Facebook Pixel Λαύριο - ΑΕΚ: Έβγαλε χαρακτήρα η λαβωμένη ΑΕΚ - Μεγάλη νίκη στη ματσάρα με Λαύριο! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-11-20 22:08:00

Έβγαλε χαρακτήρα η λαβωμένη ΑΕΚ: Μεγάλη νίκη στη ματσάρα με Λαύριο! (ΒΙΝΤΕΟ)

Η ΑΕΚ με φόρα από τη νίκη κόντρα στη Ρίγα επικράτησε και του Λαυρίου εκτός έδρας με 82-81 στην 8η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, έχοντας πλέον ρεκόρ 4-4 και ισοβαθμώντας με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη, που γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Λαύριο - ΑΕΚ: Η Ένωση φαίνεται πως έμαθε να ζει με τα προβλήματά της, αφού οι «κιτρινόμαυροι» παρατάχθηκαν με 11 παίκτες, ένας εκ των οποίων ο Δημήτρης Καρλής που ταλαιπωρείται από διάστρεμμα από την αναμέτρηση απέναντι στη Ρίγα.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Στέφανου Δέδα ήταν ο Μπράιαν Ανγκόλα, που ολοκλήρωσε το ματς με 20 πόντους, έχοντας και 8 ριμπάουντ, με τον Ίαν Χάμερ να έχει 16, τον Κίνο Κολόμ 15, τον Έρικ Γκρίφιν 14 και τον Νίκο Παππά 11.

Πρωταγωνιστής από την πλευρά του Λαυρίου ήταν ο Τάισον Κάρτερ, που πέτυχε 23 πόντους, με τους Βασίλη Μουράτο και Αλέξανδρο Νικολαϊδη να έχουν από 10.

Η ΑΕΚ μπήκε με φόρα την πρώτη περίοδο από την σπουδαία νίκη κόντρα στη Ρίγα, με την Ένωση να είναι εντυπωσιακή και στις δύο πλευρές του παρκέ. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στο Λαύριο, πραγματοποίησαν το καλύτερο φετινό τους δεκάλεπτο, με τους Γκρίφιν και Παππά να πρωταγωνιστούν και την ΑΕΚ να προηγείται με 16-28 στο τέλος της περιόδου.

Με την ίδια ταχύτητα ξεκίνησε η Ένωση και στην έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, με τους παίκτες του Δέδα να φτάνουν στο 14' τη διαφορά στο +15 (25-40), συνεχίζοντας την πολύ πιεστική άμυνα, αλλά και τις στοχευμένες επιθέσεις. Το Λαύριο όμως στη συνέχεια αντέδρασε, βρήκε σκορ από τον Κάρτερ και κατάφερε να «τρέξει» σερί 6-0 και να διαμορφώσει το 31-40 στο 18', ενώ μπήκε για τα καλά και πάλι στο ματς στο ημίχρονο, φέρνοντας το παιχνίδι στο -3 (41-44), με το επιμέρους σκορ να είναι 25-16 υπέρ της ομάδας του Σερέλη.

Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ εμφανίστηκε με τη συγκέντρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Η Ένωση κατάφερε στο 23' να ξεφύγει στο σκορ με 48-55, με το Λαύριο να μειώνει σε 51-55 στο 25', αλλά τους «κιτρινόμαυρους» να απαντούν με σερί 4-0 και να διαμορφώνουν το 51-59 στο 26', με τον Κάρτερ από πλευράς γηπεδούχων και τον Ανγκόλα από τη μεριά της ΑΕΚ να πρωταγωνιστούν στο επιθετικό κομμάτι των δύο ομάδων. Το τέλος της περιόδου βρήκε τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν επαναφέρει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (59-68), έχοντας σαφές πλεονέκτημα στην τελική ευθεία της αναμέτρησης.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ένωση έπιασε νωρίς το +10 (62-72) στο 32', με τους γηπεδούχους όμως να «μαζεύουν» σχεδόν άμεσα στη διαφορά, μειώνοντας σε 67-72 με σερί 5-0, με πρωταγωνιστή τον Κάρτερ, που ήταν σχεδόν μία ομάδα μόνος του για το Λαύριο. Οι γηπεδούχοι στο 37' έβαλαν «φωτιά» στο ματς, αφού έφτασαν σε απόσταση βολής (73-75), με την ΑΕΚ να διαμορφώνει το 73-77 2:07 πριν τη λήξη, με την Ένωση να παραμένει συγκεντρωμένη και ψύχραιμη στο τέλος και να παίρνει τη νίκη με 82-81 , παρότι Μουράτος και Κάρτερ με δύο τρίποντα στα τελευταία δευτερόλεπτα «καρδιοχύπησαν» τους «κιτρινόμαυρους».

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 41-44, 59-68, 81-82

Πηγή: sdna.gr