Facebook Pixel Ρίγα - ΑΕΚ: Ήττα με κάτω τα χέρια για ΑΕΚ στη Ρίγα - Απομακρύνεται η πρόκριση (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-11-03 20:56:00

Ήττα με κάτω τα χέρια για ΑΕΚ στη Ρίγα - Απομακρύνεται η πρόκριση (ΒΙΝΤΕΟ)

Η ΑΕΚ έχασε με κατεβασμένα τα χέρια από την Ρίγα (92-76) στην λετονική πρωτεύουσα, ένα αποτέλεσμα που περιορίζει αρκετά τις πιθανότητες για πρόκριση στην επόμενη φάση του BCL.

Ρίγα - ΑΕΚ: Για ένα ακόμη ευρωπαϊκό παιχνίδι η ΑΕΚ είχε τα μαύρα της τα χάλια. Κόντρα στην Ρίγα δεν μπόρεσε να είναι ανταγωνιστική, χάνοντας στην Λετονία με χαρακτηριστική ευκολία, όπως δείχνει το τελικό 92-76. Ο Τζέιλεν Ράιλι με 25 πόντους και 6 τρίποντα της έκανε την μεγαλύτερη ζημιά. Από την ΑΕΚ ο Νίκος Παππάς στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, πετυχαίνοντας 22 πόντους.

Η πρώτη περίοδος έφερε την υπογραφή του Ράιλι, με τον Αμερικανό γκαρντ της Ρίγα να κάνει... πάρτι στο παρκέ, έχοντας 11 πόντους, με την άμυνα της ΑΕΚ να ψάχνεται στο γήπεδο, δεχόμενη 27 πόντους και  5 τρίποντα. Η «Ενωση» είχε να αντιπαρατάξει μόνο τον Ανγκόλα, που είχε 5 πόντους, και τίποτα άλλο.

Η Ρίγα πήρε το προβάδισμα από νωρίς στο ματς, ξεφεύγοντας με +7 (12-5) στο 5', με τη διαφορά στη συνέχεια, χάρη και στην εντυπωσιακή ευστοχία των Λετονών, να φτάνει και το +13 (23-10) στο 8' και την πρώτη περίοδο να βρίσκει τους γηπεδούχους στη μεγαλύτερη διαφορά ως τότε στο ματς, το +14 (27-13).

H ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τη διαφορά να κυμαίνεται σε διψήφιο αριθμό, αλλά την ΑΕΚ με πρωταγωνιστή τον Παππά, που ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 10 πόντους, να κρατάει ζωντανή την «Ενωση», που όμως συνέχισε να παρουσιάζεται κακή στην άμυνα.

Η Ρίγα προηγήθηκε με 30-15 στο 11', με τους «κιτρινόμαυρους» χάρη τις προσωπικές ενέργειες του Παππά να μειώνουν σε 39-27 στο 15' και να ρίχνουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό στο 18' (41-32) με τρίποντο του Πετρόπουλου μετά από αρκετή ώρα, αλλά τους Λετονούς στη συνέχεια να επαναφέρουν το ματς πάνω από +10 και την ανάπαυλα να βρίσκει τη Ρίγα μπροστά με 46-34.

Στην τρίτη περίοδο έγινε του... τριπόντου. Οι δύο ομάδες σκόραραν σχεδόν αποκλειστικά με σουτ έξω από τα 6,75μ., με την ΑΕΚ  να ρίχνει τη διαφορά στο 23' στο -6 (46-40), αλλά τη Ρίγα να «τρέχει» άμεσα ένα σερί 6-0 και να διαμορφώνει το 52-40 στο 25'. Κάπως έτσι έκλεισε η τρίτη περίοδος (68-56).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παππάς συνέχιζε να δίνει τις μάχες του, αλλά δεν ήταν αρκετές ώστε η ομάδα του να μπορεί να πλησιάσει. Να μπορεί να γίνει ανταγωνιστική. Η άμυνά της ήταν άθλια, οι της Ρίγα έκαναν πάρτι και κάπως έτσι ήρθε η εύκολη νίκη των Λετονών.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 46-34, 68-56, 92-76.

Πηγή: sdna.gr