Facebook Pixel Basket League: Μεγάλο "διπλό" για Λαύριο μέσα στον Άρη - Πήρε το πατρινό ντέρμπι ο Προμηθέας! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-10-30 19:41:00

Σπουδαία νίκη με 73-69 πήρε το Λαύριο μέσα στο "Nick Galis Hall", ενώ ο Προμηθέας νίκησε τον Απόλλωνα στο ντέρμπι της Πάτρας με 71-59.

Basket League: Με πρωταγωνιστή στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης τον Τάισον Κάρτερ το Λαύριο πήρε σπουδαίο διπλό στη Θεσσαλονίκη επί του Άρη με 73-69 για την 5η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Με αυτή τη νίκη το Λαύριο ανέβηκε στο 4-1, ενώ ο Άρης υποχώρησε στο 1-4.

Χέρι-χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα. Ο Περσίδης με 8 πόντους και 2/2 τρίποντα για το Λαύριο (10-13 στο 5’)και από την άλλη πλευρά ο… συνήθης ύποπτος Χάνλαν είχε 8 πόντους, ενώ ο Λόκετ (10 πόντοι στο ημίχρονο) παρουσιάστηκε… αφηνιασμένος σε άμυνα και επίθεση, έχοντας ακούσει και τα σενάρια αντικατάστασής του.

Ο Κέλι, που είχε περάσει στα τέλη της πρώτης περιόδου (22-19) για πρώτη φορά στο παιχνίδι πέτυχε το πρώτο του καλάθι για το 27-23. Στη συνέχεια Σμιθ και Αμινού πήραν πρωτοβουλίες για το Λαύριο, διαμορφώνοντας το 32-38 στο 17’. Ωστόσο, ο Άρης έβγαλε αντίδραση και με διαδοχικά καλάθια των Λόκετ και Γουίλιαμς πήρε ξανά το προβάδισμα με 41-38, σκορ που έκλεισε και το ημίχρονο.

Με βολές των Κώττα και Λόκετ ο Άρης πήγε στο 43-38, όμως σε εκείνο το σημείο με τρίποντα των Κάρτερ, Μουράτου και Περσίδη έγινε το 45-47, ενώ ο Κάρτερ με κλέψιμο και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έκανε το 47-53. Ο Άρης είχε κολλήσει επιθετικά, δεν έβαζε ούτε τις βολές που έπαιρνε με δυσκολία και έτσι το Λαύριο έχτισε μια μικρή διαφορά (48-57) στο 29’, με τον Νετζήπογλου να μειώνει με ένα προσωπικό σερί 4-0 στο 52-57 της τρίτης περιόδου.

Τα τρίποντα του Άρη έμπαιναν και… έβγαιναν (2/18 στο 33’), όμως εκείνο του Γουίλιαμς βρήκε στόχο για το 57-59 που ξεσήκωσε το Παλέ και τον κόσμο που περίμενε τη νίκη. Ο ίδιος όχι μόνο ισοφάρισε (59-59) αλλά έδωσε το προβάδισμα με ακόμα ένα τρίποντο για το 62-61 στο 36’.

Με συνεχόμενες βολές των Κακλαμανάκη (4/4) και Σμιθ το Λαύριο έκανε το 64-67 (38’) Τα πάντα κρίθηκαν από το Κάρτερ, ο οποίος με τέσσερις σερί πόντους και κλέψιμο μετά από λάθος του Χάνλαν έκανε το 68-73 στα 19’’ πριν το φινάλε. Ο Γουίλιαμς είχε 1/2 βολές και ακόμα ένα λάθος των «κιτρινόμαυρων» στην τελευταία επίθεση έγραψε τον επίλογο.

Διαιτητές: Φούφης, Πουρσανίδης Κ.,  Καλδίρης

Δεκάλεπτα: 22-19, 41-38, 52-57, 69-73

Απόλλων - Προμηθέας

Ο Προμηθέας ήταν ο μεγάλος νικητής του πατρινού ντέρμπι, με την ομάδα του Λουίς Κασιμίρο να επικρατεί του Απόλλωνα με 71-59 και να φτάνει στην τέταρτη νίκη (4-1) της στην Stoiximan Basket League, ρίχνοντας το συγκρότημα του Νίκου Βετούλα στο 2-3.

Πρώτος σκόρερ για τον Προμηθέα, αλλά και κομβικός στην αναμέτρηση, ήταν ο Κέντρικ Ρεί, που είχε 18 πόντους (3/4 τριπ.), με τους Τζεράι Γκραντ και Αμπντούλ Γκάντι να έχουν από 10.

Από την άλλη πλευρά κορυφαίος ήταν ο Γιώργος Τσαλμπούρης, που ολοκλήρωσε το ματς με 21 πόντους (4/6 διπ., 4/7 τριπ.), με τον Ορλάντο Κόουλμαν να προσθέτει άλλους 14.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με πολλή ενέργεια το παιχνίδι, με τον Προμηθέα ωστόσο να βρίσκει λύσεις στην επίθεση και να προηγείται με 6-10 στο 4', με τον Απόλλωνα να έχει πόντους μόνο από τον Τσαλμπούρη, που ήταν η μοναδική απειλή για την ομάδα του Βετούλα. Στο 6' οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδια στα ίσια (10-10), με τους φιλοξενούμενους με τον Ρέι να παίρνουν και πάλι προβάδισμα με 12-18 στο 8' και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 16-23.

Στη δεύτερη περίοδο ο Απόλλωνας προσπάθησε να κλείσε την ψαλίδα στο σκορ, μείωσε σε 23-29 στο 16', όμως ο Προμηθέας απάντησε άμεσα και με έφερε και πάλι στη διαφορά στις παρυφές των 10 πόντων (23-32) με καλάθι και φάουλ του Αγραβάνη. Ενώ στο τέλος του ημιχρόνου βρέθηκε στο +13 (27-40), με την ομάδα του Βετούλα να παίρνει σκορ μόνο από τον Τσαλμπούρη και πάλι, που πήγε στα αποδυτήρια με 13 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν βιαστικές, με βεβιασμένες επιλογές, με τον Προμηθέα όμως χάρη κυρίως στον Μάιλς έφτασε στο +14 (35-49) στο 25', με τον Απόλλωνα να μην μπορεί να βρει δεύτερη «πόλο» στην επίθεση, εξακολουθώντας να έχει τον Τσαλμπούρη (21π.) μόνο του να παλεύει στην επίθεση. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 43-52, με τους παίκτες του Βετούλα να ρίχνουν τη διαφορά κάτω από το -10 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο ο Απόλλωνα ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και με την εξέδρα να ξεσηκώνεται κατάφερε αν μειώσει σε 50-55 στο 33', επιστρέφοντας από το -14, με τον Ρέι όμως με δύο συνεχόμενα τρίποντα να στέλνει και πάλι την ομάδα του στο +9 (52-61) και τον Μάιλς με καλάθι και φάουλ να διαμορφώνει το 52-63 και ουσιαστικά να κόβει κάθε ελπίδα στην ομάδα του Απόλλωνα για το κάτι παραπάνω, με το τελικό να δίνει τη νίκη στον Προμηθέα.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 27-40, 43-52, 59-71

Πηγή: sdna.gr