Facebook Pixel Ζενίτ - Εφές Αναντολού: Πάτησε και πάλι τετράδα η Ζενίτ μετά τη νίκη με Εφές!
| 2022-01-27 21:57:00

Πάτησε και πάλι τετράδα η Ζενίτ μετά τη νίκη με Εφές!

Η Ζενίτ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στη Euroleague, «πιάνοντας» και πάλι τετράδα και γράφοντας το «δύο στα δύο» επί της Αναντολού Εφές στην εφετινή αγωνιστική περίοδο.

Ζενίτ - Εφές Αναντολού: Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ επικράτησε με 76-67 της πρωταθλήτριας Ευρώπης στην Αγία Πετρούπολη, για την 23η αγωνιστική, βελτιώνοντας σε 13-7 το ρεκόρ της και υποχρεώνοντας τους Τούρκους στην 11η ήττα τους σε 21 αγώνες, βάζοντας σε κίνδυνο τη θέση τους στην οκτάδα.

Το ξέσπασμα της Ζενίτ στην τρίτη περίοδο, όταν έτρεξε επιμέρους σκορ 15-6, εξασφαλίζοντας μία διψήφια διαφορά (52-42), έβαλε τις βάσεις τις νίκης, με τον Άλεξ Πόιθρες να αναλαμβάνει δράση στη συνέχεια και να οδηγεί εκ τους ασφαλούς τους Ρώσους στη 13η νίκη τους.

Ο Αμερικανός φόργουορντ ήταν απολαυστικός, τελειώνοντας τον αγώνα με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ από την Αναντολού, που παρατάχθηκε χωρίς τον Σέιν Λάρκιν, ξεχώρισε ο Βασίλιε Μίτσιτς με 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-36, 52-42, 76-67