Facebook Pixel Euroleague: Ματσάρα στην Πόλη με νικήτρια την Μπάρτσα - Κέρδισαν Μονακό και Μακάμπι
| 2021-10-26 23:13:00

Ματσάρα στην Πόλη με νικήτρια την Μπάρτσα - Κέρδισαν Μονακό και Μακάμπι (BINTEO)

Εκπληκτικό παιχνίδι στην Κωνσταντινούπολη με τους Μπλαουγκράνα να κερδίζουν στο τέλος την Φενέρ, ενώ η ομάδα του Μάικ Τζέιμς αλλά και του Γιώργου Σφαιρόπουλου πήραν τα ροζ φύλλα αγώνα με αντιπάλους Ερυθρό Αστέρα και Ζαλγκίρις αντίστοιχα.

ΜΟΝΑΚΟ - ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ:

Πρώτος σκόρερ για τους Γάλλους ήταν ο Άλφα Ντιαλό, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 ασίστ. Στους 14 ο Ντονάτας Μοτεγιούνας, με τον Ντανίλο Άντζουσιτς να προσθέτει άλλους 12. Στους 8 ο Μάικ Τζέιμς, που ήταν άστοχος, μετρώντας 3/11 εντός πεδιάς.

Από πλευράς Ερυθρού Αστέρα κορυφαίος ήταν ο Νέιτ Ουόλτερς, που είχε 18 πόντους, με 8/9 δίποντα, με τον Νίκολα Κάλινιτς να πετυχαίνει άλλους 14 και στον Όγκνιεν Κούζμιτς να προσθέτει άλλους 10.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το 5' (10-10), με τη Μονακό να κάνει ένα σερί 8-0 και με πρωταγωνιστή τον Άντζτουσιτς, που ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με 8 πόντους, να παίρνει προβάδισμα με 18-10 στο 9 και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 21-12 υπέρ των Γάλλων, με τον Κούζμιτς να είναι μοναδική αιχμή του δόρατος στην επίθεση των Σέρβων, έχοντας του μισούς πόντους (6 π.).

Στην έναρξη της δεύτερης περιόδου οι Μονεγάσκοι έστειλαν για πρώτη φορά το παιχνίδι στο +10 (29-19) στο 13', όμως στη συνέχεια ο Ερυθρός Αστέρας «έτρεξε» ένα σερί 5-0 και μείωσε το σκορ σε 29-24 στο 14', ενώ στη συνέχεια, με τον Ουόλτερς να παίρνει... φωτιά και να σημειώνει 10 πόντους, έφερε το ματς σε... απόσταση βολής (31-30 στο 16'), για να απαντήσει η Μονακό με σερί 4-0 και να διαμορφώσει το 35-30 στο 17', με τον Χολ να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του και να φτάνει τους 9 πόντους και το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με 41-36.

Η Μονακό κατάφερε να πάρει διαφορά 5 πόντων (60-55) στο 33', με προσωπικές ενέργειες του Μοτεγιούνας, που έκανε τη ζημιά στη ρακέτα του Ερυθρού Αστέρα, που είχε 16 ως τότε. Οι Γάλλοι βρέθηκαν να κερδίζουν με 65-59 στο 36', έχοντας σαφές προβάδισμα στην τελική ευθεία της αναμέτρησης. Ο Ερυθρός μείωσε σε 65-62 με 1:44 να απομένουν για τη λήξη, αλλά ο Ντιαλό με 1/2 βολές έκανε το 66-62 στο 1:22 για το τέλος. Ο Αμερικανός φόργουορντ και πάλι από την γραμμή των βολών πήγε το σκορ στο 68-62 στα 28", με τη Μονακό να φτάνει τελικά σε μία αγχωτική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 41-36, 56-53, 70-62

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ - ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ:

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στην Euroleague πανηγύρισε η Μακάμπι, η οποία επικράτησε της Ζαλγκίρις εντός έδρας με σκορ 76-62 έχοντας σε πολύ καλή βραδιά τον Ντέρικ Ουίλιαμς, ο οποίος τελείωσε το ματς με 17π., ενώ επίσης καλοί ήταν ο Κίναν Έβανς (13π. 4ασ.), ο Τζέιμς Νάναλι (15π.) και ο Άντε Ζίζιτς (14π. 9ρ). Έτσι, η ομάδα από το Τελ Αβίβ βελτίωσε το ρεκόρ της σε 4-2, ενώ από την άλλη η ομάδα του Κάουνας παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, έχοντας 6 ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις, με τον Μιλάκνις να είναι αυτός που ξεχώρισε με 17 πόντους.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπήκε πιο δυνατά στο ματς και στα πρώτα λεπτά έφτασε να προηγείται μέχρι και με 12 πόντους (14-2). Ωστόσο, κάπου εκεί οι Λιθουανοί ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους και με μπροστάρη τον Μιλάκνις, ο οποίος πέτυχε τρία συνεχόμενα τρίποντα πήραν το προβάδισμα (14-16) και τελείωσαν την 1η περίοδο όντας μπροστά στο σκορ με 16-20.

Mε το ξεκίνημα της 2ης περιόδου η Μακάμπι δεν άργησε να πάρει το προβάδισμα με τον Ντέρικ Oυίλιαμς (26-24). Από εκεί και έπειτα οι Ισραηλινοί δεν άφησαν το... πόδι από το γκάζι και έφτασαν ξανά τη διαφορά στους 9 πόντους, με το πρώτο ημίχρονο να λήγει με σκορ 39-30.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Τελ Αβίβ δεν έριξε τους ρυθμούς της και μάλιστα στην 3η περίοδο ανέβασε τη διαφορά της μέχρι και τους 14 πόντους (51-37), τελειώνοντας τελικά την περίοδο με σκορ 58-46. Με το ξεκίνημα της 4ης περιόδου η Μακάμπι αύξησε ξανά τη διαφορά, φτάνοντας να είναι ακόμη και στο +19 (67-48), με τη Ζαλγκίρις να μην μπορεί να αντιδράσει και την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να παίρνει τη νίκη τελικά με σκορ 76-62

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ:

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα στο παιχνίδι τόσο της Φενέρμπαχτσε, όσο και του Γιαν Βέσελι, αφού οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10-2 με ισάριθμους πόντους του Τσέχου σέντερ, έπειτα από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά. Σταδιακά η Μπαρτσελόνα άρχισε να ψαλιδίζει το διψήφιο προβάδισμα των Τούρκων και ο Ντέιβις έφερε το 16-11 στο 8’. Οι Μπούκερ και Πολονάρα ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στους εννέα (20-11), όμως οι βολές των Χίγκινς και Σμιτς στο τέλος διαμόρφωσαν το 20-15, που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Η βελτιωμένη, σε σχέση με την αρχή του αγώνα, εικόνα της Μπαρτσελόνα δεν επηρέασε ιδιαίτερα του γηπεδούχους, οι οποίοι πατούσαν καλύτερα και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Το χαμηλό σκορ τους βοήθησε να φθάσουν στο +7 (27-20), 6:25 πριν το ημίχρονο. Εκεί το σκηνικό του παιχνιδιού άλλαξε εντελώς. Οι πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Καλάθη έφεραν την μείωσε σε 27-25. Το καλάθι που Βέσελι που έκανε το 29-25, 3:29 πριν την ανάπαυλα ήταν το τελευταίο της Φενέρμπαχτσε στο πρώτο ημίχρονο. Ακολούθησε ένα 10-0 σερί από τους Καταλανούς, χάρη στο οποίο πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα έξι πόντων, 29-35.

Μπορεί το δεύτερο μέρος να άρχισε με καλάθι του Γκούντουριτς, ωστόσο η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους συνέχισε από εκεί που σταμάτησε το πρώτο ημίχρονο και στο 22’ έπιασε το +8 (31-39). Κάπου εκεί ξύπνησε και πάλι η Φενέρ. Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς με 8-2 επιμέρους πλησίασε σε απόσταση ενός καλαθιού (39-41) στα μισά της τρίτης περιόδου. Οι συνεχόμενες βολές από τους Καλάθη και Λαπροβίτολα έδωσαν και πάλι ένα μικρό μαξιλαράκι στην ισπανική ομάδα, που στο 28’ προηγήθηκε με 41-47. Οι Τούρκοι απάντησαν με σερί 7-0 για να ξαναπάρουν μετά από ώρα το προβάδισμα (48-47), πριν η τρίτη περίοδος ολοκληρωθεί στο 48-49 με καλάθι του Σμιτς.

Εξαιρετικά πρώτο μισά στην τελευταία περίοδο από την Μπαρτσελόνα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διατηρούν σταθερά ένα μικρό προβάδισμα, με τον Χίγκινς να φέρνει το 55-61 στο 35’. Επτά συνεχόμενοι πόντοι του Γκούντουριτς έβαλαν ξανά μπροστά την Φενέρμπαχτσε με 62-61. Η ευστοχία στις βολές έμοιαζε να φέρνει τους Καταλανούς μια ανάσα από τη νίκη. Ο Ντέιβις έκανε το 66-70, 1:51 πριν το τέλος. Αμέσως ο Χένρι ευστόχησε σε τρίποντο και έφερε το ματς στον πόντο (69-70). Οι βολές των Χέις και Μίροτιτς έκαναν το σκορ 69-74, 1:04 πριν το τέλος. Με τους Βέσελι και Μπούκερ η Φενέρ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 74-74 στα 6''. Ο Μίροτιτς πήρε την τελευταία επίθεση, η άμυνα ήταν πολύ καλή, αλλά βρήκε τον τρόπο να ευστοχήσει και να δώσει στην Μπαρτσελόνα τη νίκη με 74-76.