Facebook Pixel Περιστέρι - ΠΑΟΚ: Πήρε το θρίλερ κόντρα στον ΠΑΟΚ με ήρωα Μωραΐτη το Περιστέρι! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2022-03-19 19:18:00

Πήρε το θρίλερ κόντρα στον ΠΑΟΚ με ήρωα Μωραΐτη το Περιστέρι! (ΒΙΝΤΕΟ)

Το Περιστέρι υποδέχτηκε τον ΠΑΟΚ για την 18η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και πήρε το ντέρμπι στα 2” πριν το τέλος, με 68 – 67.

Περιστέρι - ΠΑΟΚ: Το Περιστέρι βρίσκεται στο 7-8 (3-4 εντός και 4-4 εκτός έδρας), ο ΠΑΟΚ στο 7-7 (4-3 εντός και 3-4 εκτός έδρας). Κρίσιμη αναμέτρηση για την οκτάδα και τα playoffs, με την Λάρισα να ακολουθεί στο 6-9. Η 7η και η 8η ομάδα θα πέσουν σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό ή σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό στον πρώτο γύρο των playoffs.

Δυναμικά ξεκίνησε η αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι στο πρώτο 2’ είχαν σημειώσει το 8 – 4. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη στα μισά του 1ου δεκαλέπτου κατάφερε να ισοφαρίσει με το Περιστέρι 10 – 10. Ο ΠΑΟΚ πήρε πολύ με την άμυνα του και τις εύστοχες επιθέσεις του έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με 18 – 21.

Το Περιστέρι έκλεισε την περίοδο με 5/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ (7-1), 6 ασίστ και 4 λάθη. Ο ΠΑΟΚ έχει 8/12 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ (6-2), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ, κανένα λάθος!

Την 2η περίοδο άνοιξε ο Βασίλης Χρηστίδης, σημειώνοντας το 20 – 21 για την ομάδα του.

Η αναμέτρηση κυλούσε πόντο – πόντο (26 –  25). Ο Χρήστος Σαλούστρος έκλεισε το ημίχρονο για τους Περιστέριωτες με 41 – 30.

Το Περιστέρι έκλεισε το πρώτο μέρος με 11/19 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 4/4 βολές, 23 ριμπάουντ (17-6), 10 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 7 λάθη. Ο Σαλούστρος με 10 πόντους (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα) είναι ο πρώτος του σκόρερ. Ο ΠΑΟΚ έχει 9/18 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 6/8 βολές, 13 ριμπάουντ (11-2), 1 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 4 λάθη και τον Λοβ στους 8 πόντους.

Να σημειωθεί πως ο ΠΑΟΚ μέσα σε 20 αγωνιστικά λεπτά είχε μία ασίστ. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη σούταρε άσχημα από την περιφέρεια (2/12 τρίποντα και γενικά η άμυνα τους και η επίθεση τους δεν ήταν η συνηθισμένη.

Η 3η περίοδος θα μπορούσαμε να πούμε πως είναι μια αντιγραφή της 2ης περιόδου. Η ομάδα του Περιστερίου είχε φτάσει τη διαφορά στους +7 (47 – 39). Όταν το χρονόμετρο έγραφε 2′ πριν το τέλος η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς  με το κάρφωμα του Χρηστίδη έφτασε τη διαφορά στους +12 (57 – 45). Την 3η περίοδο έκλεισαν οι γηπεδούχοι με +10 (57 – 47),

Τελική ευθεία.. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να αλλάξει την ροή του παιχνιδιού και μείωσε στους +3 (57 – 54). Οι Θεσσαλονικιοί με το εύστοχο 3ποντο του Μάρβιν Τζόουνς πήρετα ηνία του σκορ απο το Περιστέρι (57 – 59) θέλοντας να διεκδικήσει τη νίκη. Με το εύστοχες βολές του Δημήτρη Μωραΐτη το Περστέρι ισοφάρισε με τους Θεσσαλονικιούς (65 – 65). Στις βολές του Δημήτρη Μωραΐτη στα 2” πριν τη λήξη την αναμέτρηση κρίθηκε όλη η αναμέτρηση. Η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς πήρε το ντέρμπι με 68 – 67.

Τα δεκάλεπτα : 18-21 , 41-30 , 57-47 , 68-67

Πηγή: ebasket.gr