Facebook Pixel Βιλερμπάν - Ούνικς Καζάν: Απίθανη Βιλερμπάν! Νίκησε και την Ούνικς και... πάτησε τριάδα στην Ευρωλίγκα
| 2021-11-05 00:12:00

Απίθανη Βιλερμπάν! Νίκησε και την Ούνικς και... πάτησε τριάδα στην Ευρωλίγκα

Με τους Κρις Τζόουνς και Έλι Οκόμπο να ηγούνται στα δύσκολα σημεία, η Βιλερμπάν επικράτησε 85-82 της Ούνικς Καζάν σε παιχνίδι για την 8η αγωνιστική της Euroleague.

Βιλερμπάν - Ούνικς Καζάν: Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη της Βιλερμπάν στη διοργάνωση φτάνοντας το ρεκόρ της στο 6-2, ενώ η Ούνικς Καζάν πήγε στο 3-5. Επόμενο παιχνίδι για τη Βιλερμπάν στο Βελιγράδι κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα (11/11) και την ίδια ημέρα η Ούνικς Καζάν φιλοξενείται στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό.

Ο Τζόουνς τελείωσε το ματς στους 25 πόντους, ο Οκόμπο είχε 17 με κρίσιμα καλάθια στο τέλος, ενώ ο Ντέιβιντ Λάιτ πρόσθεσε 19. Εκπληκτικός ο Μάριο Χεζόνια για την Ούνικς με 27 πόντους και… ρεσιτάλ στο δεύτερο ημίχρονο.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα της Βιλερμπάν που προηγήθηκε 8-0 και 14-7, όμως με τους… δύο Μπράουν να κάνουν πολύ καλή δουλειά και στις δύο μεριές του παρκέ και τον Κάνααν να σκοράρει πέντε σερί πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου, έγινε το 21-24.

Η Ούνικς κατάφερνε να διατηρεί μια διαφορά 3-5 πόντων έως το 16’, έχοντας επιθετικό πλουραλισμό, ενώ οι γηπεδούχοι έπαιρναν σκορ κυρίως από τον Τζόουνς, ο οποίος φτάνοντας τους 15 πόντους ισοφάρισε σε 32-32. To γκολ-φάουλ του Λάιτι και το δυναμικό μπάσιμο του Οκόμπο έφτασαν το σερί της Βιλερμπάν στο 10-0 (37-32), με το ημίχρονο να λήγει στο 39-36.

O Χεζόνια κρατούσε τη ρωσική ομάδα κοντά στο σκορ (49-47 στο 24’), όμως από εκείνο το σημείο κι έπειτα Τζόουνς και Οκόμπο ανέλαβαν δράση, στέλνοντας τη διαφορά στο +10 και την τρίτη περίοδο τελικά στο 65-57.

Με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό, που ήταν και το πρώτο του καλάθι, ο Κώστας Αντετοκούνμπο έκανε το 68-57. Ο Χεζόνια το είχε πάρει επί… προσωπικού και με τον 20ό του πόντο μείωσε για την Ούνικς σε 71-66 (35’) και με ακόμα ένα δίποντο του Γιέκιρι το ματς έγινε ξαφνικά ντέρμπι! Και εκεί βγήκαν μπροστά πάλι οι Τζόουνς και Οκόμπο, οι οποίοι με ατομικές ενέργειες έγραψαν το 77-70 στο 37’. Ωστόσο ο Χεζόνια ήταν ξανά εκεί και με δικό του καλάθι στα 48’’ πριν το τέλος έγινε το 81-79. Ο Λάιτι είχε 2/2 βολές, οι φιλοξενούμενοι έχασαν τρία διαδοχικά τρίποντα (δύο ο Κάνααν και ένα Μπράουν) και το παιχνίδι έκλεισε εκεί…

Δεκάλεπτα: 21-24, 39-36, 65-57, 85-82

Πηγή: sdna.gr