Facebook Pixel Euroleague: Πήρε το... θρίλερ με την Μπάγερν η ΤΣΣΚΑ - Αντεπίθεση πρωταθλήτριας από Εφές κέρδισε τη Φενέρ (vid)
| 2021-11-25 22:02:00

Ο Νταρούν Χίλιαρντ επέστρεψε στην Μόσχα ως αντίπαλος για να «σκοτώσει» την πρώην ομάδα του, αλλά ο Ουίλ Κλάιμπερν με σπουδαία εμφάνιση στην τελευταία περίοδο χάρισε πολύτιμη νίκη στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου (77-74). Σε ένα ματς-θρίλερ η Αναντολού Εφές επικράτησε της Φενέρμπαχτσε με 89-84 στην 12η αγωνιστική της Euroleague, επικρατώντας στον τουρκικό «εμφύλιο» της διοργάνωσης. Πλέον οι γηπεδούχοι έχουν ρεκόρ 3-9, με τους πρωταθλητές Ευρώπης να φτάνουν στο 6-6.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ - ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ:

Σε ένα σπουδαίο ντέρμπι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας απέφυγε μία απρόσμενη ήττα και συνεχίζει νικηφόρα τις υποχρεώσεις της και μετά την 12η αγωνιστική της διοργάνωσης (77-74). Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επέστρεψε από το -13 και με κορυφαίο τον Κλάιμπερν (σάρωσε στην δ' περίοδο) πήρε το ροζ φύλλο που την ανεβάζει στο 7-5. Ο Αμερικανός φόργουορντ ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, σκοράροντας καθοριστικά καλάθια στο φινάλε. «Στράφι» πήγε η σπουδαία εμφάνιση του Νταρούν Χίλιαρντ (28π., 6/10 3π.) με τον Αμερικανό να αστοχεί σε κρίσιμη βολή στο τέλος, στην επιστροφή του στην Μόσχα ως αντίπαλος. Στο 5-7 έπεσε η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι.

Ένας... πρώην έδινε απαντήσεις, +9 η Μπάγερν
Το πρώτο ημίχρονο της «Megasport Arena» είχε την υπογραφή του Νταρούν Χίλιαρντ. Ο Αμερικανός γκαρντ-φόργουορντ  ξεκίνησε εντυπωσιακά, μετρώντας 18π. και 5/7 3π.. Εξαρχής η Μπάγερν Μονάχου ήταν εκείνη που πήρε τα ηνία του ματς, έχοντας μικρές αλλά σταθερές διαφορές (3-7 στο 3', 11-15 στο 7'). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Βαυαρούς στο +6 (18-24 στο 10') χάρη σε buzzer beater τρίποντο του Τόμας.

Την ίδια στιγμή η ΤΣΣΚΑ ήταν εκνευριστικά άστοχη (3/11 2π.), με τον Κλάιμπερν να μένει άποντος με μόλις δύο προσπάθειες. Ένα καλάθι του Γιάραμαζ έστειλε την διαφορά στους 9 (27-36 στο 16') και ανάγκασε τον Δημήτρη Ιτούδη σε εσπευσμένο τάιμ άουτ. Αν μάλιστα δεν υπήρχε στο παρκέ ο εξαιρετικός Σενγκέλια (8π., 3ριμπ. 2ας), η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη από το +9 (32-41 στο 20'). Κάτι, λογικό, από την στιγή που οι φιλοξενούμενοι σούταραν με 53,9% από την περιφέρεια (7/13 3π.).

Ξέσπασμα του Χάκετ, το «γύρισε» η ΤΣΣΚΑ
Το μομέντουμ έδειχνε να μένει στην πλευρά της γερμανικής ομάδας και με την επανέναρξη του ματς. Έδειχνε γιατί ναι μεν η διαφορά έφτασε στην μεγαλύτερη τιμή της με 2/2 βολές του Ρούμπιτ (32-45 στο 21), έκτοτε η Μπάγερν... χάθηκε από το παρκέ. Με τον Χίλιαρντ να μένει για ώρα απόλυτο μηδέν και τον Χάκετ να δίνει σύνθημα αντεπίθεσης (37-45 στο 23') η διαφορά ξεκίνησε να παίρνει την κατιούσα. Ο Ιταλός γκαρντ έφερε την ομάδα του στο -4 (44-47 στο 25') προτού ο Κουρμπάνοφ με τρίποντο έφερε το πρώτο προβάδισμα μετά την α' περίοδο (53-51 στο 28'). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με την Μπάγερν μπροστά σκορ (56-57 στο 30'), το παιχνίδι όμως είχε έρθει στα μέτρα των γηπεδούχων.

Όπως αναμενόταν, το φινάλε του ματς ήταν «αίμα και άμμος». Ο Χίλιαρντ έπιασε... και πάλι δουλειά (58-64 στο 32'), με την Μπάγερν να ξεφεύγει προσωρινά. Πέντε σερί πόντοι από Σενγκέλια και Σβεντ διαμόρφωσαν στο 63-64 (34'), με το τελευταίο τρίλεπτο να βρίσκει τους δύο αντιπάλους στο «Χ» (67-67). Η Μπάγερν πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ 70-73 και 73-74 με 1/2 βολές του Χίλιαρντ, αλλά ο εξαιρετικός Κλάιμπερν είχε διαρκώς λύσεις για την ομάδα του (75-74 στα 28"). Στην τελευταία της επίθεση η Μπάγερν δεν βρήκε καλάθι νίκης, με τον MVP Κλάιμπερν να διαμορφώνει το τελικό 77-74 με κάρφωμα στην λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 32-41, 56-57, 77-74

Τα στατιστικά του αγώνα

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ - ΕΦΕΣ ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ:

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Σέιν Λάρκιν, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 25 πόντους, 4/8 τρίποντα και 7 ασίστ, με τον Τιμπόρ Πλάις να έχει άλλους 17 και τον Βασίλιε Μίσιτς 15.

Από την πλευρά της ομάδας του Σάσα Τζόρτζεβιτς, που ήταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μάριαλ Σαγιόκ, που πέτυχε 18 πόντους, με τον Νάντο Ντε Κολό να έχει 14 και τον Γιαν Βέσελι άλλους 13.

H Φενέρμπαχτσε μπήκε με ενέργεια και διάθεση στο παιχνίδι, με την ομάδα του Τζόρτζεβιτς να προηγείται με 12-4 στο 4', με την Εφές να αναζητά τα πατήματά της στο παρκέ και τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 5' κοντά σε διψήφια διαφορά (15-6), με τους Ντε Κολό και Σαγιόκ να έχουν από 5 πόντους. Η Φενέρμπαχτσε έβαλε στα σχοινιά από την αρχή την Εφές, διαμορφώνοντας το 18-6 στο 6', με τους παίκτες του Αταμάν να δείχνουν σημάδια αντίδρασης στη συνέχεια και να κάνει την ολική ανατροπή στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, στο οποίο προηγήθηκε με 18-20, «τρέχοντας» ένα απίθανο σερί 14-0 στα τελευταία 4 λεπτά, με πρωταγωνιστή το Λάρκιν.

Στη έναρξη της δεύτερης περιόδου η Εφές πήρε προβάδισμα με 20-25 στο 12', με τη Φενέρμπαχτσε να ανεβάζει στροφές στη συνέχεια, να «τρέχει» σερί 8-2 και να παίρνει και πάλι κεφάλι στο σκορ με 28-27 στο 14',  με την ομάδα του Αταμάν να καταφέρνει να προηγηθεί με 30-32 στο 15', με το Λάρκιν να έχει την «μπαγκέτα» στην επίθεση και να έχει φτάσει ήδη σε διψήφιο αριθμό πόντων (11 π.), με το ημίχρονο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους, αλλά τη Φενέρμπαχτσε να καταφέρνει να περάσει μπροστά στο σκορ με 37-36 στο 18', με την ανάπαυλα να βρίσκει τους γηπεδούχους μπροστά με 41-36.

H τελευταία περίοδος ήταν παράσταση για έναν ρόλο, με τον Λάρκιν να ξεκινάει δεχόμενος τεχνική ποινή, αλλά στη συνέχεια να είναι ο παίκτης που έκρινε την αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι είχαν επιμέρους 33-17 στο τέταρτο δεκάλεπτο, καταφέραν να περάσουν μπροστά και στη συνέχεια δεν κοίταξαν ποτέ πίσω, παραμένοντας ψύχραιμοι στα κομβικά σημεία του αγώνα, με την Εφές να φτάνει στη νίκη με 89-84.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 41-36, 67-56, 84-89