Facebook Pixel Sportdog.gr | Το Περιστέρι δεν... λυπήθηκε τη "λαβωμένη" ΑΕΚ και της έριξε 100άρα (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2022-01-16 22:09:00

Το Περιστέρι δεν... λυπήθηκε τη "λαβωμένη" ΑΕΚ και της έριξε 100άρα (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Ένωση των πολλών προβλημάτων δεν κατάφερε να πετύχει την υπέρβαση στην έδρα του Περιστερίου και γνώρισε την ήττα με 101-81.

Πατώντας το γκάζι από τη δεύτερη περίοδο κι έπειτα το Περιστέρι έφτασε σε μια άνετη νίκη κόντρα στην ΑΕΚ με 101-81 για τη 12η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι φιλοξενούμενοι παραδομένοι στα προβλήματά τους αλλά και στην απώλεια του Μπράιαν Ανγκόλα, δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν την ομάδα του Μίλαν Τόμιτς, που σούταρε με μεγάλα ποσοστά από την περιφέρεια. Με αυτή τη νίκη το Περιστέρι έπιασε την ΑΕΚ στη βαθμολογία με 16 βαθμούς και ρεκόρ 5-6. Λαύριο-Περιστέρι (22/1) και ΑΕΚ-ΠΑΟΚ (23/1) παίζουν στην επόμενη αγωνιστική.

ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΣ Ο ΓΚΙΕΛΟ

Με τα τρίποντα των Χρυσικόπουλου και Κατσίβελη το Περιστέρι προηγήθηκε 8-2, όμως η ΑΕΚ απάντησε με τον ίδιο τρόπο (Κολόμ και Φλιώνης) για το 14-14, ενώ με ακόμα ένα τρίποντο από τον Γκρίφιν το σκορ έγινε 21-25. Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 7-0 για το 28-25, με τον Γκιέλο να πετυχαίνει στη συνέχεια 14 από τους 15 πόντους της ομάδας του για το 40-29 στο 13’.  Η ΑΕΚ πάλευε και παρά τα προβλήματά της μείωσε με Κολόμ και Γκρίφιν σε 43-36, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 48-39.

ΤΡΙΠΟΝΤΟ ΠΑΡΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Κεφάτος μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μωραΐτης και με τους Χρηστίδη και Κατσίβελη να συνεισφέρουν επιθετικά, η διαφορά σκαρφάλωσε στο +16 (66-50) και με ακόμα ένα τρίποντο του Γκιέλο (5/5) στο +19 (74-55). Παππάς και Χάμερ μείωσαν στο 76-63 στο 30’, με το Περιστέρι να σουτάρει με το εξωπραγματικό 68% από τα 6,75μ. (13/19 τρίποντα).

Μπράουν και Κόζι κράτησαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα και ο Χρυσικόπουλος την έστειλε για πρώτη φορά στο +20 (85-65 στο 34’), με την ΑΕΚ να μην μπορεί πλέον να επανέλθει, αποδεχόμενη έτσι την ήττα στο «Ανδρέας Παπανδρέου», με τον νεαρό Ευσταθιάδη να βάζει τον 101ο πόντο της ομάδας του μέσα σε πανηγυρικό τόνο.

Δεκάλεπτα: 28-25, 48-39, 76-63, 101-81