Facebook Pixel ΠΑΟΚ: Άντεξε μονο ένα ημίχρονο ο ΠΑΟΚ και ηττήθηκε από Ιγκοκέα - Αυτή είναι η αντίπαλός του στα play-in
| 2021-12-29 21:20:00

Άντεξε μονο ένα ημίχρονο ο ΠΑΟΚ και έχασε από Ιγκοκέα - Αυτή είναι η αντίπαλός του στα play-in (Vid)

Η αγωνιστική απραξία κόστισε στον ΠΑΟΚ, ο οποίος ηττήθηκε 75-64 από την Ιγκοκέα και τερμάτισε τρίτος στον όμιλο του Basketball Champions League.

Ένα ημίχρονο άντεξε ο ΠΑΟΚ απέναντι στην Ιγκοκέα, καθώς στο δεύτερο φάνηκε η αγωνιστική απραξία, με αποτέλεσμα να ηττηθεί 75-64 και να τερματίσει τρίτος στον όμιλό του, όπου θα αντιμετωπίσει την Στρασμπούρ με μειονέκτημα έδρας στα play-in του Basketball Champions League.

Καθοριστικό στην εξέλιξη του ματς ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, όπου οι Βόσνιοι το ολοκλήρωσαν με επιμέρους σκορ 8-23, παίρνοντας διψήφιες διαφορές.

Από την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, ξεχώρισε ο Λοβ με 20 πόντους.

Για τους νικητές, κορυφαίος ήταν ο Στέφενς με 19π. και 9 ριμπάουντ.

Περισσότερη ενέργεια έβγαζε ο ΠΑΟΚ στην αρχή, με αποτέλεσμα να προηγηθεί 9-4 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια, η Ιγκοκέα απάντησε και πέρασε μπροστά (9-11), με το προβάδισμα να άλλαζε χέρια (16-17), μέχρι το 7’. Στα εναπομείναντα λεπτά, οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες, με τον Τολιόπουλο να διαμορφώνει το 18-17 της πρώτης περιόδου.

Το νωθρό ξεκίνημα των γηπεδούχων εκμεταλλεύτηκαν οι Βόσνιοι και με απανωτά τρίποντα πήγαν στο +4 (19-23), στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου. Με την επιστροφή των Λοβ και Γιάνκοβιτς η ομάδα της Θεσσαλονίκης ισορρόπησε το παιχνίδι και πήρε ξανά το προβάδισμα (30-29), στο 15’. Στη συνέχεια, κάποια λάθη των παικτών του Λυκογιάννη έδωσαν πόντους στον αιφνιδιασμό στην Ιγκοκέα, που την πήγαν στο +6 (30-36), στο 17’. Με τα επιθετικά ριμπάουντ, ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 7-0, αλλά ο Σταρκς διαμόρφωσε το 37-38 του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον Στέφενς να δημιουργεί προβλήματα στη ρακέτα του ΠΑΟΚ, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο +5 (39-44) στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Λυκογιάννη ήταν απελπιστικά άστοχοι, με τους Βόσνιους να είχαν τον πλήρη έλεγχο και να πηγαίνουν στο +12 (42-54), στο 27’. Ίδια ήταν η εικόνα του ματς μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου που βρήκε τους Βόσνιους στο +16 (45-61).

Η απογοήτευση του ΠΑΟΚ και ο… ενθουσιασμός της Ιγκοκέα, έστειλαν τη διαφορά στο +22 (48-70), στο 33’. Οι Βόσνιοι έριξαν… στροφές, με τους γηπεδούχους να βγάζουν μία αντίδραση (61-73), αλλά να μην αποτρέπουν την ήττα που ήρθε με το τελικό 64-75.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-38, 45-61, 64-75

ΠΗΓΗ: sport-fm.gr