16 (74-58), στο 33’. Στη συνέχεια, το παιχνίδι «στράβωσε» ακόμη περισσότερο για την ομάδα του Σερέλη, καθώς αποβλήθηκε ο Κάρτερ (με ένα αντιαθλητικό και τεχνική ποινή), με τη διαφορά να ξεφεύγει στο +18 (84-66) και την Ουνικάχα να παίρνει τη νίκη με το τελικό 86-70.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 45-35, 66-56, 86-70

ΠΗΓΗ: sport-fm.gr