Facebook Pixel Sportdog.gr | Νίκη θρίλερ η Ζενίτ, "βύθισε" κι άλλο τον Σφαιρόπουλο - Μεγάλο διπλό Μπασκόνια στο Μόναχο (Vid)
| 2021-12-23 22:13:00

Ζενίτ - Μακάμπι 73-71

Με τρίποντο του Μπάρον στα 9’’, η Ζενίτ του Τσάβι Πασκουάλ νίκησε στην Αγία Πετρούπολη 73-71 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου για τη 17η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 11-6, παραμένοντας στην πρώτη πεντάδα και αφήνοντας τους Ισραηλινούς στο 7-10 και εκτός προνομιούχου οκτάδας και με επτά συνεχόμενες ήττες.

Οι Ρώσοι έφτασαν στο +13 στην τρίτη περίοδο, έχοντες το +10 στην προηγούμενη διάρκεια, πήγαν στο +10 ξανά στην τέταρτη περίοδο, όμως εκεί με επιμέρους 1-10 η Μακάμπι μείωσε 70-69 και προηγήθηκε 70-71 στα 17’’, όμως ήρθε ο Μπάρον 9’΄ πριν τη λήξη να χαρίσει τη νίκη στους γηπεδούχους.

Για τους νικητές, ξεχώρισαν οι Πόιοθρες με 14, Μπάρον με 12 και Κουλάγκιν, Γκουντάιτις με 10 πόντους. Για την «ομάδα του λαού», ξεχώρισε με 24 πόντους ο Ρέινολντς, ενώ βοήθησε σημαντικά ο Ουίλιαμς με 14 πόντους.

Στην πρώτη περίοδο, η Ζενίτ είχε τις λύσεις από την περιφέρεια και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα λάθη των Ισραηλινών. Ο Λόιντ ήταν ο πρωταγωνιστής για την ομάδα του Πασκουάλ σε αυτό το διάστημα της αναμέτρησης και έφερε το 18-6, λόγω και της πετυχημένης άμυνας ζώνης του Καταλανού τεχνικού, οπότε φτάσαμε στο +10 στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, η Ζενίτ έπαιξε καλή άμυνα στα επιθετικά ατού του Σφαιρόπουλου και δη στον Ούιλμπεκιν, ο Πόιθρες έκανε ότι ήθελε και φτάσαμε στο +15 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, η Μακάμπι πίεσε στην άμυνα και ο Ρέινολντς έφτασε στο -11. Ο ίδιος μείωσε στο -6 για την «ομάδα του λαού» και τα τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +8 για τη Ζενίτ.

Στην τέταρτη περίοδο, είχαμε πραγματικό ντέρμπι και στο 67-57 το 1-10 επιμέρους σκορ έφερε το 70-69 και ο Ούιλμπεικιν το 70-71 στα 17’’, όμως το τρίποντο του Μπάρον έφερε το 11ο ροζ φύλλο για τους Ρώσους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-10, 41-26, 55-47, 73-71

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ):Λόιντ 7 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Καράσεφ 5 (1), Κουλάγκιν 10 (2), Μπαρόν 12 (3), Κουζμίνσκας, Ζούμπκοφ 9 (3), Πόιθρες 14 (5/5 δίποντα), Πονίτσκα 4, Φράνκαμπ 2, Γκουντάιτις 10 (5/6 δίποντα)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 8 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Έβανς 6, Καλοϊάρο, Γουίλιαμς 14 (1), Τέιλορ 2, Ρέινολντς 24 (10/16 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο, Μπλέιζερ, Κοέν 5 (1), Νάναλι 7 (1), Ζίζιτς 5, Ζιβ
Μπάγερν - Μπασκόνια 76-81

Έβγαλε εμφατικό «διπλό» στο Μόναχο η Μπασκόνια! Οι Ισπανοί επικράτησαν 81-76 της Μπάγερν, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γουέιντ Μπόλντγουιν με 30 πόντους και τράβηξαν τους Βαυαρούς μακριά από την πρώτη οκτάδα της Ευρωλίγκας.

Ο Κοστέλο ακολούθησε με 23 πόντους σε μια τρομερή βραδιά για την ομάδα του Νέβεν Σπάχια, με τους γηπεδούχους να έχουν τους Ρίβερς, Τόμας, Λούτσιτς σε σχετικά καλή βραδιά αλλά να μην φτάνουν. Στο 7-10 έπεσε η Μπάγερν που βρίσκεται δύο νίκες μακριά από την οκτάδα, με την Μπασκόνια να ανεβαίνει στο 6-11.

Πόντο-πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες στα μισά της πρώτης περιόδου και με το σκορ να είναι στο 11-11. Μπόλντγουιν, Κοστέλο ανέλαβαν το σκοράρισμα, η άμυνα των φιλοξενούμενων σκλήρυνε και η Μπασκόνια τελείωσε το δεκάλεπτο στο +12 (13-25). H διαφορά έφτασε στους 15 με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (15-30), με τον Ρίβερς με εννιά σερί πόντους να την μαζεύει. Χάντερ και Λούτσιτς μπήκαν στην εξίσωση, έκλεισαν την κάνουλα και η Μπάγερν πήγε στα αποδυτήρια ούσα στο -4 από τους Ισπανούς (42-46).

Ο Μπάλντγουιν ήταν on fire, ο Νόκο άρχισε να σκοράρει και ο Κοστέλο βρισκόταν από κοντά, με την Μπασκόνια να ξεφεύγει ξανά. Τόμας και Ρίβερς από πλευράς Βαυαρών προσπαθούσαν να κρατούσαν τη διαφορά σε ένα χαμηλό επίπεδο, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν στην τελική ευθεία του αγώνα στο +12 (55-67). Η διαφορά έφτασε ξανά στους δεκαπέντε (60-75), το ματς είχε ουσιαστικά τελειώσει και το μόνο που κατάφερε ως το τέλος η Μπάγερν Μονάχου ήταν να την ψαλιδίσει για το τελικό 81-76 και την ισπανική ομάδα να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 42-46, 55-67, 76-81

ΠΗΓΗ: sport-fm.gr