Facebook Pixel Euroleague: Επιτέλους νίκη για Φενέρ απέναντι στον εκπληκτικό Τζέιμς - Λύγισε την Μπασκόνια η Ζαλγκίρις
| 2021-12-02 22:03:00

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι, στο δεύτερο μίλησε ο Γκούντουριτς, πετυχαίνοντας 18 πόντους κι έτσι η Φενέρμπαχτσε επέστρεψε μετά από καιρό στις νίκες, επικρατώντας με 96-86 της Μονακό για την 13η αγωνιστική της Euroleague. Με ήρωα στα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα τον Λούκας Λεκαβίτσιους, η Ζαλγκίρις κέρδισε 72-68 την Μπασκόνια, σημειώνοντας ακόμα μία επιτυχία μετά το πολύ κακό της ξεκίνημα στην Euroleague.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ - ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ:

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη στα τελευταία τέσσερα ματς αλλά και συνολικά για τη Ζαλγκίρις (3-10), που πλησίασε την Μπασκόνια (4-9) στην κατάταξη και έπιασε τον Παναθηναϊκό. Στην επόμενη (14η) αγωνιστική η λιθουανική ομάδα υποδέχεται την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (10/12) και μία μέρα νωρίτερα η Μπασκόνια φιλοξενεί τη Βιλερμπάν.

O "Λέκα" σκόραρε τους 8 από τους 13 του πόντους στο τέλος της αναμέτρησης, ενώ μοίρασε και 9 ασίστ αγγίζοντας έτσι το νταμπλ-νταμπλ. Ο Τζος Νίμπο έμεινε στους 10 πόντους του ημιχρόνου και άλλους τόσους πρόθεσε ο Μάντας Καλνιέτις, ενώ από την άλλη πλευρά ο Στίβεν Ίνοχ έκανε νταμπλ-νταμπλ με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

«ΛΕΚΑ» ΜΟΙΡΑΖΕ, ΝΙΜΠΟ ΣΚΟΡΑΡΕ

Με διάθεση να επιβάλει τον ρυθμό της από το ξεκίνημα μπήκε στο ματς η Ζαλγκίρις, κάτι που το κατάφερε αφού προηγήθηκε με 12-4, όμως ο Ίνοχ με 11 πόντους ως το τέλος της περιόδου μείωσε για τους φιλοξενούμενους στο 21-19, ενώ με τρίποντο του Γκεντράιτις η Μπασκόνια προσπέρασε για πρώτη φορά (29-30). Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς έτρεξε σερί 8-0 και με τον Λεκαβίτσιους να μοιράζει το παιχνίδι (6 ασίστ) και τον Νίμπο να σκοράρει (10π.) έκλεισε το ημίχρονο στο 40-32, έχοντας 5/11 τρίποντα.

Με πέντε πόντους του Καλνιέτις έγινε το 45-34, οι Ισπανοί μείωσαν σε 45-43, όμως και πάλι η Ζαλγκίρις βρήκε τρόπο να ξεφύγει για το 51-43 λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου χάρη στους πόντους του Μπλάζεβιτς. Τα τρίποντα των Φοντέκιο (1) και Γκρέιντζερ (2) ισοφάρισαν σε 63-63 στο 38', με τον Λεκαβίτσιους να εξελίσσεται στη συνέχεια στον ήρωα των γηπεδούχων. Ο 27χρονος πλέιμεϊκερ έβαλε 8 διαδοχικούς πόντους για το 71-65, αλλά ο Πίτερς με τρίποντο μείωσε σε 71-68 στα 23'' πριν το φινάλε. Ο Φοντέκιο έκλεψε την μπάλα, αλλά αστόχησε εξ επαφής, με τον Κάβανο να βάζει 1/2 βολές (17''), τελειώνοντας εκεί το παιχνίδι...

Δεκάλεπτα: 21-19, 40-32, 51-46, 72-68.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ - ΜΟΝΑΚΟ:

Έπειτα από τέσσερις συνεχόμενες ήττες και σχεδόν έναν μήνα με αρνητικά αποτελέσματα, η Φενέρμπαχτσε γεύτηκε και πάλι τη χαρά της νίκης και ανέβασε το ρεκόρ της στην Euroleague στο 4-9. Εξαιρετικό επιθετικά δεύτερο ημίχρονο για την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς, από την οποία ξεχώρισαν οι Γιαν Βέσελι (20π, 10ρ, 5ασ), Μάρκο Γκούντουριτς (18π, όλοι στο δεύτερο μέρος), Πιέρια Χένρι (13π, 6ρ, 6ασ) και Νάντο Ντε Κολό (15π, 4ασ).

Από την άλλη, η Μονακό είναι φανερό ότι διανύει ένα ντεφορμάρισμα, καθώς έφθασε τις τέσσερις διαδοχικές ήττες στη διοργάνωση. Στο 1-6 εκτός έδρας η ομάδα του Ζβέζνταν Μίτροβιτς, η οποία πλέον έχει πέσει στο 5-8. Ξεχώρισαν οι Μάικ Τζέιμς (31π) και Γιακούμπα Ουαταρά (15π, 6ρ).

Αρκετά νευρικές και οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις άμυνες να βρίσκονται σε πρώτο πλάνο. Αυτό αποτυπώθηκε και στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα, αφού ο πίνακας έγραφε μόλις 4-6, λίγο μετά τα μισά της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια, το παιχνίδι έγινε λίγο πιο παραγωγικό επιθετικά, χωρίς όμως να μπορέσει να ξεφύγει κανείς. Η Μονακό κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο, ούσα μπροστά με 16-18, κάτι που οφείλεται κυρίως στον Τζέιμς, ο οποίος βοήθησε την ομάδα με συνεχόμενα εύστοχα σουτ.

Σαφώς καλύτερο ποιοτικά το δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο και πάλι καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να κυριαρχήσει και να πάρει διαφορά. Σημαντικές οι λύσεις που έδωσε ο Βέσελι για τους Τούρκους, που διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου και έφθασαν ακόμη και στο +5 (38-33) στο 18ο λεπτό. Όμως και πάλι μίλησε στο τέλος ο Τζέιμς, που με clutch τρίποντο στην εκπνοή του πρώτου μέρους έστειλε την Μονακό στην ανάπαυλα με προβάδισμα, κάνοντας το 40-42.

Και στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Φενέρμπαχτσε μπήκε καλύτερα και με επιμέρους σκορ 10-3 μπόρεσε να πάρει προβάδισμα επτά πόντων στο 34' με το 73-66. Πολύ καλός ρυθμός στο ματς και οι αμυντικές αδυναμίες της Μονακό, κυρίως στο τρανζίσιον των Τούρκων έφεραν το 83-71 στο 36'. Οι Μονεγάσκοι κατάφεραν να μειώσουν σε 83-79 και να ξαναμπούν στο παιχνίδι, όμως τα τρίποντα των Γκούντουριτς και Ντε Κολό τους... έκοψαν τα πόδια και οι γηπεδούχοι κλείδωσαν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 40-42, 63-63, 96-86