Facebook Pixel Λάρισα - ΑΕΚ: "Ξέρανε" την ΑΕΚ και "πάτησε" οκτάδα η Λάρισα - Ένταση στο φινάλε! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2022-02-12 22:30:00

"Ξέρανε" την ΑΕΚ και "πάτησε" οκτάδα η Λάρισα - Ένταση στο φινάλε! (ΒΙΝΤΕΟ)

Μεγάλη νίκη με 82-65 επί της Ένωσης πανηγύρισε η Λάρισα, με αποτέλεσμα να βρεθεί στην οκτάδα της Basket League.

Λάρισα - ΑΕΚ: Η αποδεκατισμένη ΑΕΚ δέχθηκε συνολικά πέντε τεχνικές ποινές και είδε τον Δέδα να αποβάλλεται, παρόλα αυτά το πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε, καθώς η ομάδα του Φώτη Τακιανού επέβαλε τον δικό της ρυθμό και πήρε την νίκη 82 - 65.

Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι καθώς από τα πρώτα λεπτά οι Λαρισαίοι έκαναν το 2-0. Η ΑΕΚ μπορεί να ήταν αποδεκατισμένη στην περιφέρεια αλλά όπως φάνηκε  στην 1η περίοδο θέλησε να διεκδικήσει αυτό το παιχνίδι αφού μέχρι τα 5’ της αναμέτρησης βρισκόταν μπροστά στο σκορ. Η Λάρισα με πολύ πίεση στους κιτρινόμαυρους κατάφερε προς το τέλος του δεκαλέπτου να μειώσει την διαφορά (11 – 16). Παρόλες τις προσπάθειες της ομάδας του Φώτη Τακιανού, οι «κιτρινόμαυροι» κράτησαν τα ηνία του σκορ ως το τέλος  παίρνοντας την πρώτη περίοδο  με την διαφορά στον πόντο (15 -16).

Η ΑΕΚ με μικρό ρόστερ προσπάθησε να κρατήσει χαμηλό τέμπο στο ματς και το κατάφερε. Έκλεισε την πρώτη περίοδο με 4/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα και 2/2 βολές, με ένα ροτέισον επτά παικτών, με τρεις ασίστ για τρία λάθη και με επτά φάουλ που την φορτώνουν από νωρίς. Η Λάρισα έχει 3/13 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 6/10 βολές, 2 ασίστ για δύο λάθη και κανέναν με περισσότερους από τρεις πόντους.

Δυναμικά μπήκαν στην 2η περίοδο και οι δύο ομάδες καθώς από τα πρώτα δεύτερα ισοφάρισαν με 18 -18. Μέχρι και το 4ο λεπτό η αναμέτρηση κυλούσε πόντο- πόντο . Έπειτα η ομάδα του Φώτη Τακιανού έγινε «σφικτός κορσές» για την φιλοξενούμενη ομάδα με +5 (29 – 24) . Η ΑΕΚ 3’ πριν το τέλος κατάφερε να μειώσει στου +2 (29 – 27). Ο Ζώης Καράμπελας θέλησε να δώσει την απάντησή του και με ένα εύστοχο 3ποντο η Λαρισαίοι πήγαν πάλι στο +5 (32 – 27). Η ΑΕΚ ήταν άκρως ανταγωνιστική αλλά η Λάρισα βρήκε τις λύσεις που έψαχνε και πήρε την δεύτερη περίοδο με +4 (35 – 31)

Η Λάρισα έκλεισε το πρώτο μέρος με 7/23 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 9/13 βολές, 22 ριμπάουντ (13-9), 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ και μόλις τρία λάθη, με τον Τσαϊρέλη στους 9 και τον Χάντσον στους 8 πόντους. Η ΑΕΚ έχει 5/16 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 9/12 βολές, 24 ριμπάουντ (15-9), 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 6 λάθη, με τον Κολόμ και τον Φιλιππάκο στους 6 πόντους.

Στην 3η περίοδο οι ισορροπίες δεν άλλαξαν… Οι Θεσσαλοί συνέχισαν να κρατάνε την διαφορά στους +4 (37 – 33).  Η ΑΕΚ δέχτηκε αρκετή πίεση απο την ομάδα της Λάρισας αφού η διάφορά έφτασε στους +6 απο τα πρώτα λεπτά.(39 – 33). Η ομάδα του Στέφανου Δέδα κατάφερε να μειώσει +3 (39 – 36) Η Λάρισα δεν σταμάτησε να χτυπά την ΑΕΚ καθώς έφτασε στους +7 (49 – 42). Οι κιτρινόμαυροι δεν κατάφεραν να ξεφύγουν αφού η ομάδα του Φώτη Τακιανού έσφιγγε όλο και πιο πολύ το σχοινί με αποτέλεσμα να λήξη η τρίτη περίοδος με 56 -50.

Τελική ευθεία.. Η διαφορά έφτασε στους +9 (66 -52). Η ΑΕΚ είχε παραδοθεί στους γηπεδούχους…  Η Λάρισα  κυριαρχούσε στο σκορ (66 – 53). Η ομάδα του Στέφανου Δέδα προσπάθησε να μείνει ζωντανή καθώς μείωσε στους +10 (66 -56). Στα μέσα της  περιόδου ο Στέφανος Δέδας δέχτηκε άλλη μία τεχνική ποινή  που τον έκανε να αποχωρίσει με πολύ άσχημο τρόπο, με βαριές εκφράσεις και χειρονομίες προς τον κόσμο. Η ΑΕΚ χωρίς τον προπονητή της και χωρίς δυνάμεις δεν μπορούσε να κάνει και πολλά… Η Λάρισα ήταν κυρίαρχη στο σκορ ( 77 – 64). Οι Λαρισαίοι επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό ως το τέλος και πήραν τη νίκη με σκορ με 82 – 65.

Τα δεκάλεπτα: 15 -16 , 35 – 31, 56 -50, 82 – 65

Πηγή: ebasket.gr