Facebook Pixel Eurolague: Απίστευτη Ούνικς διέλυσε την Αρμάνι στη Ρωσία - Εύκολη νίκη για Ζενίτ με την Άλμπα (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-11-17 21:42:00

Η Ούνικς Καζάν «σκόρπισε» την Αρμάνι Μιλάνο στην 10η αγωνιστική της Euroleague, επικρατώντας με το εκκωφαντικό 97-71, φτάνοντας το ρεκόρ της στο 5-5, με τους Ιταλούς να έχουν πλέον 8-2 και συγκάτοικο στην κορυφή την Ρεάλ. Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης που επικράτησε άνετα της Άλμπα Βερολίνου (75-66) και παραμένει στα ψηλά «πατώματα» της Euroleague. Σπουδαία εμφάνιση από τον Τζόρνταν Λόιντ (33 ranking).

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ - ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ:

Οι Ρώσοι είναι φόρμα και μετά το ΟΑΚΑ το απέδειξαν και απέναντι στην ομάδα του Ετόρε Μεσίνα, που πριν την αναμέτρηση ήταν μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Πρώτος σκόρερ για την Ούνικς ήταν ο Αϊζάια Κάνναν, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους και 6/8 τρίποντα, με τον Ο'Τζέι Μέιο να έχει άλλους 20 και τον Τζον Μπράουν 19.

Από το «ναυάγιο» της Αρμάνι διασώθηκε μόνο οι Νίκολο Μέλι, Λουίτζι Ντατόμε και Σάβον Σιλντς, που είχαν από 10 πόντους. Στους 4 πόντους με 2 ριμπάουντ ο Ντίνος Μήτογλου.

Πρωταγωνιστής στην πρώτη περίοδο ήταν ο Τζον Μπράουν, που είχε 9 πόντους χωρίς να χάσει σουτ, με 3/3 δίποντα και 1/1 τρίποντο, «κουβαλώντας» επιθετικά την Ούνικς, που στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεκαλέπτου ήταν μπροστά στο σκορ, με τους Ρώσους να καταφέρνουν στα τελευταία δύο λεπτά να πάρουν το προβάδισμα την πρώτη περίοδο να ολοκληρωθεί με 19-17.

Η τρίτη περίοδος ήταν παράσταση για έναν ρόλο, με τους Ρώσους να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ, να πετυχαίνουν 27 πόντους και να δέχονται μόλις 16, ανεβάζοντας τη διαφορά πάνω από +20. Οι Κάνναν, Μπράουν και Μέιο ήταν ασταμάτητοι, η Αρμάνι αδυνατούσε όχι να σκοράρει, αλλά να πλησιάσει στο καλάθι, με τον Σιλντς με 10 πόντους να ξεχωρίζει στο «ναυάγιο» της ομάδας του Μιλάνου, που βρέθηκε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου στο -22 (71-49)!

Η τελευταία περίοδος ήταν τυπικά διαδικασία, με την Ούνικς όχι απλά να μην κατεβάζει ρυθμό, αλλά να τον αυξάνει με την Αρμάνι να είναι έρμαιο στις ορέξεις της ρωσικής ομάδας, που βρέθηκε ακόμα και στο +28 (84-56) στο 35' και τελικά να φτάνει στην άνετα και εκκωφαντική νίκη επί της πρωτοπόρου στη βαθμολογία με 97-71.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 44-33, 71-49, 97-71

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ με εξαίρεση το πρώτο 5λεπτο της α' περιόδου είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, με διψήφιες ως επί το πλείστον διαφορές. Κάπως έτσι και χωρίς να απειληθεί ουσιαστικά, έφτασε στο τελικό 75-66, που την κρατά στις παρυφές της πρώτης 4άδας, εν αναμονή των παιχνιδιών των ανταγωνιστών της. Κορυφαίος για την Ζενίτ (7-3) με 25 πόντους, 10/17 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα ο Τζόρνταν Λόιντ (33 ranking) στους 12 πόντους με 7 ριμπάουντ ο Μίκι. Αντίθετο ρεκόρ για την Άλμπα (3-7) που είχε πρώτο σκόρερ τον Έρικσον (20π.).

Η «διαβολοβδομάδα» περιλαμβάνει μία ακόμη εντός έδρας αναμέτρηση για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, που φιλοξενεί την Πέμπτη (19/11, 19:45) την εξαιρετική φέτος Αρμάνι Μιλάνο του Ντίνου Μήτογλου. Δεύτερο σερί εκτός έδρας ματς επί ρωσικού εδάφους για την Άλμπα Βερολίνου, που ταξιδεύει στο Καζάν (19/11, 18:00).

Μουδιασμένο ξεκίνημα για Ζενίτ, ο Λόιντ την έβαλε στον... ίσιο δρόμο
Παρά το κρύο της Αγίας Πετρούπολης ο Μάοντο Λο ξεκίνησε «ζεστά» το ματς στην «Sibur Arena» (0-5 στο 2'). Ένα επιμέρους 8-0 της Ζενίτ έφερε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, που έδειχνε πάντως να μην πατά καλά στο παρκέ (10-12 στο 5'). Μπόρεσε, πάντως, να αξιοποιήσει την υποχή της στα τελευταία 124", ώστε να βρεθεί στο +6 με τρίποντα των Μίκι και Φράνκαμπ (20-14 στο 10').

Με προίκα το κλείσιμο της α' περιόδου, οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία του ματς, με την Άλμπα να μένει προσωρινά σε απόσταση αναπνοής (20-18 στο 11', 25-23 στο 13'). Τα πολλά λάθη των παικτών του Γκονζάλες, ωστόσο, έδωσαν εύκολους πόντους στην Ζενίτ που με πρωταγωνιστή τον Λόιντ (11π.) «έχτισε» σημαντικές διαφορές, που ξεπέρασαν το φράγμα των 10 πόντων με την λήξη του ημιχρόνου (42-30 στο 20' με τρίποντο του Μπάρον). Ένα πρώτο ημίχρονο στο οποίο η Ζενίτ κυριαρχούσε στον τομέα των ριμπάουντ (20-14), «τιμωρώντας καθένα από τα πολλά (10) λάθη των Γερμανών.

Δεν πάτησε γκάζι για το 4x4 η Ζενίτ
Στην τελική ευθεία του ματς είχαμε μία επανάληψη όσων είχαμε δει σε τρία δεκάλεπτα. Η Άλμπα προσπαθούσε να μπει στην διεκδίκηση της νίκης (61-52 στο 31'), η Ζενίτ όμως είχε διαρκώς λύσεις για να... κόψει τον βήχα της (67-57). Κάπως έτσι ήρθε και το τελικό αποτέλεσμα, με την ρωσική ομάδα να πετυχαίνει την 4η σερί νίκη της στην Euroleague, δίνοντας συνέχεια στην νίκη της περασμένης εβδομάδας με αντίπαλο τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 42-30, 59-50, 75-66