Facebook Pixel ΠΑΟΚ - Άρης: "Έπιασε" οκτάδα ο ΠΑΟΚ, ήττα για Άρη στη Λάρισα (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2022-01-15 19:33:00

"Έπιασε" οκτάδα ο ΠΑΟΚ, ήττα για Άρη στη Λάρισα (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Δικέφαλος νίκησε 86-80 τον Κολοσσό Ρόδου στην Πυλαία και μπήκε στην οκτάδα της Basket League, ενώ ο Άρης υπέστη ήττα στην Λάρισα από την ομώνυμη ομάδα.

ΠΑΟΚ - Άρης: Για την 12η αγωνιστική της Basket League, ο ΠΑΟΚ, παίζοντας κατά διαστήματα καλό μπάσκετ, υπερκέρασε το εμπόδιο του Κολοσσού, νικώντας με 86-80.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Μάρβιν Τζόουνς με 20 πόντους, ενώ με 15 πόντους τελείωσε το ματς ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς.

Από την άλλη μεριά, ο Κολοσσός, είχε σε πολύ καλή ημέρα τον Τζόρνταν Φλόϊοντ, ο οποίος σταμάτησε στους 20 πόντους, ενώ ο Βαγγέλης Μαργαρίτης πρόσθεσε επιπλέον 15 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 12-0 στα πρώτα 4 λεπτά του αγώνα. Ο Κολοσσός αντέδρασε μειώνοντας στους 3 (14-11), οι «ασπρόμαυροι» ωστόσο δεν άφησαν άλλα περιθώρια στους νησιώτες και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 26:15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός έβγαλε αντίδραση στο παρκέ, μειώνοντας αρχικά στους 4 (40-36), ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον ΠΑΟΚ να έχει μια εύθραυστη διαφορά των πέντε πόντων (44-39).

Η ομάδα της Ρόδου συνέχισε να πατά καλά στο παρκέ και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με αποτέλεσμα να φέρει τούμπα το ματς στο 21′ (46-44). Ένα προβάδισμα που κρατούσε στο μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου.

Κι ενώ οι νησιώτες κρατούσαν αυτή τη μικρή διαφορά των 7 πόντων, ο ΠΑΟΚ, με αντίδραση και καλή άμυνα γύρισε το σκορ και λίγο πριν την εκπνοή του τριανταλέπτου διαμόρφωσε το 62-61.

Στην τελευταία περίοδο, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος, φτάνοντας στην τέταρτη νίκη για φέτος στην Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 44-39, 62-61, 86-80.

Λάρισα - Άρης

Η Basket League επανήλθε στη δράση, με τη Λάρισα να υποδέχεται τον Άρη στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της διοργάνωσης. Οι Θεσσαλοί, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, πήραν μεγάλη νίκη με σκορ 84-81.

Με το αποτέλεσμα αυτό, η ομάδα του Φώτη Τακιανού, φτάνει τις 3 νίκες, ενώ έχει και 7 ήττες και βρίσκεται στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη, ο Άρης, βρίσκεται στο 4-6, καταλαμβάνοντας την 8η θέση, από κοινού με το Περιστέρι που υποδέχεται την ΑΕΚ την Κυριακή 15/1.

Από τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Κρουμπάλι με 20 πόντους. Ακολούθησαν οι Τσαϊρέλης και Μούντι με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χάνλαν με 24 πόντους. Τέλος, ακόμα ένα νταμπλ νταμπλ σημείωσε ο Κέλι, με 12 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Η Λάρισα μπήκε δυνατά στην αρχή του αγώνα, με αποτέλεσμα να πάρει μια διαφορά 7 πόντων. Η θεσσαλική ομάδα προηγήθηκε με 9-2, αλλά και με 10-4 με τον Γκριν. Στη συνέχεια έλεγξε το ρυθμό σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο. Έτσι, ο Άρης δε μπόρεσε να κάνει κάτι πιο σημαντικό από το να μειώνει τη διαφορά. Όταν το χρονόμετρο έδειχνε 10′ αγώνα, η ομάδα του Φώτη Τακιανού προηγούνταν 22-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Λάρισα κατόρθωνε να διατηρεί μικρές διαφορές περί τους 4-5 πόντους. Ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να απομακρυνθούν σημαντικά από τους φιλοξενούμενους. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Άρης, να παραμένει συνεχώς μέσα στο παιχνίδι και να προσπαθεί να περάσει μπροστά. Οι δυο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με τους Θεσσαλούς να είναι μπροστά στο σκορ με 44-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Λάρισα μπήκε αποφασισμένη να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα και να πάρει τη μεγάλη νίκη. Έτσι κι έγινε. Η θεσσαλική ομάδα με πρωταγωνιστή τον Κρουμπάλι, προηγήθηκε αρχικά με 54-46. Στη συνέχεια ο φόργουορντ των γηπεδούχων έκανε το 59-50. Ο Άρης έκανε το χειρότερό του δεκάλεπτο μέχρι στιγμής, Γιαυτό και στο τέλος του έφτασε να υπολείπεται με 66-56.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι, βρήκαν τον τρόπο να αντιδράσουν. Έσφιξαν την άμυνά τους και όχι μόνο πλησίασαν τη Λάρισα, αλλά πέρασαν και μπροστά. Συγκεκριμένα, μείωσαν σε 73-68, με τον Κέλι. Στη συνέχεια πίεσαν περαιτέρω τους νικητές και κατάφεραν να περάσουν μπροστά. Ο Κάουαν κατάφερε να βάλει μπροστά την ομάδα του με 78-76, όταν το χρονόμετρο έδειχνε 1:38 πριν τη λήξη του αγώνα.

Η Λάρισα απάντησε στην αντεπίθεση του Άρη και κατάφερε να πάρει τη νίκη μετά από ένα συγκλονιστικό φινάλε. Αρχικά, ο Παπαντωνίου με μεγάλο τρίποντο έκανε το 82-79. Στη συνέχεια ο Μούντι, με το σκορ στο 82-81, κερδίζει ελεύθερες βολές, στις οποίες και ευστοχεί. Μέχρι το τέλος του αγώνα οι Θεσσαλοί κράτησαν την ψυχραιμία τους και πήραν τη νίκη με 84-81.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 45-41, 66-56, 84-81.

Λάρισα (Τακιανός): Χάντσον 10 (1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κρουμπάλι 20 (5/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 14 (4/7 δίποντα), Γκριν 12 (2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μούντι 13 (4/6 δίποντα, 3 ασίστ), Βησαρίου, Σπυρόπουλος, Ζάρας 8 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Καράμπελας, Παπαντωνίου 7 (1 τρίποντο, 6 ασίστ).

Άρης (Καστρίτης): Κάουαν 24 (7/11 δίποντα, 7/9 βολές, 9 ασίστ), Νετζήπογλου 2, Γουίλιαμς 9 (3/5 δίποντα), Χάνλαν 21 (3/5 δίποντα, 4/11 τρίποντα), Κελί 12 (5/12 δίποντα, 16 ριμπάουντ), Τζούστον, Καμάρας, Σιδηροηλίας 10 (2), Πουλιανίτης, Λόκετ, Κώττας 3.

Πηγή: ebasket.gr