Facebook Pixel Basket League: Άνετες νίκες για Περιστέρι και Προμηθέα (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-11-20 19:41:00

Άνετες νίκες για Περιστέρι και Προμηθέα (ΒΙΝΤΕΟ)

Με εύκολες νίκες επί του Απόλλωνα Πάτρας και του Κολοσσού Ρόδου συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στην Basket League Περιστέρι και Προμηθέας, αντίστοιχα.

Basket League: Είχε εκτός τον προπονητή του, Σωτήρη Μανωλόπουλο, είχε εκτός τον Μωραΐτη, έχασε κατά τη διάρκεια του αγώνα και τον ΜακΚρί, αλλά το Περιστέρι έφτασε τελικά σε μία άνετη νίκη κόντρα στον Απόλλωνα στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» με 78-68 και για πρώτη φορά έχει θετικό συντελεστή στο πρωτάθλημα (4-3).

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Πέτεγουεϊ με 13π. και τον ακολούθησε ο Μορέιρα με 12π., ωστόσο εξαιρετικός ήταν ο Τσαντ Μπράουν με 9π. και 10ρ., δίνοντας πολλές μονομαχίες και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Από την άλλη πλευρά για τον Απόλλωνα που έπεσε στο 3-4, ο Τόμας έδειχνε να παλεύει μόνος του με 25π. (5/10τρ., 8ρ.), ενώ διψήφιοι ήταν οι Τσαλμπούρης (15π.) και Δίπλαρος (10π.)

Με πατημένο το γκάζι μπήκε το Περιστέρι στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», καθώς με πολυφωνία στην επίθεση και κυρίως αφοσίωση στην άμυνα, η ομάδα του Κώστα Παπαμάρκου πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού (14-5), φτάνοντας τη διαφορά από νωρίς σε διψήφια τιμή με το δίποντο του Χρυσικόπουλου (17-5). Στην εξίσωση μπήκε και ο Μορέιρα που έκανε ό,τι ήθελε στο ζωγραφιστό φτάνοντας τη διαφορά στους 16 (23-7), με την περίοδο να κλεινει στο 26-13.

Το μοτίβο στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου δεν διαφοροποιήθηκε, με τον Μίλερ να επαναφέρει τη διαφορά στο +16 (29-13) και ως εκ τούτου ο Νίκος Βετούλας έψαχνε τον τρόπο να επαναφέρει την ομάδα του στη διεκδίκηση του παιχνιδιού. Τόμας και Δίπλαρος ήταν οι πρώτοι που σήμαναν την αντεπίεση κατεβάζοντας τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (33-25), αλλά Χρυσικόπουλος και Σαλούστρος έδωσαν «τρίποντες» ανάσες στους γηπεδούχους (44-33), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 46-33.

Το Περιστέρι είχε την ευκαιρία να «τελειώσει» μια και καλή το παιχνίδι (48-33) από τα πρώτα λεπτά, αλλά ο Τόμας του Απόλλωνα το είχε πάρει προσωπικά, καθώς με το δικό του 8-0 διατηρούσε ζωντανό το ενδιαφέρον στο ματς (48-41), αλλά ήταν μόνος του. Αντίθετα, οι Περιστεριώτες είχαν πολλές λύσεις επιθετικά, όπως τον Πέτεγουεϊ (55-41) με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 65-54 και τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα άνω των 10 πόντων.

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, ο Απόλλωνας με (ποιον άλλον…) τον Τόμας σε ρόλο πρωταγωνιστή μείωσε στους έξι πόντους (65-59) βάζοντας μεγάλο άγχος στους παίκτες του Περιστερίου, που και πάλι είχαν σωστή αντίδραση στην τελευταία αντεπίθεση των Αχαιών. Μίλερ και Σαλούστρος με δύο τρίποντα έγραψαν το 73-61, ενώ ουσιαστικά η χαριστική βολή ήρθε από το καλάθι και φάουλ του Τσαντ Μπράουν (76-65), με το Περιστέρι να φτάνει με συνοπτικές διαδικασίες στο ροζ φύλλο αγώνα (78-68).

Προμηθέας - Κολοσσός Ρόδου

Έχοντας τον έλεγχο από την αρχή της αναμέτρησης, ο Προμηθέας νίκησε τον Κολοσσό 76-61 στο «Δημήτρης Τόφαλος» για την όγδοη αγωνιστική της Basket League και παρέμεινε στη δεύτερη θέση, αφήνοντας στην τετράδα τους «θαλασσί».

Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου έφτασαν στο +9 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και στο +24 στην τέταρτη περίοδο, φτάνοντας στην τελική επικράτηση.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Γκραντ με 15 και Αγραβάνης και Γιαννόπουλος με 11 πόντους. Για τους Ροδίτες, ξεχώρισε ο Τιλί με 11 πόντους.

Οι περιφερειακοί του Κολοσσού έφεραν ένα μικρό προβάδισμα στους Ροδίτες στην αρχή της αναμέτρησης, παίζοντας παράλληλα καλή άμυνα στα επιθετικά ατού των Πατρινών. Οι περιφερειακοί του Προμηθέα βρήκαν το «χέρι» τους και έδωσαν ένα μικρό προβάδισμα στους παίκτες του Ηλία Ζούρου με πρωτεργάτη τον Γκραντ, που έφερε το +5. Ο Γιαννόπουλος και ο Ρέι έδωσαν ένα +3 και ένα +4 αντίστοιχα στον Προμηθέα και ο Αγραβάνης ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο στο +4 με τις σωστές επιλογές των γηπεδούχων στη ροδίτικη ρακέτα.

Οι Αγραβάνης και Ρογκαβόπουλος έδωσαν έναν «αέρα» +6 στον Προμηθέα. Ο Τιλί με προσωπικό σερί μείωσε στο -2 μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, όμως η επιθετική πολυφωνία των γηπεδούχων έφερε ένα σερί 7-0 και το +9 για τον Προμηθέα. Ο Τιλί προσπαθούσε μόνος του για τους «θαλασσί» και μείωσε με νέο προσωπικό σερί στο -4, όμως ο Ρογκαβόπουλος ανέλαβε δράση και ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο +9 για τον Προμηθέα, με τους Πατρινούς να κυριαρχούν σε ριμπάουντ και να μοιράζουν αφειδώς ασίστ.

Με σερί 5-0, ο Προμηθέας έφτασε στο +12 στην αρχή του τριαντάλεπτου και με σερί 6-0 με τις πολλές επιθετικές επιλογές των Πατρινών φτάσαμε στο +18 με συνοπτικές διαδικασίες στην κακή άμυνα των Ροδιτών και με τις συνεχόμενες καλές επιθετικές επιλογές τους. Οι ξένοι του Προμηθέα ανέλαβαν δράση και με σερί 9-0 έφτασαν στο +25 για τους Πατρινούς και ο Γκίκας ολοκλήρωσε το τριαντάλεπτο με αυτήν τη διαφορά.

Οι δύο προπονητές έβαλαν τους αναπληρωματικούς τους στην τέταρτη περίοδο και οι περιφερειακοί του Προμηθέα έφεραν το +24 για τους Πατρινούς. Ο Κολοσσός μείωσε με σερί 5-0 στο -16 και το τελικό 76-61 «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-20, 41-32, 66-41, 76-61

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Ρέι 10 (1/1 δίποντο, 2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκραντ 15 (6/8 δίποντα, 3/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκάντι 5 (1), Ρογκαβόπουλος 7 (6 ριμπάουντ), Μάιλς 3 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Χαντ 4, Αγραβάνης 11 (1), Γκίκας 9 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λάγιος, Γιαννόπουλος 11 (1), Μπαζίνας, Τανούλης 1

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίροβ 7 (1), Γουίλιαμς 7 (2/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Τιλί 11 (4/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 4, Ποτ 9 (2/6 δίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ξανθόπουλος 2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πράπας, Μαργαρίτης 2, Μπιλλής 9 (3/3 τρίποντα), Φλόιντ 2, Σλαφτσάκης, Καμπούρης

Πηγή: sport-fm.gr